Що потрібно знати про зміни в календарі щеплень та хто має пройти вакцинацію

Нововведення набудуть чинності з 2026 року.

З 2026 року в Україні набудуть чинності нові правила вакцинації дітей, відповідно до змін, внесених до Національного календаря профілактичних щеплень. Відповідно до повідомлення Міністерства охорони здоров’я, зміни були завершені після проходження всіх необхідних процедур, зокрема державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Очікується, що офіційна публікація документа відбудеться найближчим часом, пише MigNews.

Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я та головний санітарний лікар України, зазначив, що зміни в календарі вакцинації дозволять привести підходи до імунізації у відповідність з європейськими стандартами. Це також дасть змогу впроваджувати сучасні стратегії для захисту здоров’я українських дітей.

Нововведення в календар вакцинацій

Одним із головних нововведень стане впровадження однократної безоплатної вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12-13 років. Це щеплення, як і інші, буде частиною безкоштовної вакцинаційної програми для дітей.

Також було переглянуто схему вакцинації проти вірусного гепатиту В. Замість поточної схеми (щеплення на 1-й, 2-й і 6-й місяць) було запропоновано нову — 2-4-6-18 місяців. Це дозволить застосовувати комбіновані вакцини, що покривають кілька інфекцій одночасно, таких як АКДП (дифтерія, коклюш, правець) + Hib (гемофільна інфекція типу b) + ВГВ. Такий підхід зменшить кількість ін’єкцій і відвідувань медзакладів для дітей, що значно спростить процес вакцинації.

Зміни в схемах вакцинації від кору, паротиту та краснухи

Ще однією важливою зміною є коригування вікових меж для щеплення від кору, паротиту та краснухи (КПК). Раніше щеплення робили у 1 та 6 років, тепер його планується проводити у 1 та 4 роки. Це дозволить забезпечити більш ранній захист дітей від цих захворювань, що зменшить ризик важкого перебігу хвороб і ускладнень.

Щеплення від туберкульозу та нові підходи

Щодо вакцинації від туберкульозу, зміни передбачають проведення щеплення БЦЖ у перші 24 години після народження, замість нинішньої практики — на 3-5 добу. Крім того, для дітей до 9 місяців БЦЖ буде проводитися без попереднього тестування на туберкулін або інші шкірні проби, за умови відсутності контакту з хворими на туберкульоз.

Ці зміни вже пройшли громадське обговорення і були погоджені з центральними органами виконавчої влади. Тепер остаточний варіант змін очікує на офіційну публікацію, що завершить процес оновлення Національного календаря щеплень.

Нещодавно стало відомо, як вакцинація проти COVID-19 впливає на здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.