Команда національної безпеки новообраного президента Дональда Трампа провела переговори з Білим домом та українськими лідерами, намагаючись знайти шляхи для завершення війни з Росією. Про це повідомляють джерела, знайомі із ситуацією, в коментарі NBC News, пише MigNews.
За словами інсайдерів, радники Трампа та кандидати на ключові посади в його адміністрації, попри різні погляди на українське питання, поки що не запропонували Києву ані конкретного, ані концептуального плану мирного врегулювання.
Обраний президент пообіцяв завершити конфлікт ще до своєї інавгурації, яка відбудеться наступного місяця, назвавши втрати з обох сторін «трагедією». Водночас у своїх публічних заявах він висловлював суперечливі позиції: закликав Росію до миру, але натякав на можливе скорочення військової допомоги США Україні або відновлення обмежень на використання Києвом американських ракет великої дальності для ударів по цілях у Росії.
Попри обіцянки Дональда Трампа швидко завершити війну, залишається незрозумілим, чи зможе він переконати президента Росії Путіна зупинити бойові дії, особливо з огляду на те, що російські війська продовжують наступ на сході України. Так само невідомо, чи контактувала команда Трампа з російським урядом щодо врегулювання ситуації в Україні, і якщо так, то про що саме йшлося під час цих розмов.
На запитання в програмі Meet the Press, чи активно він працює над припиненням війни, Трамп відповів: «Працюю». Проте він не уточнив, чи спілкувався з Путіним після листопадових виборів.
Трамп сказав:
Я не хочу нічого про це говорити, тому що я не хочу робити нічого, що могло б перешкодити переговорам.
Перехідна команда відмовилася коментувати, чи передав союзник Путіна прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан якесь повідомлення від Росії Трампу під час його нещодавнього візиту до Мар-а-Лаго.
Радник президента Байдена з національної безпеки Джейк Салліван провів кілька розмов із конгресменом Майком Уолцем із Флориди, якого Дональд Трамп призначив своїм наступником на цій посаді. Про це повідомили високопоставлений чиновник адміністрації та інші джерела, обізнані із ситуацією.
Обговорення було зосереджено на обміні відповідною інформацією, але питання стратегій припинення війни чи забезпечення режиму припинення вогню не порушувалися, зазначило одне з джерел.
Перевага цих обговорень полягає в тому, що вони гарантують, що перехідна команда Трампа не буде здивована будь-якими діями адміністрації Байдена щодо України до інавгурації новообраного президента в січні, сказав високопоставлений чиновник адміністрації.
Джерело обізнане з цим питанням повідомило:
Трамп справді серйозно налаштований на те, щоб досягти перемир’я в перший день.
Команда Трампа докладає всіх зусиль, щоб призупинити бойові дії, що відкриє шлях до мирних переговорів, але виклики залишаються страшними, оскільки війна наближається до трирічної позначки.
Відповідаючи на запитання про співпрацю конгресмена Майка Уолза та інших членів перехідної команди Трампа з адміністрацією Байдена щодо плану припинення вогню, речник перехідної команди Браян Хьюз заявив:
Конгресмен Уолтс і радник з національної безпеки Джейк Салліван підтримують контакт з багатьох питань. Мета полягає в тому, щоб світ зрозумів, що є бажання сприймати перехідний період як символ сильної Америки, яка працює заради миру та стабільності в усьому світі, поки новообраний президент Трамп не складе присягу.
Команда Трампа поки не інформувала уряд президента України Володимира Зеленського про будь-які потенційні плани, заявили два джерела, близькі до Києва, а також колишні американські офіційні особи, які спілкуються з українськими посадовцями. Водночас, нещодавні зустрічі та переговори між Зеленським, Трампом та їхніми радниками були конструктивними, зокрема особиста зустріч у Парижі за посередництва президента Франції Еммануеля Макрона, повідомили джерела.
Зазначається, що поки що атмосфера взаємодії між українцями та новою командою Трампа, включаючи Зеленського та самого Трампа, була позитивною.
Коли глава штабу Зеленського Андрій Єрмак минулого тижня провів переговори з Кітом Келлогом, обраним Трампом на посаду представника США в Україні, до зустрічі приєднався новообраний віце-президент Джей Ді Венс.
Джерела додають, що Україна та її прихильники у Вашингтоні та Європі хвилювалися, що Трамп повернеться до Білого дому, вважаючи, що Київ є головною перешкодою для припинення війни. Але Трамп вважає проблемою Путіна, а не Україну.
Нещодавно Трамп заявив, що Зеленський і Україна готові до мирної угоди і Путіну час «діяти». Але немає жодних ознак того, що Путін готовий піти на поступки або що його загальна мета щодо ефективного контролю над Україною змінилася, заявив Джон Гербст, колишній посол США в Україні.
Останніми тижнями ситуація на фронті на сході змінюється на користь Росії, оскільки Україна стикається з браком робочої сили. Аналітики і колишні дипломати вважають, що Кремль не буде прагнути до припинення вогню, поки українські війська утримують території в Курській області Росії.
Російський ультранаціоналіст Костянтин Малофєєв заявив, що будь-яка спроба Трампа завершити війну зазнає невдачі без більш широких переговорів з безпеки для Москви. Малофєєв також сказав, що мирна пропозиція Келлогга буде відкинута, якщо не буде враховано майбутнє Європи та світу, а не тільки України.
Келлог запропонував мирні переговори, погрожуючи припинити допомогу Україні, якщо вона відмовиться, та збільшити поставки зброї, якщо Росія не сяде за стіл. План виключає вступ України до НАТО на 10 років і передбачає збереження поточних ліній фронту.
Команда Трампа, ймовірно, відкине ідею вступу України до НАТО, натомість пропонуючи інші гарантії безпеки. Зеленський запропонував ідею розміщення іноземних військ до вступу в альянс. Перехідна команда Трампа відмовилася коментувати ці питання.
Нещодавно Байден схвалив передачу Україні протипіхотних мін.
Залишити відповідь