Час від часу в новинах з’являється інформація про спалахи пташиного грипу як в Україні, так і в інших країнах по всьому світу. Інфекція вважається небезпечною і може викликати занепокоєння у будь-кого. Але як вона передається нам? Чи можна заразитися пташиним грипом від яєць? Або від м’яса птиці?
MigNews допоможе вам розібратися і розповість усе, що потрібно знати про це захворювання і про засоби захисту від нього.
Що таке пташиний грип?
Пташиний грип викликається різними штамами вірусів грипу А. Деякі штами не викликають жодних захворювань у диких птахів або викликають їх у легкій формі. Тоді як інші можуть спричиняти важкі захворювання у свійської птиці, наприклад, у курей. Деякі штами можуть заражати ссавців, включно з тюленями, домашньою худобою, а іноді й людей.
Найвідоміші штами – H5N1 і H7N9. Уперше H5N1 був виявлений 1997 року в Гонконзі, знову з’явився 2003 року і швидко поширився серед птахів у всій Азії, на Близькому Сході, в Америці, Європі та Африці. H7N9 було вперше виявлено 2013 року в східному Китаї. Обидва штами H5N1 і H7N9 спричинили серйозні інфекції та смертельні випадки у людей. Різновид H5N1, названий clade 2.3.4.4.4b, спричиняє серйозні захворювання і смертельні випадки серед свійської, дикої птиці та ссавців.
Більшість інфекцій протікає в легкій формі або не має симптомів. Коли вони виникають, загальні симптоми схожі на симптоми сезонного грипу і включають:
- Лихоманка;
- Кашель;
- Втома;
- Болі в м’язах;
- Біль у горлі;
- Задишка;
- Нежить;
- Головний біль;
- Діарея;
- Кон’юнктивіт.
Важкі випадки можуть призвести до неврологічних змін, пневмонії, енцефаліту (запалення мозку) або смерті. Симптоми зазвичай проявляються в період від 2 до 10 днів після зараження.
Якщо ви відчули нездужання після поїздки в райони, де відбуваються спалахи пташиного грипу, і були в тісному контакті з птахами або дикими тваринами, повідомте про це лікаря, щоб можна було провести необхідні аналізи.
Чи можна заразитися пташиним грипом від яєць?
Технічно, так, пташиний грип може передаватися через їжу. «Ми знаємо, що може, тому що вже кілька кішок захворіли і навіть померли внаслідок вживання сирого молока, зараженого вірусом H5N1», – каже професорка Феліція Ву.
Пташиний грип поширюється під час прямого контакту з інфікованими птахами або їхньою слиною/фекаліями. Поширення може відбуватися під час непрямого контакту через краплі або пил, що містять вірус.
Передача вірусу від людини до людини відбувається вкрай рідко, але може мати місце, якщо людина не використовує засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) і тривалий час перебуває поруч з інфікованою людиною.
Ризик зараження людини пташиним грипом при вживанні продуктів тваринного походження з районів, неблагополучних щодо пташиного грипу, дуже низький.
Ву підкреслює, що ви можете продовжувати їсти яйця, молочні продукти і птицю за умови, що ви правильно їх готуєте. Це включає в себе і те, що ви повинні вживати тільки пастеризоване, а не сире молоко.
З точки зору безпеки харчових продуктів, приготування птиці, яєць і яловичини до відповідної внутрішньої температури 73,8 вбиває бактерії та віруси, включно з пташиним грипом, згідно з CDC. Також важливо ретельно мити руки після роботи з цими продуктами, повідомляє агентство.
Як я можу захистити себе від пташиного грипу?
Більшість випадків пташиного грипу трапляються в людей, які працюють із домашньою худобою або птахом, а також мали справу з пташиними стадами. Якщо ви не займаєтеся нічим подібним, ризик заразитися пташиним грипом невеликий, але він є, особливо якщо ви подорожуєте в місця, де вже спалахнув пташиний грип.
Виконуйте такі дії, щоб звести до мінімуму ризик зараження:
- Уникайте диких птахів і тварин, птахофабрик і ринків живої птиці або тварин.
- Ретельно мийте руки з милом після роботи з неприготовленими продуктами птахівництва (включаючи м’ясо та яйця).
- Уникайте потрапляння в очі, ніс і рот після контакту з цими продуктами.
- Ретельно мийте кухонне та кухонне начиння після роботи з сирою птицею.
- Переконайтеся, що продукти з птиці (наприклад, яйця) добре просмажені або пастеризовані перед вживанням.
Якщо ви працюєте з домашньою птицею, на вашому робочому місці є процедури інфекційного контролю, яких ви повинні дотримуватися. Ви також можете захистити себе, надівши ЗІЗ, зокрема:
- маски P2/N95;
- захисні окуляри;
- рукавички;
- захисний одяг;
Спеціальної вакцини від пташиного грипу не існує. Але сезонна вакцинація проти грипу (грипу) може допомогти запобігти коінфекції кількома штамами грипу.
Вірус HMPV, що прийшов із Китаю, уже з’явився в Україні. Що це таке і чи загрожує нам нова пандемія?
Залишити відповідь