Кінза – дещо суперечлива трава для садівників і гурманів. Одні просто обожнюють її свіжий смак, а інші, особливо ті, хто має ген OR6A2, вважають, що під час її використання їжа виходить такою, ніби ви готували її з використанням шматка мила. Але якщо ви прихильник кінзи, то вам потрібно створити для неї найкращі умови вирощування, а це означає, що ви маєте забезпечити їй хороших сусідів. Не знаєте, що не можна садити поруч із кінзою?
MigNews поділиться з вами списком найгірших варіантів. Чому це важливо? Вирощування Coriandrum sativum по сусідству з неправильними рослинами може призвести до руйнівних (або, принаймні, розчаровуючих) проблем.
Що потрібно кінзі для процвітання
Давайте коротко розповімо, які умови вирощування потрібні кінзі для процвітання. Спочатку уточнення: Coriandrum sativum – це назва всієї рослини. До кінзи належать листя і стебла, які вважаються травою. Коріандр – це насіння, яке подрібнюють і використовують як приправу. Тому, коли люди плутають одне з іншим, технічно вони не помиляються, але важливо знати різницю, особливо якщо ви використовуєте їх для приготування їжі.
Вирощування і догляд за рослиною кінзи вимагають наполегливості, оскільки ця рослина – трохи дива і буде виходити з себе, якщо ситуація надто сильно відхилиться від спектра, якому вона віддає перевагу. Coriandrum sativum потребує добре дренованого, постійно вологого ґрунту з pH близько 6,5. Він любить повне сонце, але не переносить сильної спеки і набуває гіркого смаку, якщо дозволити йому цвісти за літньої температури. Парадоксально, але рослина прекрасно себе почуває при більш низьких температурах, але терпить тільки тінь, перш ніж почне в’янути. Вона також не терпить дощів і високої вологості.
Ідеально висаджувати кінзу в горщик або в сад у середині або наприкінці весни, коли ґрунт ще вологий від зимових стоків або роси. Переконайтеся, що рослина отримує багато сонця, зберіть усе насіння коріандру з її квіток, а потім обріжте її до настання літа, щоб вона не стала млявою і не виглядала як куля з хрустким, ошпареним листям.
Що не можна садити поруч із кінзою: морква
Кінза входить до великої щасливої родини, відомої як Apiaceae, вона ж морква. Ви можете подумати, що возз’єднання сім’ї у вашому саду – це добре. Але все зовсім навпаки. Коли занадто схожі рослини вирощуються разом, це може призвести до проблем, які швидко стануть катастрофічними. Здебільшого це відбувається тому, що вони заражаються одними й тими самими хворобами або приваблюють одних і тих самих шкідників. Якщо одна рослина заразиться, то й інша, найімовірніше, піде за нею.
Однак якщо посадити кінзу поруч із видом, несприйнятливим до її шкідників або хвороб, вона ростиме поруч із ним неушкодженою. На жаль, кінза і морква (Daucus carota subsp. sativus) надто схожі, щоб садити їх поруч.
Однак кінза добре поєднується з іншими смачними коренеплодами та овочами. Зокрема, кінза може відлякувати попелицю і павутинного кліща від картоплі (Solanum tuberosum) і баклажанів (Solanum melongena). Якщо вам потрібні хороші сусіди для моркви, то розмарин (Salvia rosmarinus) або шавлія (Salvia officinalis) будуть найкращими рослинами-компаньйонами.
Фенхель і кінза можуть мати проблеми з перехресним запиленням
Фенхель (Foeniculum vulgare) – апетитна трава з родини Апієві (Apiaceae), яка має схожі з кінзою вимоги до умов вирощування: повне сонце і вологий ґрунт. Він також є хорошим наповнювачем для тих дивних, голих місць у вашому саду. Тому багато садівників люблять використовувати фенхель як альтернативу декоративним травам. На жаль, фенхель – особливо поганий компаньйон для кінзи, оскільки вона занадто тісно пов’язана з нею в родинному дереві.
Крім того, що вони схильні до тих самих шкідників і хвороб, може статися перехресне запилення фенхеля і кінзи, що призведе до загибелі насіння обох рослин і зниження його якості та смаку.
Якщо вам потрібна рослина, яка може дати смак, схожий на фенхель, але краще поєднується з кінзою, спробуйте замість неї аніс (Pimpinella anisum). Якщо ви вже посадили фенхель, вам потрібно знайти рослини, здатні впоратися з його алелопатичними властивостями (сполуками, що не дозволяють сусідам конкурувати з ним за ресурси), наприклад, соняшник (Helianthus spp.) або деревій (Achillea spp.).
