Чому ми говоримо «скривитися, як середа на п’ятницю»? Історія виникнення та походження вислову

До чого тут середа і п'ятниця? Пропонуємо розібратися.

Якщо ви з’їсте щось кисле або несмачне, то цілком природно, що у вас скривиться обличчя. Але чому ми говоримо «скривитися, як середа на п’ятницю» в повсякденному мовленні або на письмі? Ви напевно бачили цей вислів у книжках і творах відомих письменників. Але, яке в нього значення і як він з’явився в українській мові, для багатьох – загадка.

MigNews вважає, що будь-кому буде цікаво дізнатися історію виникнення цього популярного фразеологізму. Дізнавшись її, ви краще розумітимете наших пращурів, мову загалом та її особливості.

Що означає вислів «скривитися, як середа на п’ятницю»

Для початку потрібно зрозуміти, яке взагалі значення цього незвичайного українського фразеологізму. Якщо говорити про пряме значення, то йдеться про те, щоб «перекосити і спотворити обличчя». Приміром, ви чимось незадоволені або вам нудно щось чути/пробувати тощо. Ваш вираз обличчя говорить голосніше за слова.

Ми також можемо використовувати його для того, щоб висловити невдоволення або образу (свою або якоїсь людини).

Чому ми говоримо «скривитися, як середа на п’ятницю»: походження фразеологізму

А тепер подумаємо, до чого тут середа і п’ятниця? Чому не понеділок? Як каже український мовознавець Олександр Авраменко, відповідь ховається в народному менталітеті, традиціях і православній вірі.

Наші предки дотримувалися посту в середу та п’ятницю. М’ясна і молочна їжа (скоромна їжа) була заборонена церквою в ці дні. Тому й кривиться середа. Адже вона, як і п’ятниця, були пісним днем, зазначає Авраменко в одному зі своїх відео-уроків.

Приклади вживання фразеологізму в українській мові

Можливо, ви не раз говорили цю фразу, але не замислювалися про те, чому і для чого. Пропонуємо прочитати кілька речень із ним.

  • Він з’їв кілька ложок борщу, скривився, як середа на п’ятницю, і тоді я зрозуміла, що страва вийшла несмачною. Але я старалася!
  • Що ти дивишся на мене так? Скривився, як середа на п’ятницю! Адже ти сам винен, що ми запізнилися.

А як з’явилася інша популярна фраза «після дощику у четвер»? Упевнені, ви навіть не здогадуєтеся.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.