Коли ви думаєте про зиму, ви, ймовірно, уявляєте собі затишні светри, гарячі напої і, можливо, іноді застуду. Дивно, але холодні місяці також можуть зробити вас більш схильними до інфекцій сечовивідних шляхів, і виною тому не тільки прохолодна погода. Як же запобігти інфекції сечовивідних шляхів? Виявляється, низький рівень вітаміну D може зіграти в цьому підлу роль.
Оскільки взимку менше сонця, рівень вітаміну D в організмі може знижуватися, що потенційно ускладнює боротьбу з інфекціями, такими як ІСШ (докладніше про це пізніше). MigNews пропонує розібратися, чому підтримання рівня вітаміну D в нормі може стати ключем до збереження здоров’я сечовивідних шляхів у цьому сезоні.
Як запобігти інфекції сечовивідних шляхів: зв’язок між низьким рівнем вітаміну D та ІСШ
Ваша імунна система потребує вітаміну D, щоб боротися зі шкідливими бактеріями, що спричиняють проблеми зі здоров’ям, зокрема й ІСШ. Деякі дослідження показують, що вітамін D допомагає регулювати імунну систему, стимулюючи вироблення антимікробних пептидів, говорить доктор медицини Джонатан Давіла.
Пептиди – це молекули, що складаються з двох або більше амінокислот, які з’єднуються разом, утворюючи білки. Ці антимікробні «пептиди важливі для захисту організму від бактеріальних інфекцій», – каже доктор Давіла.
Тому, якщо ви не отримуєте достатньої кількості вітаміну D, ваш організм може не мати необхідних інструментів для боротьби з інфекціями, такими як ІСШ. «Низький рівень вітаміну D може послабити імунну відповідь, унаслідок чого організму буде складніше протистояти таким поширеним збудникам ІСШ, як кишкова паличка», – говорить доктор Давіла.
Попередні дослідження ІСШ і вітаміну D, схоже, вказують на зв’язок. «Дослідження показали, що у людей з рецидивуючими ІСШ часто знижений рівень вітаміну D», – говорить доктор Давіла. Систематичний огляд і мета-аналіз, опублікований 2019 року в журналі Annals of Clinical and Laboratory Science, виявив значний зв’язок між недостатністю вітаміну D і підвищеним ризиком ІСШ.
В іншому систематичному огляді та мета-аналізі, опублікованому 2021 року в журналі The Journal of Urology, було отримано аналогічні результати. Дослідники дійшли висновку, що люди з дефіцитом вітаміну D удвічі частіше мають симптоми ІСШ, а в тих, хто переніс ІСШ, рівень вітаміну D був значно нижчим.
Проте, робити якісь остаточні висновки з цих досліджень поки що зарано. «Необхідно провести більше рандомізованих контрольованих досліджень», щоб краще зрозуміти зв’язок між вітаміном D та ІСШ, каже доктор Давіла.
Як запобігти інфекції сечовивідних шляхів: чи є користь від вітаміну D?
Гаразд, зв’язок між низьким рівнем вітаміну D і підвищеним ризиком ІСШ – це одне. Але чи може достатня кількість вітаміну D запобігти інфекції?
«З’являється все більше доказів того, що вживання вітаміну D може допомогти знизити ризик рецидивних ІСШ. Це відбувається завдяки посиленню імунного захисту організму», – каже докторка Давіла.
У тому ж дослідженні 2021 року, опублікованому в журналі The Journal of Urology, наголошується, що вживання вітаміну D знижує ризик розвитку повторного ІСШ на 11 відсотків. «Стимулюючи вироблення антимікробних пептидів, вітамін D потенційно може запобігти колонізації та розмноженню шкідливих бактерій у сечостатевому тракті», – говорить він.
Ще одне дослідження, опубліковане в січні 2020 року в журналі Cell and Tissue Research, у якому вивчали мишей і брали біопсії сечового міхура у жінок у постменопаузі, засвідчило, що вживання вітаміну D може зміцнити вистилку сечового міхура і запобігти проникненню бактерій в епітеліальний бар’єр. Це – клітини, що покривають шкіру і вистилають порожнисті органи.
Звучить обнадійливо. Але скільки його потрібно для запобігання інфекції? Це поки неясно. Серед досліджень, включених до The Journal of Urology, не було стандартної дози вітаміну D, використовуваної учасниками.
