Бустерна доза Ковід: яку обрати у 2024-2025?

Є кілька моментів, які слід враховувати під час вибору відповідної бустерної вакцини.

Багато що змінилося у вакцинах COVID-19 відтоді, як вони вперше з’явилися в грудні 2020 року. То як же визначити, яку вакцину COVID варто зробити в наші дні, особливо в сезон застуд і грипу? Чи є найкраща бустерна доза Ковід? Чи варто вам обрати Pfizer? Moderna? Новавакс?

Важливий момент: лікарі-інфекціоністи наголошують, що найкраща вакцина від COVID-19 – це та, яку ви дійсно отримаєте. Однак під час вибору відповідного щеплення слід враховувати кілька моментів. Ось про що вас хоче попередити MigNews.

Бустерна доза Ковід: яку вибрати?

Нині популярні такі бустерні вакцини COVID:

  • Pfizer Comirnaty. Вакцина компанії Pfizer була однією з перших проти COVID-19. Це мРНК-вакцина, яка діє шляхом кодування частини білка spike (те, що вірус використовує для прикріплення до ваших клітин і спричиняє захворювання), виявленого на поверхні SARS-CoV-2, вірусу, що викликає COVID-19. Потім ваш організм виробляє антитіла до SARS-CoV-2, які захищають вас у майбутньому.
  • Moderna Spikevax. Ця вакцина також є мРНК-вакциною і діє так само, як і Comirnaty.
  • Вакцина Novavax COVID-19. Компанія Novavax представила свою вакцину COVID-19 2022 року. Ця вакцина діє трохи інакше, ніж дві інші: вона безпосередньо вводить в організм білок спайк разом із так званим ад’ювантом, що викликає імунну відповідь. «Це схоже на більш традиційну вакцину, наприклад, вакцину проти грипу», – каже доктор Томас Руссо.

Чим ці вакцини відрізняються від попередніх? За словами доктора медицини Амеша А. Адальджі, ці вакцини відрізняються від попередніх версій штамами вірусу, на які вони спрямовані. «Усі вакцини відрізняються від попередніх версій тим, що вони спрямовані винятково проти варіанта XBB.1.5 Omicron і не спрямовані на прабатьківський або будь-який інший штам», – каже він.

В іншому вони схожі на попередні вакцини, каже Руссо.

Чи потрібно вам продовжувати робити ту саму вакцину?

Бустерна доза Ковід: яку обрати у 2024-2025?
Вам необов’язково робити ту саму вакцину від ковіду, яку ви робили раніше, Джерело: pexels.com

Ні. «Вам не потрібно отримувати ту саму вакцину», – каже Вільям Шаффнер, доктор медицини, фахівець з інфекційних захворювань. Хоча деякі люди вважають за краще використовувати ту саму вакцину, яку використовували спочатку, немає правила, яке б свідчило, що ви маєте так чинити.

Деякі люди хочуть поєднувати мРНК-вакцину з вакциною «Новавакс», тому що вони вважають, що отримають ширшу імунну відповідь», – говорить він. «Але це ще вивчається». Тобто, якщо в минулому ви отримували вакцину Pfizer, дехто вважає, що ви отримаєте ще більший захист, якщо спробуєте Novavax цього разу. Але, повторюємо, це ще вивчається».

Руссо з цим згоден. «Беріть усе, що доступно», – каже він. «У нас немає чітких вказівок на те, що одна з них краща за іншу».

Коли робити бустерну вакцину від COVID

Лікарі кажуть, що оновлену вакцину COVID краще зробити якнайшвидше з огляду на те, що зараз триває сезон респіраторних вірусів.

Якщо ви ще не зробили щеплення від грипу, можна зробити його одночасно з вакциною COVID, каже Адалья. Тільки майте на увазі, що в цьому разі підвищується ризик виникнення побічних ефектів, каже Руссо. «Люди повинні використовувати різні руки, щоб звести до мінімуму біль у місці ін’єкції», – каже Адалья.

Бустерна доза Ковід: потенційні ризики

Експерти підкреслюють, що бустерні вакцини безпечні та ефективні. Але, звісно, і в них є недоліки. Поширені потенційні побічні ефекти вакцини включають:

  • Біль, набряк і почервоніння руки, в яку було зроблено щеплення.
  • Втома, головний біль, біль у м’язах.
  • Озноб.
  • Нудота.
  • Лихоманка.

За словами Руссо, вакцини з мРНК пов’язані з підвищеним ризиком міокардиту – запалення певного м’яза в серці, що називається міокардом. Але цей побічний ефект зустрічається рідко. Насправді, Американська асоціація серця (AHA) стверджує, що ризик захворіти на міокардит від COVID-19 вищий, ніж від вакцини.

Якщо ви зацікавлені в отриманні оновленої вакцини COVID, але у вас є запитання, поговоріть із лікарем. Він зможе дати вам індивідуальні рекомендації.

Чи справді домашні тести на ковід точні? Чи їм не варто довіряти? Ось що нам відомо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.