З віком приходить багато прекрасного, наприклад, мудрість і милі зморшки сміху, але є й багато того, що йде на спад. І для багатьох людей саме у віці близько 50 років хвороби, нездужання та інші фізичні проблеми починають заявляти про себе. Наприклад, хвороба Шегрена (раніше відома як синдром Шегрена) – одна з таких проблем. Уперше про неї чуєте? Як проявляється хвороба Шегрена?
MigNews розуміє, що вона не так поширена. Але про неї важливо знати, бо наслідки цієї хвороби серйозні.
Що таке і як проявляється хвороба Шегрена
Згідно зі статтею про безперервну освіту, опублікованою в StatsPearls, хвороба Шегрена – це системне аутоімунне захворювання. Воно впливає на вироблення рідини в організмі, що призводить до сухості очей і рота, а також до болю в суглобах. Далі в статті йдеться про те, що хвороба Шегрена не є таким вже й рідкісним захворюванням: вона діагностується у 0,5-1,0% людей.
Оскільки хвороба Шегрена впливає на вироблення рідини, найбільш помітними тривожними ознаками є хронічна сухість очей і сухість у роті. Це не просто відчуття, що вам потрібно пити більше води або використовувати очні краплі, тому що йдеться не про банальну сухість.
Насправді сухість може стати настільки сильною, що почне впливати на ваше повсякденне життя. «Пацієнти відзначають відчуття піску в очах і труднощі з ковтанням сухої їжі», – каже доктор Джейсон Сінгх. Хоча ці симптоми, безумовно, мають сенс, оскільки хвороба Шегрена порушує нормальне виробництво рідини в організмі, це не єдині ознаки.
За словами Сінгха, ви також можете очікувати на біль і набрякання суглобів, постійну втому і опухлі слинні залози. «Ці симптоми можуть розвиватися поступово, і їх можна прийняти за нормальне старіння або інші захворювання», – каже він. Тому важливо не ігнорувати жоден із цих симптомів, особливо якщо вони проявляються одночасно».
«Рання діагностика і лікування допоможуть впоратися з симптомами і запобігти ускладненням», – каже Сінгх.
Хвороба Шегрена: хто в групі ризику?
Більшість із тих, хто захворів, – жінки старше 50 років. Але чому люди, старші за 50 років, і жінки здебільшого перебувають у групі ризику?
«З віком наша імунна система зазнає значних змін, підвищується ризик вироблення аутоантитіл і знижується здатність розрізняти, що є «собою», а що – «чужорідним патогеном». Це збільшує ймовірність атаки імунних клітин на здорові клітини нашого організму», – каже експерт.
Жінки більш схильні до хвороби Шегрена через те, як естроген впливає на імунну функцію з віком. «Інші фактори ризику включають сімейну історію аутоімунних захворювань, попередні вірусні інфекції, що можуть спричинити аутоімунні реакції, хронічний стрес і куріння», – додав він.
Коли слід звернутися до лікаря з приводу хвороби Шегрена
Спочатку ви можете відмахнутися від цих симптомів, вирішивши, що це просто старість робить свою справу. Але важливо розуміти, що з віком приходить безліч проблем, які не варто відкидати і вирішувати пізніше. Навіть якщо ваші симптоми виявляться не пов’язані з хворобою Шегрена, вони можуть свідчити про щось інше. Іншими словами, якщо ви відчуваєте будь-який дискомфорт і це унеможливлює просте функціонування, вам необхідно звернутися до лікаря.
Хворобу Шегрена можна виявити за допомогою перевірки зору, аналізу слини (який може включати біопсію) та/або аналізу крові. Хоча від хвороби немає ліків, існують методи лікування. І, як зазначив Сінгх, що раніше поставлено діагноз, то краще.
Хвороба Шегрена зазвичай не смертельна. Але, якщо її не лікувати, вона може призвести до підвищеного ризику розвитку лімфоми або навіть передчасної смерті, повідомляє Penn Medicine.
Чи справді небезпечно, якщо ви випадково з’їсте мураху? Дізнайтеся про наслідки для здоров’я.
Залишити відповідь