Стан калу може багато чого сказати про здоров’я вашої травної системи. Наприклад, чорні фекалії можуть бути результатом вживання певних продуктів або ліків. Про це повідомляє MigNews з посиланням на Home For You. Але як щодо жовтого кольору? Чому ваш кал став жовтим?
Жовті фекалії можуть бути спричинені безліччю факторів, починаючи від основного стану здоров’я і закінчуючи певними змінами у способі життя. Але перш ніж панікувати, знайте, що зміна кольору калу – досить поширене явище. І хвилюватися з цього приводу не варто.
Чому ваші фекалії змінюють колір
Хоча більшість людей очікують, що фекалії будуть коричневими, на їхній колір можуть впливати такі чинники, як дієта, час проходження кишківником (тобто швидкість проходження їжі та відходів травним трактом), вироблення жовчі (тобто рідини, яку виробляє печінка, допомагаючи травленню), наявність деяких видів інфекцій або медичних захворювань.
Про це розповіла Well+Good гастроентерологиня Сара Роббінс. «Нормальний» коричневий колір зумовлений жовчними пігментами, які змінюють колір у міру просування кишківником».
Але фекалії можуть бути й інших кольорів, наприклад, червоними, чорними, зеленими, глиняними та жовтими. Ось що означає кожен із них:
- Червоні какашки можуть бути результатом вживання буряка, вишні, великої порції червоних фруктів або червоного харчового барвника. Це також може вказувати на кровотечу в нижніх відділах шлунково-кишкового тракту (ШКТ), яка може бути наслідком таких захворювань, як геморой (набряклі вени в задньому проході або навколо нього), дивертикульоз (утворення аномальних мішечків у стінці кишківника) або рак товстої кишки.
- Чорні какашки можуть бути викликані добавками заліза, Пепто-Бісмолом або темними продуктами. Але він також може сигналізувати про кровотечу у верхніх відділах ШКТ, спричинену такими захворюваннями, як виразка.
- Зелений кал часто буває спричинений листовою зеленню, харчовими барвниками або швидким транзитом жовчі кишківником. Швидкий транзит жовчі може бути спричинений різними захворюваннями, включно з діареєю, інфекціями або СПК.
- Бліді або глинистого кольору фекалії говорять про нестачу відтоку жовчі. Це може відбуватися при захворюваннях печінки, закупорці жовчних проток або панкреатиті (запаленні підшлункової залози).
Що означає жовтий колір калу?
Отже, що ж робити з жовтими какашками? Докторка Роббінс каже, що жовтий колір калу часто буває спричинений порушенням всмоктування жирів, швидким кишковим транзитом або проблемами з жовчними солями (тобто основною органічною речовиною в жовчі). «Жовтий колір жовчі зумовлений білірубіном, який є пігментом, що утворюється під час розпаду гема в червоних кров’яних тільцях», – додає вона.
За словами докторки Роббінс, коли жовч потрапляє в кишківник, вона стає коричневою. Однак якщо вироблення або відтік жовчі порушені, кал може здаватися жовтим через надлишок білірубіну або неправильне засвоєння жирів.
Чому кал став жовтим: мальабсорбція
«Якщо жир не перетравлюється в кишківнику, він може перешкоджати розщепленню білірубіну», – каже докторка Роббінс. «Це може призвести до появи жовтого кольору випорожнень». Точніше, це може призвести до жовтого, жирного калу з неприємним запахом, відомого також як стеаторея. Це може бути спричинено кількома захворюваннями, зокрема:
- Целіакія (аутоімунне захворювання, що спричиняє пошкодження кишківника глютеном).
- Хронічний панкреатит (хронічне запалення підшлункової залози).
- Екзокринна недостатність підшлункової залози (стан, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньо ферментів для правильного перетравлення їжі).
Чому кал став жовтим: проблеми з печінкою або жовчним міхуром
Жовч допомагає розщеплювати жири та надає фекаліям характерного коричневого кольору. Однак, коли вироблення або відтік жовчі знижується через такі захворювання, як гепатит, непрохідність жовчних проток або хвороба жовчного міхура, випорожнення можуть виглядати жовтими або блідими, каже докторка Роббінс. У разі цих захворювань у вас, найімовірніше, будуть й інші симптоми, як-от втома, лихоманка, нудота або блювота. Тому повідомте свого лікаря, якщо у вас виникнуть будь-які проблеми поряд із жовтим калом.
Чому кал став жовтим: інфекції
Іноді деякі кишкові інфекції можуть спричиняти діарею, яка швидко проходить кишківником і призводить до появи жовтих випорожнень.
Найпоширеніші інфекції, які можуть спричинити цей побічний ефект, включають лямблії (інфекція, спричинена паразитом) і норовірус (дуже заразна вірусна інфекція). Обидва захворювання також можуть викликати нудоту і блювоту, лихоманку і втому. І для їх усунення може знадобитися прийом рецептурних препаратів.
