Здається, що куди не глянь, на ринку з’являється новий напій, насичений електролітами, і часто за ним стоїть гучне ім’я. Магнат компанії Call Her Daddy Алекс Купер нещодавно випустив напій Unwell Hydration, а впливовий Логан Пол продає PRIME з 2022 року. Навіть Бейонсе бере участь у виробництві електролітів як інвестор у WTRMLN WTR. Але що взагалі таке електроліти?
MigNews розповість все, що вам потрібно знати про ці напої, щоб ви краще розуміли, чи повинні ми всі їх пити щодня.
Що таке електроліти?
Електроліти – це мінерали, такі як натрій, хлорид, магній, кальцій і калій. «Концентрація цих електролітів забезпечує правильне функціонування клітин нашого організму», – каже дієтологиня Адена Негліа.
Головна роль усіх цих мінералів – підтримувати електричний нейтралітет у клітинах, згідно з Національною медичною бібліотекою США. І, ймовірно, саме тому вони отримали свою назву. Це допомагає регулювати роботу нервів і м’язів, підтримує хороший баланс кислот і основ і, так, зберігає вашу гідратацію.
Правильний рівень електролітів дуже важливий. Якщо їхня кількість не відповідає нормі, у вас можуть виникнути м’язові судоми, втома, нудота, сплутаність свідомості, головні болі і (в крайніх випадках) судоми або кома, за даними клініки Майо.
На щастя, підтримувати баланс електролітів досить просто. Тобто навіть без спеціальних напоїв, подібних до тих, що продаються на ринку. «Якщо ви харчуєтеся повноцінно і не займаєтеся великою фізичною активністю, то, скоріш за все, ви задовольняєте свої потреби в електролітах за допомогою дієти», – каже дієтологиня Лорен Кадилак.
Банани відомі тим, що містять багато калію. Але ви також можете знайти цей елемент в авокадо, солодкій картоплі та шпинаті, каже Каділлак. Кальцій можна отримати з молочних продуктів, лосося, насіння і мигдалю. А магній – з темного шоколаду, авокадо, горіхів і бобових (наприклад, арахісу і більшості бобових). Натрій і хлорид входять до складу приправи, про яку ви, можливо, чули, під назвою сіль – вона міститься практично у всьому, що ви їсте.
«Як і більшість маркувань, додавання електролітів – це хороша маркетингова тактика», – каже Кадилак. «Але насправді вони можуть не чинити великого впливу».

Переваги електролітів і кому вони необхідні?
Якщо тільки ви не проводите серйозне тренування, не відчуваєте сильного похмілля або не хворі, можете бути впевнені, що ви отримаєте достатньо електролітів з їжі. І насправді, в більшості випадків кількість мінералів, яку ви вже споживаєте через свій раціон, перевищує всі ваші потреби, каже Негліа.
За словами Негліа, ось емпіричне правило, за яким можна визначити, чи потрібна вам додаткова порція електролітів. Пити щось на кшталт Liquid I.V. потрібно тільки в разі інтенсивного тренування, яке триває понад годину, або якщо ви займаєтеся там, де дуже спекотно, чи то на вулиці за теплої погоди, чи то в студії з підігрівом. Люди, які тренуються для змагань на витривалість, наприклад, марафонів, імовірно, захочуть мати під рукою добавки з електролітами.
Чому? Потовиділення – вірна ознака того, що ви втрачаєте електроліти, оскільки піт містить натрій. Зазвичай необхідно поповнювати запаси натрію і хлориду, каже Негліа. «Концентрація натрію в поті варіюється від людини до людини», – каже вона.
В інших випадках для підтримки гідратації можна обмежитися водою. Якщо, звісно, ви не втрачаєте електроліти іншими способами. «Ми також можемо втрачати електроліти через кишечник. Тому, якщо у нас, наприклад, діарея (звичайне явище під час грипу або інших захворювань), важливо поповнювати втрачені електроліти», – каже Кадилак.
Зневоднення, яке відбувається під час вживання алкоголю, руйнує електроліти. Тому їх поповнення може допомогти вам почуватися краще після вечірки з алкоголем. Але, найімовірніше, у вас є й інші причини поганого самопочуття після випивки, крім зневоднення, тому електролітний напій – це не чарівні ліки. Один симптом, від якого він має допомогти? Негліа каже, що наступного ранку у вас болітиме голова.
«Спробуйте випити перед сном кокосову воду або спортивний напій», – каже Негліа. «Але, в ідеалі, не перестарайтеся з алкоголем». Вона також радить випивати склянку звичайної води між прийомами кожного напою.
Вам не потрібно пити електролітний напій щодня
Вони не допоможуть вашому організму, а навіть можуть нашкодити – адже з електролітами можна переборщити. Надлишок деяких мінералів не викличе проблем, але з іншими все інакше. «Надмірне споживання калію може призвести до гіперкаліємії, що може призвести до нудоти, нерівного пульсу, серцевої аритмії і може вплинути на роботу печінки», – каже Кадилак. «Занадто велика кількість натрію може призвести до гіпернатріємії, яка може спричинити блювоту, діарею і запаморочення».
Крім того, багато напоїв на ринку містять вітаміни. Тому, якщо ви вже приймаєте інші добавки або мультивітаміни, ви можете отримати набагато більше, ніж рекомендована денна норма, каже Негліа.
Зрештою, немає нічого страшного в тому, що ви випиваєте один напій на день (але майте на увазі, що в них може міститися тонна цукру). Але не варто робити ці напої або добавки (наприклад, порошки або розчинні таблетки) тим, що ви робите щодня протягом усього дня.
А ви чули про таке поняття, як алергія на спорт? Так, вона існує. Ось як зрозуміти, що і ви від неї страждаєте.
Залишити відповідь