Це надто знайоме відчуття: ви подаєте заявку на роботу, проходите співбесіду, готуєтеся, відповідаєте на запитання якнайкраще, а потім… нічого. Цей процес може бути несамовитим, але він далеко не рідкість. То в чому ж проблема? Іноді відмова є наслідком чинників, які не залежать від нас, таких як нестача персоналу у відділі кадрів, отримання роботи внутрішнім співробітником. Але є фактори, які ми можемо контролювати, і мова тіла є одним із найпотужніших – і його легко виправити. Хочете дізнатися, як правильно поводитися на співбесіді?
На думку психологині Ребекки Ванік, невербальне спілкування так само важливе, як і ваші слова, незалежно від того, відбувається співбесіда особисто чи онлайн. Тому MigNews поспішає поділитися її 8 незвичайними лайфхаками.
Перше враження дійсно має значення
Усі ми знаємо статистику про те, що на формування першого враження йде всього кілька секунд. Тому скористайтеся цим, задавши правильний тон співбесіді за допомогою мови тіла. «Ідіть на співбесіду з упевненістю, наче ви там і є», – радить Ванік. «Тримайте поставу відкритою, посміхайтеся і підтримуйте зоровий контакт із самого початку».
Аналогічно для онлайн-інтерв’ю – переконайтеся, що камеру та мікрофон увімкнено (щоб уникнути страшного моменту «мені здається, що ви вимкнули звук») та вітайте інтерв’юера з посмішкою. «Представляйтеся чітко, щоб створити впевнене та наполегливе перше враження, оскільки інтерв’юер може бути незнайомий із вашою біографією або не мати всієї інформації про вас у вільному доступі», – каже Ванік.
Як поводитися на співбесіді: сидіть прямо
Підтримка гарної постави вкрай важлива як під час особистої, так і під час віртуальної співбесіди. Тому тримайте ноги на підлозі, спину прямо, плечі розслаблені, намагайтеся уникати таких рухів, як постукування ногами або ворушіння в кріслі. За словами Ванік, ці тонкі сигнали показують інтерв’юеру, що ви зосереджені та впевнені в собі – так само впевнено, як і в роботі.
«Під час віртуального інтерв’ю переконайтеся, що ви перебуваєте в полі зору камери, а ваше обличчя і верхню частину тіла добре видно», – каже Ванік. «Сутулячись або виходячи з кадру, ви можете здатися непрофесійним або незацікавленим».
Використовуйте жести рук для акцентування уваги
Жести рук можуть стати потужним інструментом, що демонструє впевненість у собі та допомагає підкреслити ті чи інші моменти під час виступу. Але не забувайте дотримуватися балансу – занадто активна жестикуляція може відволікати. Щоб не переборщити, спробуйте тримати ручку або зчепити руки на колінах, коли ви не жестикулюєте.
Під час проведення онлайн-інтерв’ю переконайтеся, що ваші жести видно на камері. «Сядьте на зручній відстані від камери, щоб верхню частину тіла і руки було добре видно, що дасть вам змогу ефективно використовувати руки, не виглядаючи при цьому надто жваво», – каже Ванік.
Як поводитися на співбесіді: максимально використовуйте позитивні невербальні сигнали
Не забувайте кивати, посміхатися, підтримувати зоровий контакт. Усе це говорить про те, що ви слухаєте і зацікавлені, – і уникайте схрещування рук. Це особливо важливо під час проведення онлайн-інтерв’ю. Навіть через екран ледь вловимі жести можуть справити позитивний вплив. Зосередьтеся на тому, щоб дивитися прямо в камеру, щоб імітувати зоровий контакт.
Зберігайте спокій і говоріть повільно
Звісно, зберігати спокій на співбесіді легше сказати, ніж зробити, але намагатися потрібно обов’язково. Намагаючись говорити повільно і чітко, ви можете здатися спокійнішим, ніж є насправді, особливо на відеоінтерв’ю, коли техніка може підвести і звук може затягнутися. «Контрольоване дихання, паузи перед відповіддю і продумані мовні звороти допоможуть вам зберігати спокій і створювати образ спокійної, упевненої та зібраної людини», – каже Ванич.
Як поводитися на співбесіді: потренуйте мову тіла заздалегідь
Як і підготовка до того, що ви збираєтеся сказати, ви можете потренувати свою мову тіла перед співбесідою. Пробуючи її перед дзеркалом або (проковтнувши почуття ніяковості) знімаючи себе на відео, ви зможете виявити такі звички, як совання або дотики до обличчя.
Для онлайн-інтерв’ю важливо, щоб ваше налаштування було якомога досконалішим. «Перевірте кут нахилу камери, освітлення і тло, щоб усе виглядало професійно. Переконайтеся, що ваше інтернет-з’єднання стабільне. Перевірте мікрофон і якість звуку», – каже Ванік.
Контролюйте свою міміку
«Під час співбесіди ваша міміка має залишатися позитивною та нейтральною», – каже Ванік. Потренуйтеся природно посміхатися перед дзеркалом, щоб уникнути виразів здивування, роздратування або розчарування, які можуть видати брак самовладання».
Для онлайн-інтерв’ю важливо переконатися, що освітлення досить яскраве, щоб добре бачити ваше обличчя. Ванік рекомендує розташовувати основне джерело світла прямо перед собою або під кутом 45 градусів, чи то велике вікно, чи то найяскравіша лампа у вашій кімнаті.
Як поводитися на співбесіді: непомітно відображайте співрозмовника
«Соціальна психологія показує, що люди з більшою вірогідністю позитивно реагують на тих, хто тонко повторює їхні жести, позу та вираз обличчя», – пояснює Ванич. Однак вона також радить не перестаратися, оскільки вимушена або неприродна мова тіла може відволікати від бесіди. Час від часу спостерігайте за мовою тіла або звичками співрозмовника, щоб не зайти надто далеко.
Дозвольте культурі компанії спрямовувати вашу поведінку
Чудовий спосіб підготуватися до фізичної сторони співбесіди – вивчити культуру компанії та зрозуміти, якого рівня формальності вона очікує. За словами Ванік, розуміння того, чи цінує компанія традиційний професіоналізм або більш розслаблене ставлення, допоможе вам скоригувати мову тіла.
«Ваш вибір одягу, тон і мова тіла мають відображати культуру компанії, навіть у віртуальному середовищі», – каже вона. «Якщо компанія схильна до формальності, дотримуйтеся більш відточених, професійних жестів, а в більш розслабленій компанії ви можете не соромитися коригувати свою мову тіла, щоб бути трохи більш невимушеним, але при цьому зберігати спокій».
Які особисті якості зараз цінують роботодавці? Ось список найголовніших із них. Ще не пізно їх почати розвивати!
Залишити відповідь