У військовій справі є стільки різних термінів, що звичайному українцю часом важко розібратися, про що йдеться, коли вони читають новини. Наприклад, ви напевно чули, що з 2023 року РФ почала активно використовувати КАБи по всій лінії фронту. Багато експертів вважають, що не варто недооцінювати їхню небезпеку і наслідки. Але що таке КАБ і чому про них так часто говорять ЗСУ?
MigNews пропонує дізнатися все найголовніше про Керовану авіаційну бомбу, її дальність, швидкість, відмінність від ФАБ і багато іншого.
Що таке КАБ на війні і чим вона відрізняється від ФАБ
КАБ – це абревіатура від «Керована авіаційна бомба». Це – високоточна зброя та авіаційна бомба, яку кріплять до літаків, що мають можливість переносити такі боєприпаси. Цю авіабомбу оснащують аеродинамічними поверхнями та системою наведення, що підвищує точність влучання та потужність бойової частини: вона не залишає після себе нічого, крім вирви.
КАБи існують ще з радянських часів, але російські військові модернізували їх для війни в Україні. Сучасні КАБи досягають цілі набагато далі, мають більшу руйнівну силу і точність. Як каже авіаексперт Валерій Романенко, російські КАБи можна скидати з більш безпечної відстані, що дає змогу ворожим літакам не входити в зону ураження української ППО.
Є ще одна абревіатура, що часто звучить у колах військових, – ФАБ. Це – фугасні авіаційні бомби загального призначення. Вони руйнують ті чи інші об’єкти (склади, мости тощо) за рахунок дії фугасу, тобто заряду вибухівки. Їх зазвичай називають тупими і звичайними авіаційними. А КАБи – це «розумні» авіаційні бомби.
Однак це не означає, що не варто боятися ФАБів. РФ модернізують їх (додають GPS і крила, щоб керувати їх рухом). Тобто старий і тупий ФАБ переробляється в КАБ. Робиться це, бо це дешевше, ніж виготовляти нові ракети.
Дальність і скільки летить КАБ
Як це виглядає на практиці під час війни? Пояснюємо все поетапно. Летить літак, скидається авіаційна бомба, вона відокремлюється від тримачів з невеликою швидкістю примусового відділення або під дією гравітації. Бомба летить до своєї мети і вражає її.
Речник Повітряних Сил Юрій Ігнат зазначає, що ворожі літаки підлітають до лінії бойового зіткнення, за 40-50 км. На дальність впливає швидкість і висота носія. Якщо літак скидає бомбу високо і на великій швидкості, то вона летітиме далі.
У середньому дальність ураження КАБ – 80 км. Тобто під загрозою її ураження перебувають об’єкти і живі сили, що знаходяться в прикордонній і прифронтовій зоні.
За словами військовослужбовця Ігоря Луценка, вони летять із високою швидкістю – близько 300-400 км на годину.
Чому настільки небезпечна КАБ і як їм протидіяти
Як ми вже говорили вище, одна з проблем, пов’язана з КАБами, – те, що вони вважаються важкою ціллю для збивання. Адже противник скидає бомбу на безпечній відстані. Щоб протидіяти їм і дотягнутися до них, потрібно мати сучасні засоби ППО та західну авіацію, зокрема винищувачі, які можуть діставати літаки противника на великій відстані.
Українські зенітно-ракетні комплекси мають перебувати недалеко від фронту, щоб їм протидіяти, адже дальність їхньої дії – до 75 км (С300) і до 35 км (Бук-М1). Але ніхто їх не встановлюватиме безпосередньо біля лінії фронту, адже це недоцільно – вони одразу стануть пріоритетом для противника.
Але, навіть якщо зробити це, це буде неефективно. Бомби знищити дуже важко. Зенітна ракета розривається поруч із повітряним об’єктом, а не влучає прямо в нього. І для бомби це малоефективно. Тож, як вважають експерти, Україні потрібні саме потужні сучасні винищувачі, щоб знищити сам носій КАБів – російські літаки, а також регулярні удари по аеродромах.
Інша проблема – потужність КАБів. Лише 3 прильотів у багатоповерхівку достатньо, щоб вона перестала існувати. Український військовий Максим Жорін в одному з інтерв’ю ФАКТАМ тижня запевнив, що немає жодних укріплень, які б витримали удар КАБів.
Недоліки в КАБах є: їхня точність. Але, на жаль, це не має жодного значення. Адже у РФ їх багато, і вони застосовують їх масово не по цілі, а по певному сектору. Що, знову ж таки, дуже небезпечно, адже їхні влучання приносять величезні руйнування.
Крім цього, військові часто говорять про РЕБАх. Не знаєте, що це таке? Тут ми ділилися їхнім значенням (пояснюючи найпростішими словами).
Залишити відповідь