Дивуєтеся, чому ми говоримо «після дощику у четвер»? Цей вислів давно увійшов у нашу мову, і ми навіть не замислюємося над тим, чому саме четвер і до чого тут дощ. Можливо, так говорила ваша бабуся і ви запам’ятали, або ви самі частенько вживаєте цей фразеологізм. Але що він означає?
MigNews вирішив, що знати його походження повинен кожен українець, який поважає мову і культуру. Тому ми й захотіли покопатися в його історії виникнення.
Чому ми говоримо «після дощику у четвер»: походження фразеологізму
Чому саме четвер, а не п’ятниця? Дощ у цьому висловлюванні це метафора чи ні? Стільки запитань. Але відповідь ви знайдете у слов’янській міфології, каже мовознавець Олександр Авраменко.
Ми не будемо захаращувати вашу голову довгою історією, а лише скажемо коротко, що Перун був богом грому та блискавки, пов’язаним із погодою та родючістю, а також богом війни та захисту.
Щочетверга наші пращури приносили йому підношення і жертву, щоб бог зглянувся і послав їм дощ. Як ми знаємо, дощ рятує від посухи і важливий для врожаю. Багато народів, а не тільки наш, просили у богів дощу, оскільки від цього залежала їхня подальша доля.
Але йшли тижні, а дощу так і не було. Так і народився цей іронічний фразеологізм.
Що означає цей український вислів
Означає цей вислів те саме, що й «ніколи». Згідно з українським словником, фразеологізм можна замінити такими синонімами, як «як п’явка крикне», «коли рак свисне», «як свиня на небо гляне».
Будь-який із варіантів яскравий і колоритний. Тож радимо запам’ятати їх і вживати в мовленні частіше. Це зробить його ще багатшим.
Приклади вживання фразеологізму «після дощику у четвер»
- Коли ти здаси свою курсову роботу? – Після дощику в четвер.
- Я запитав, коли вони закінчать ремонт у своїй квартирі, але вони мені відповіли: «Після дощику у четвер».
До речі, а ви знали, як у нашій мові з’явилося слово «гаразд»? Прочитайте його походження. Воно також дуже цікаве.
Залишити відповідь