Будь-який українець не раз чув слово «РЕБ», коли читав військові новини та зведення на фронтах. Але чи знаєте ви, що таке РЕБ простими словами? На це запитання не всі можуть дати правильну відповідь. Колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний якось говорив, що вони є ключем до перемоги у війні безпілотників. Президент України також зазначив 12 грудня 2024 року, що створення ефективних РЕБ має підтримуватися державою на всіх рівнях.
MigNews пропонує розібратися у значенні цього слова, у його ролі на полі бою та яку допомогу вони надають українським військовим.
Що таке РЕБ простими словами та які вони є
Коли ми говоримо про сучасні війни, ми уявляємо новітні танки, озброєння і, звичайно, дрони. Але є й інший бік війни – невидимий електромагнітний спектр. Противники використовують різні радари, радіотехніку та сенсори, щоб виконати ті чи інші завдання на фронті. Приміром, придушити зв’язок, створити перешкоди, убезпечити свої війна від ворожих атак.
РЕБ розшифровується як радіоелектронна боротьба. Тобто це не один якийсь прилад, це – цілий комплекс систем/заходів і складна електроніка. В електромагнітному бою немає танків і гармат, снарядів і ракет, натомість є хвилі та радіосигнали. Завдяки цим високим технологіям українські військові можуть не тільки знизити ефективність дій противника, а й зробити так, щоб ніщо не заважало нашим військам діяти на полі бою без будь-яких перешкод.
Радіус дії РЕБів також може відрізнятися. Наприклад, стратегічні захищають територію в радіусі від сотень до тисяч кілометрів. Коли говорять про оперативно-тактичні РЕБи, мається на увазі, що система прикриває територію в радіусі десятків кілометрів.
Крім того, є стаціонарні та окопні системи РЕБ. Перші – потужні та габаритні, вони захищають великі об’єкти та мають чутливі антени. Другі дуже зручні, компактні та мобільні: їх легко можна використовувати в піхоті та переносити. Їхня мета – захищати безпосередньо бойові позиції, бойову техніку та життя бійців.
Переваги РЕБ у російсько-українській війні
Не дарма політичні діячі та військові експерти так часто говорять про важливість РЕБ в умовах війни в Україні. Вони відіграють велику роль на фронтах, а саме:
- Придушення. Створюються перешкоди і хибні цілі, завдяки чому українські РЕБи зривають або знижують роботу і ефективність систем противника.
- Захист. Українські РЕБ захищають об’єкти і позиції самонавідного озброєння і технічних засобів розвідки. Крім цього, вони нейтралізують РЕБ противника.
- Розвідка. Збирається важлива для українських військових інформація завдяки перехопленню сигналу від противника. Роблять це каналами зв’язку між людьми, завдяки радіолокаційним станціям або станціям радіоперешкод.
- Технічний контроль (фотографічний, візуально-оптичний контроль тощо). Захист інформації від витоку під час передачі та обробки.
Перед тим, як використовувати ці системи, військові ретельно все планують і оцінюють ризики. Адже, наприклад, якщо район густонаселений, то варто враховувати, що глушіння може перешкодити цивільним комунікаціям.
Висновок? Якщо говорити максимально просто, РЕБ намагається заплутати противника, порушити роботу його радарів і систем управління ракетами. Виробництво і розвиток цих систем є одним із кроків для забезпечення безпеки і незалежності нашої країни.
Як працюють РЕБ на фронті
Хоча, ми перерахували вам функції РЕБ і ви могли здогадатися про основний принцип їхньої роботи, як це виглядає на практиці? Уявіть собі дрон. Логічно припустити, що збити його на висоті 500 м буде складно. Що ж робити?
Дрону DJI Mavic, наприклад, потрібне отримання сигналів із 12 супутників. Завдяки українському РЕБу він не зможе виконати свою роботу, втратить зв’язок з оператором і повернеться назад/приземлиться в режимі аварійної посадки. А все тому, що наша система заглушить його сигнали з 12 супутниками. Це – лише один із прикладів, але він добре відображає, як РЕБ-війська захищають небо в тилу і на передовій.
Тепер ви знаєте, що таке РЕБ простими словами і яке значення вони мають для українських військових. Читаючи матеріали про війну та інтерв’ю військових, вам буде простіше зрозуміти, що до чого.
Ми також розповідали, що таке терикони і яке значення їхнє зайняття має для Збройних сил України.
Залишити відповідь