Ви напевно чули або самі говорили фразу «коту під хвіст». Звучить вона колоритно і є, природно, яскравим прикладом народної творчості. Але чому ми кажемо коту під хвіст, а не, скажімо, якось інакше: корові під хвіст, коню під хвіст тощо? Є кілька теорій походження цього фразеологізму.
MigNews хоче розповісти вам про них, щоб ви краще розуміли свою мову та менталітет своїх предків. До того ж це пізнавально і цікаво!
Що означає вислів «коту під хвіст»
Для початку потрібно зрозуміти, що взагалі означає цей український фразеологізм. А означає він те, що всі зусилля, спрямовані на щось, виявилися марними/даремними. Людина, яка сподівалася отримати потрібний результат, його не отримала.
- Синоніми: марно, даремно, дарма.
Чому ми кажемо «коту під хвіст»: походження фразеологізму
Насправді спочатку слов’яни говорили «псу під хвіст». Означає вираз те саме, що й «коту під хвіст». Але до чого тут кіт? Згідно з однією з версій, якщо кіт позначив якесь місце/реч, то, на жаль, вони зіпсовані і втрачені безповоротно (якщо у вас вдома є кіт, то ви знаєте, як важко відіпрати одяг, якщо на нього попісяв улюбленець).
Інша версія – перед постом наші предки, якщо не встигали з’їсти всю їжу, то просто віддавали її коту, тобто вона витрачалася даремно.
Ще одна цікава теорія походження – що це пом’якшена версія фрази «повна дупа». І кіт, згідно з цією версією, означає не тварину, а дупу (з тюркської).
Приклади вживання фрази «коту під хвіст»
Як бачимо, ніхто на 100% не знає, звідки взявся цей вислів. Однак він став поширеним у нашій мові. Ось кілька прикладів із фразеологізмом:
- Я працював над цим проєктом цілий рік, а його не прийняли! Усі старання коту під хвіст.
- Ні, мій дорогий друже, я не збираюся викидати ці гроші коту під хвіст. Вони мені ще знадобляться.
А чи знаєте ви, що означає вислів «лика не в’яже»? Пропонуємо дізнатися, а також з’ясувати, звідки він пішов.
Залишити відповідь