Що не можна садити поруч із кінзою: лаванду
Лаванда (Lavandula angustifolia) – одна з наших улюблених рослин для вирощування в складних умовах на відкритому повітрі, тому що це не просто красиво. Це трудівниця. Лаванда любить піщаний ґрунт з хорошим дренажем і вважає за краще, щоб її залишили в спокої. Вона не терпить надлишку води і добрив, і від мульчі теж слід відмовитися, інакше вона може почати гнити. Хоча лаванда любить сонце так само сильно, як і кінза, суперечливі вимоги до ґрунту призведуть до проблем. Або лаванда гнитиме, потребуючи вологи, або кінза сохнутиме, чекаючи, коли лаванді знадобиться вода.
Якщо вам потрібна пурпурова, яскрава рослина, яка буде краще поєднуватися з кінзою, спробуйте айстри або буддлею. Обидві рослини – витривалі квіти, які приваблюють запилювачів і надають вашому саду естетичної привабливості. Тим часом, материнка (Origanum vulgare) і чебрець (Thymus) – дві красиві рослини, які чудово поєднуються з лавандою і є чудовою заміною кінзі.
Огірки можуть відставати в рості через кінзу
Огірки – цікава рослина. Вони часто зустрічаються в садах по всьому світу і вважаються простими у вирощуванні, але це чутливі маленькі хлопці, які не можуть перебувати поруч із чимось занадто сильним. Дослідники вважають, що огірки схильні до затримки росту, викликаної екологічними стресами в ґрунті. Зокрема, садівників попереджають, що не варто садити огірки поруч із чим-небудь ароматним, оскільки трави можуть перешкодити їхньому процвітанню.
Якщо ви хочете, щоб аромат кінзи поєднувався з її ароматом, а не протистояв йому, спробуйте посадити замість неї спаржу (Asparagus officinalis) або листову зелень, наприклад, шпинат (Spinacia oleracea) і качанну капусту (Brassica oleracea). При цьому огірки краще ростуть поруч із рослинами, які можуть служити пастками, що відлякують шкідників, наприклад, настурцією (Tropaeolum majus) або кропом (Anethum graveolens).
Що не можна садити поруч із кінзою: кріп
Кріп (Anethum graveolens) може виглядати як його двоюрідний брат фенхель, але його сильний аромат швидко дасть вам зрозуміти, з якою травою ви маєте справу. Оскільки він є двоюрідним братом фенхеля, це також робить його двоюрідним братом кінзи, а отже, він схильний до тих самих проблем. Зокрема, великою проблемою є попелиця. Тому одна крихітна колонія може швидко посіяти хаос на обох травах, перш ніж ви встигнете помітити спалах захворювання. Крім того, рослина віддає перевагу слабокислому ґрунту, тому вона не буде такою щасливою, якою могла б бути в іншому місці.
Якщо ви хочете знайти щось більш терпиме до ідеальних для кінзи умов, спробуйте використовувати таку витривалу траву, як цимбопогон (Cymbopogon citratus). Він може вирощуватися на найрізноманітніших типах ґрунтів, за умови, що йому дістається багато сонця, і має певну стійкість до шкідників. З іншого боку, якщо у вас уже посаджено кріп, спробуйте посадити кмин (Cuminum cyminum). Це не тільки хороші рослини-компаньйони, що мають схожі переваги в умовах вирощування, а й відмінна пара для приготування їжі.
Петрушка схильна до тих самих шкідників, що й кінза
Петрушка (Petroselinum crispum) – ще одна листова трава із сімейства Апієві (Apiaceae), тож ви знаєте, чому вона тут. Шкода, тому що у неї практично однакові умови вирощування: вологий, але добре дренований ґрунт, повне сонце, але терпимий до деякого затінення. І вона любить прохолодні погодні місяці. На жаль, для її процвітання необхідно триматися подалі від своїх родичів, а це означає, що від кінзи потрібно триматися подалі. Пам’ятайте, що хороша посадка-компаньйон – це коли сусідні рослини і трави працюють узгоджено, виконуючи важку роботу в одній ділянці, в той час як інші підхоплюють її в іншій. Оскільки кінза і петрушка так схожі, вони можуть конкурувати за одні й ті самі ресурси, мати спільні проблеми зі шкідниками та довести одне одного до такого стану, що жодна з них не дасть вам чудового врожаю.
Проте петрушка добре росте в підвісних кошиках, тому якщо ви твердо вирішили вирощувати їх поруч один з одним, ви можете зробити це, використовуючи щось на зразок цього набору з трьох підвісних саджалок. Тільки тримайте їх на відстані один від одного і в окремих контейнерах, щоб уникнути конкуренції. Але якщо ви віддаєте перевагу перестрахуванню, то широколистий чебрець (Thymus pulegioides) або лавр (Laurus nobilis) – листові трави, які матимуть кращий вигляд поруч із кінзою.
Деякі люди кажуть, що корисно поливати город і сад апельсиновим соком. Але чи правда це?
Залишити відповідь