Чому кал став жовтим: певні продукти харчування

«Велика кількість жирної або переробленої їжі, наприклад куркуми, моркви або штучних харчових барвників, іноді може спричиняти жовті випорожнення», – каже докторка Роббінс. Така зміна кольору, найімовірніше, буде непомітнішою, ніж інші причини, і зазвичай не спричинить жодних інших симптомів з боку кишківника.
Чому кал став жовтим: швидкий кишковий транзит
«Якщо жовч не встигає розщеплюватися, надлишок білірубіну може викликати жовті випорожнення», – пояснює докторка Роббінс. Причиною швидкого кишкового транзиту, або швидкого переміщення відходів кишківником, може бути багато чого. Наприклад, стрес, тривога, вживання деяких ліків (наприклад, антибіотиків або проносних), СПК або запальні захворювання кишківника.
То чи варто вам турбуватися, якщо ваші фекалії жовті? У більшості випадків – ні. «Як гастроентерологиня, я рідко переймаюся з приводу жовтого калу», – каже докторка Роббінс. «Адже в більшості випадків він скороминущий, пов’язаний із дієтою або зумовлений нешкідливими змінами в моториці кишківника, а не серйозним основним захворюванням».
Як лікувати та запобігти появі жовтих фекалій
Навіть якщо жовті фекалії не є ознакою невідкладної медичної допомоги, ви все одно можете замислитися над питанням, як запобігти або вилікувати їх, якщо це трапилося з вами. Ось кілька стратегій, які рекомендує доктор Роббінс для підтримки здоров’я:
- Змініть свій раціон. Якщо основною причиною жовтого кольору калу є харчові жири, постарайтеся скоротити кількість споживаної жирної їжі (тобто продуктів з високим вмістом насичених і трансжирів). Замість цього зосередьтеся на продуктах, багатих на клітковину, яка підтримує травлення і зв’язується з жовчю.
- Розгляньте можливість застосування ферментів та інших методів лікування. Якщо підозрюється справжня мальабсорбція жирів (наприклад, за недостатності підшлункової залози), ваш лікар може порекомендувати замісну терапію ферментами підшлункової залози (PERT). Ця терапія включає в себе щоденний прийом капсул для заміни ферментів у підшлунковій залозі та поліпшення її загального функціонування.
- Пройдіть медичне обстеження. Якщо є підозра на проблеми з жовчним міхуром або печінкою, вам необхідно пройти медичне обстеження. За допомогою магнітно-резонансної томографії, аналізів калу та інших діагностичних досліджень ваш лікар зможе визначити, чи потрібне медикаментозне або хірургічне втручання для видалення жовчного міхура або лікування проблем із печінкою.
- Лікуйте кишкові інфекції. У разі підозри на лямблії або іншу вірусну інфекцію може знадобитися аналіз калу і цілеспрямоване лікування, наприклад, антибіотиками або антипаразитарними препаратами (тобто ліками, що вбивають паразитів).
- Спробуйте пробіотики. Якщо інфекція спричинила пожовтіння калу, пробіотики можуть допомогти відновити баланс кишкових бактерій після того, як інфекція мине.
Коли слід звернутися до лікаря
Хоча жовті випорожнення зазвичай не спричиняють занепокоєння, докторка Роббінс рекомендує звернутися до лікаря, якщо ви відчуваєте будь-які з таких проблем:
- Постійні жовті фекалії, що тривають понад 2-4 тижні.
- Жирні, з неприємним запахом фекалії, що супроводжуються ненавмисною втратою ваги (що свідчить про мальабсорбцію жирів).
- Жовті фекалії, що супроводжуються жовтяницею (тобто станом, коли шкіра набуває жовтуватого відтінку), темною сечею або блідими/глинистими випорожненнями. Це свідчить про захворювання печінки або жовчного міхура.
- Жовті фекалії, які супроводжуються сильними болями в животі, блювотою або іншими симптомами з боку всього тіла, такими як втома або лихоманка.
Докторка Роббінс підкреслює, що, якщо ваш кал блідий, глинистого кольору або жовтий, а також темна сеча або жовтяниця, вам слід негайно звернутися по медичну допомогу. Це може бути ознакою більш серйозного захворювання, наприклад, печінки або жовчного міхура.
Висновок? У більшості випадків жовті випорожнення мають тимчасовий характер, пов’язані з дієтою або зі зміною моторики кишківника. Він не є ознакою серйозного захворювання. Якщо у вас немає симптомів, подібних до перерахованих вище, будьте впевнені, що коригування раціону, як правило, усуває проблему.
Помітили, що кал став дуже неприємно пахнути? З чим це пов’язано? Читайте про причини в цьому матеріалі.
Залишити відповідь