Останніми тижнями в соціальних мережах з’явилися кадри лікарень у Китаї, переповнених людьми в масках, що викликало побоювання з приводу нової пандемії. Пекін визнав сплеск випадків захворювання на метапневмовірус людини (HMPV), схожий на грип. Про це повідомляє MigNews з посиланням на «УРА-Інформ». На жаль, метапневмовірус (HMPV) зафіксовано вже в Україні.
Чи варто вам хвилюватися з цього приводу? Як захистити себе і близьких? Про все це зараз ми вам розповімо.
Що таке метапневмовірус (HMPV), симптоми і хто в групі ризику
Метапневмовірус людини (HMPV) – це респіраторний вірус, який вражає насамперед дихальні шляхи, спричиняючи симптоми, схожі з симптомами звичайної застуди, бронхіту або пневмонії. Він належить до того ж сімейства, що й респіраторно-синцитіальний вірус (RSV), і може заражати людей різного віку. Вперше виявлений у Нідерландах 2001 року, вірус поширюється під час прямого контакту між людьми або під час зіткнення із забрудненими ним поверхнями.
Симптоми для більшості людей включають кашель, лихоманку і закладеність носа.
За словами інфекціоніста Хсу Лі Яна, найуразливішими до вірусу є малюки, зокрема діти до двох років. Особливо обережними варто бути і людям з ослабленою імунною системою, людям похилого віку, а також тим, хто має серйозні захворювання (включно з раком). У разі зараження у «невеликої, але значної частини» людей з ослабленим імунітетом розвивається більш важке захворювання, за якого вражаються легені, з’являються хрипи, задишка і симптоми крупа.
«Багатьом знадобиться стаціонарне лікування. Менша частина ризикує померти від інфекції», – каже доктор Хсу.
За словами експертів, побоювання з приводу пандемії в стилі «Ковід-19» надмірно роздуті, оскільки пандемії зазвичай спричиняються новими патогенами, чого не можна сказати про HMPV.
Вірус HMPV поширений у всьому світі й існує вже кілька десятиліть. Це означає, що люди в усьому світі мають «певний ступінь наявного імунітету, обумовленого попереднім впливом», – сказав д-р Хсу.
Метапневмовірус (HMPV) в Україні: наскільки це небезпечно?
Центр громадського здоров’я України нещодавно повідомив на своїй сторінці Facebook, що станом на 05.01.2025 року HMPV виявлено у 14 осіб (за епідемічний сезон 2024-2025). Насправді ситуація була практично аналогічною і за минулий епідемічний сезон (2023-2024): загалом захворіло на HMPV 24 особи.
Хвилюватися також не варто: протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку. Однак це, звісно, не означає, що потрібно легковажно ставитися до метапневмовірусу. Ви можете і повинні захистити себе та рідних.
Як уберегти себе від метапневмовірусу (HMPV)
Вжиття цих профілактичних заходів може значно знизити ризик зараження HMPV і захистити вразливі групи населення:
- Регулярно мийте руки водою з милом не менше 20 секунд, особливо після перебування в громадських місцях.
- Якщо мило і вода недоступні, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить не менше 60% спирту.
- Утримайтеся від дотиків до очей, носа і рота немитими руками, щоб знизити ризик зараження.
- Регулярно очищайте дезінфекційними засобами поверхні, що часто стикаються, такі як дверні ручки, телефони та клавіатури.
- Прикривайте рот і ніс серветкою або ліктем під час кашлю або чхання, а серветки негайно утилізуйте.
- Тримайтеся на безпечній відстані від людей із симптомами респіраторного захворювання, такими як кашель і чхання.
- Якщо ви або хтось із ваших близьких нездорові, не виходьте на вулицю, щоб не поширювати вірус.
- Ведіть здоровий спосіб життя, дотримуючись збалансованої дієти, регулярно займаючись спортом і висипаючись, щоб підтримати імунну функцію.
- Використовуйте маски в людних або погано провітрюваних приміщеннях, щоб знизити ймовірність передачі вірусу повітряно-крапельним шляхом.
Домашні тести на коронавірус: чи такі вони точні? Чи потрібно робити їх у лікарні? Тут ми розповідали про них.
Залишити відповідь