7 травня яке свято сьогодні в Україні: хто святкує і що не можна робити

7 травня в Україні вшановують явлення Хреста Господнього, мученика Акакія, преподобного Іоана Зедазнійського та ікони Богородиці.

Сьогодні, 7 травня, християни східного обряду в Україні за новоюліанським календарем вшановують одразу кілька значущих церковних подій і святих. У цей день віряни згадують явлення на небі Хреста Господнього в Єрусалимі, мученика Акакія-сотника, преподобного Іоана Зедазнійського та його учнів, а також Любецьку та Жировицьку ікони Божої Матері, пише MigNews з посиланням на джерело News.liga.net.

Явлення Хреста Господнього

Церковна традиція свідчить, що 7 травня 351 року в Єрусалимі сталося диво — над Голгофою з’явився осяяний хрест, що сягав до самого неба. Подія сталася за правління імператора Констанція, сина Костянтина Великого, у період П’ятдесятниці. Свідками цього чуда стали тисячі мешканців Єрусалима. Вважається, що це було знаменням, яке мало зміцнити віру у період розповсюдження аріанської єресі.

Мученик Акакій-сотник

Святий Акакій жив у III столітті та був воїном у візантійському війську. Коли імператор Діоклетіан розпочав гоніння на християн, Акакій відкрито заявив про свою віру в Ісуса Христа. Через це його піддали тортурам, а згодом стратили, обезголовивши у 303 році. Акакія шанують як приклад мужності та вірності християнській вірі.

Преподобний Іоан Зедазнійський і його учні

Святий Іоан Зедазнійський — грузинський подвижник VI століття, що навчався у Антіохії. Разом із дванадцятьма учнями він повернувся на батьківщину, де став одним із засновників грузинського чернецтва. Вони оселилися на горі Зедазені, де започаткували духовне відродження краю. Церква вшановує як самого преподобного Іоана, так і всіх його учнів.

Любецька ікона Божої Матері

Любецька ікона Богородиці має свою історію з XVII століття. Вона походить з міста Любечів і була особливо шанованою. Ікону згодом перенесли до Києва. Проте під час радянських репресій щодо церкви її втрачено, і наразі місце перебування святині невідоме.

Жировицька ікона Божої Матері

Жировицька ікона Пресвятої Богородиці з’явилася у XV столітті у білоруському місті Жировичі. Після пожежі храму, де зберігалася святиня, ікону знову знайшли на камені в лісі. На цьому місці збудували нову церкву, а згодом — Жировицький монастир, де й нині зберігається ікона, вирізьблена на камені.

Іменини 7 травня

Цього дня свої іменини святкують Іван, Антон і Давид:

  • Іван — «Божа милість»;
  • Антон — «готовий до бою»;
  • Давид — «коханий».

Народні традиції та прикмети

У народі 7 травня називають Євсеєвим днем — на честь одного з Нікомидійських мучеників. У цей день селяни традиційно займалися городництвом, вмивалися освяченою водою та розпалювали вогнища, аби захиститися від злих духів.

Прикмети на 7 травня:

  • нічний дощ — до теплого вересня;
  • вечірня веселка — завтра буде тепло;
  • червоний місяць — до ясної погоди;
  • побачити ластівку — добрий знак.

Що заборонено робити цього дня

У цей день не рекомендується:

  • гратися з вогнем;
  • сваритися, лаятися;
  • пліткувати чи заздрити;
  • зловживати алкоголем;
  • нарікати на життя або лінуватися.

Навпаки, вітається щирість, працьовитість, допомога ближнім та духовне зосередження.

Дізнайтесь, коли буде День матері 2025 в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.