Наприклад, в одному дослідженні повідомлялося, що для профілактики ІСШ корисно приймати 5000 міжнародних одиниць (МО) на тиждень. А в іншому – що понад 1000 МО на день є оптимальною дозою. У дослідженні Cell and Tissue Research цей показник становив 2 000 МО на день.
- Відомо лише, що рекомендована добова норма вітаміну D набагато нижча. Це 600 МО для дорослих до 70 років і 800 МО для тих, кому за 70.
Усе це свідчить про те, що, незважаючи на багатообіцяючі результати досліджень, приймати їх слід із певною обережністю. «Необхідні більш всебічні клінічні випробування, щоб підтвердити роль вітаміну D у профілактиці ІСШ. Особливо у людей, схильних до рецидивуючих інфекцій.
Як ще можна запобігти інфекції сечовивідних шляхів
За словами доктора Давіла, з 2022 року Американська урологічна асоціація не рекомендує приймати вітамін D для профілактики ІСШ, що рецидивують. Але це не означає, що вітамін D не корисний – дослідження продовжують проводитися.
А поки що ось список перевірених порад, які допоможуть вам знизити ризик розвитку ІСШ в темні дні зими (і цілий рік), наданий гінекологинею Шеррі Росс.
- Мочіться після сексу. Секс може занести бактерії в уретру, а сеча після нього допомагає їх вимити.
- Скоротіть часте вживання антибіотиків. Занадто частий прийом антибіотиків може порушити баланс корисних мікроорганізмів в організмі.
- Приймайте d-манозу. Це моносахарид, що міститься у фруктах і доступний у вигляді добавки. Він допомагає запобігти прилипанню бактерій до стінок сечового міхура, що підвищує ризик розвитку ІСШ.
- Ходіть до туалету за першого ж позиву. Часте сечовипускання допомагає виводити відходи з організму і знижує ризик розвитку ІСШ, особливо якщо ви часто хворієте на ІСШ. Тож не чекайте, навіть якщо це означає, що доведеться вилізти з теплого ліжка.
- Мийте геніталії (і руки) перед сексом. Дотримання правил гігієни допоможе вам запобігти потраплянню бактерій в уретру.
- Уникайте використання діафрагми, вагінальної губки, чашки Діва і секс-іграшок, якщо ви схильні до ІСШ. На них можуть накопичуватися шкідливі бактерії, особливо якщо вони не очищаються належним чином.
- Обмежте використання спринцівок і жіночих засобів з ароматизаторами та іншими подразнювальними хімічними речовинами. Ці засоби можуть порушити баланс бактерій у ваших інтимних місцях.
- Не використовуйте сперміциди та лубриканти в ділянці геніталій. Ці засоби можуть подразнювати статеві органи, порушувати pH і порушувати баланс бактерій.
- Завжди витирайтеся спереду назад. Це допоможе вам уникнути перенесення небажаних бактерій з ануса в ділянку піхви.
- Носіть спідню білизну з бавовняною промежиною. Дихаючі тканини допоможуть запобігти скупченню вологи навколо уретри.
Чи може вітамін D допомогти, якщо у вас уже є ІСШ?
«Вітамін D підтримує імунну систему. Але наразі немає переконливих доказів того, що вживання вітаміну D під час активної ІСШ прискорить одужання», – говорить доктор Давіла.
Це означає, що якщо у вас ІСШ, не намагайтеся лікувати його вдома за допомогою добавок вітаміну D. Якщо не вжити заходів, ІСШ може перейти на нирки і спричинити такі ускладнення, як пошкодження нирок або сепсис (небезпечна для життя інфекція).
Замість цього дотримуйтеся стандартних методів лікування, які довели свою ефективність. «Найкращий спосіб лікування неускладненого ІСШ – це антибіотики», – каже докторка Росс. «Якщо інфекція важка (спричиняє більш виражені симптоми, такі як лихоманка і біль у попереку), може знадобитися внутрішньовенне введення антибіотиків і госпіталізація», – додає вона.
При цьому прийом вітаміну D разом з антибіотиками може бути корисним. «Підтримка оптимального рівня вітаміну D може сприяти підвищенню загальної імунної функції. Це потенційно знижує вираженість симптомів і ймовірність повторного зараження після початкового лікування», – говорить доктор Давіла.
Раніше ми писали, як відрізнити ковід від звичайної застуди. Ось симптоми, які допоможуть вам у цьому.
Залишити відповідь