Людина по-справжньому старіє лише двічі на життя – у 44 та 60 років

Американські дослідження, що свідчать про те, що старіння не є поступовим процесом, і змогли пояснити сплески проблем зі здоров'ям у певному віці.

Якщо ви помітили раптове накопичення зморшок, болей або загальне відчуття, що ви постаріли майже за одну ніч, можливо, існує наукове пояснення, повідомляє MigNews з посиланням на Nature. Дослідження показують, що старіння, замість того щоб бути повільним і поступовим процесом, відбувається принаймні у два прискорені періоди.

Дослідження, яке відстежувало тисячі різних молекул у людей віком від 25 до 75 років, виявило два основних піки вікових змін приблизно у віці 44 та знову у 60 років. Ці результати можуть пояснити, чому в певному віці спостерігаються сплески певних проблем зі здоров’ям, зокрема опорно-рухового апарату та серцево-судинної системи.

«Ми не просто поступово змінюємося з часом. Відбуваються дуже драматичні зміни», – сказав професор Майкл Снайдер, генетик і директор Центру геноміки та персоналізованої медицини Стенфордського університету та старший автор дослідження.

«Виявляється, середина 40-х років – це час драматичних змін, як і початок 60-х, і це стосується всіх класів молекул, які ми розглядаємо».

У дослідженні взяли участь 108 добровольців, які кожні кілька місяців протягом одного до майже семи років здавали зразки крові, калу, шкіри, ротової порожнини та носових слизових. Дослідники оцінили 135 000 різних молекул (РНК, білків і метаболітів) і мікробів (бактерії, віруси та гриби, що живуть у кишківнику та на шкірі учасників).

Кількість більшості молекул і мікробів не змінювалася поступово з плином часу. Коли вчені шукали групи молекул з найбільшими змінами, вони виявили, що ці трансформації, як правило, відбувалися у людей у середині 40-х і на початку 60-х років.

Старіння в середині 40-х років було несподіваним і спочатку вважалося результатом змін у жінок під час перименопаузи, які спотворюють результати для всієї групи. Але дані показали, що подібні зміни відбувалися і у чоловіків у середині 40-х років.

«Це свідчить про те, що хоча менопауза або перименопауза можуть сприяти змінам, які спостерігаються у жінок у середині 40-х років, є й інші, більш значущі фактори, що впливають на ці зміни у чоловіків і жінок», – сказав доктор Сяотао Шень, колишній постдокторант медичної школи Стенфордського університету та перший автор дослідження, який зараз працює в Наньянському технологічному університеті Сінгапуру.

Перша хвиля змін включала молекули, пов’язані з серцево-судинними захворюваннями та здатністю метаболізувати кофеїн, алкоголь і ліпіди. Друга хвиля змін включала молекули, що беруть участь у регуляції імунної системи, обміні вуглеводів і функції нирок. Молекули, пов’язані зі старінням шкіри та м’язів, змінювалися в обох випадках. Попередні дослідження припускали, що пізніше старіння може відбуватися приблизно у віці 78 років, але останнє дослідження не могло це підтвердити, оскільки найстаршим учасникам було 75 років.

Ця модель узгоджується з попередніми даними, що ризик багатьох вікових захворювань не зростає поступово, при цьому ризик хвороби Альцгеймера та серцево-судинних захворювань різко зростає після 60 років. Також можливо, що деякі зміни можуть бути пов’язані з факторами способу життя або поведінки. Наприклад, зміна метаболізму алкоголю може бути пов’язана зі збільшенням його споживання в середині 40-х років, що може бути стресовим періодом у житті.

За словами авторів, ці висновки можуть допомогти спрямувати інтервенції, такі як збільшення фізичних вправ під час періодів більш швидкої втрати м’язової маси. «Я великий прихильник того, що ми повинні намагатися змінювати наш спосіб життя, поки ми ще здорові», – сказав Снайдер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.