Тема утворення та вживання по батькові – цікава, але для багатьох українців складна. Можливо, ви просто рідко звертаєтеся до людини так офіційно. Або ви забули шкільні правила та суфікси, які мають жіночі та чоловічі патроніми. Але не хвилюйтеся! Ви прийшли за адресою. Сьогодні ми обговоримо, як правильно говорити і писати по батькові українською від Бориса – Борисівна чи Борисовна.
MigNews розповість, яка з форм є правильною, а яку з них не можна вживати (адже вона не характерна для нашої мови).
Як правильно буде жіноче по батькові від Борис українською: Борисівна чи Борисовна
Насправді правила утворення жіночих імен по батькові прості. Нагадаємо, до імені потрібно додати суфікс -івна. Якщо ім’я закінчується на «й», то суфікс у жіночого патроніма буде -ївна. Отже, а тепер подумаємо: наше ім’я закінчується на твердий приголосний «с» – Борис. Тому до нього треба додати суфікс -івна, але аж ніяк не -овна.
- Правильно: Борисівна.
- Неправильно: Борисовна.
Чому взагалі з’явилася варіація «Борисовна»
Пояснюється це просто: у російській мові жіночий патронім від імені Борис буде Борисовна. Тому ця варіація і форма «перекочувала» в українську мову. Однак, якщо ви так скажете і/або напишете, це буде грубою помилкою. Суфікс -овна не характерний для жіночих імен по батькові в українській мові.
Інша причина популярності цієї помилкової форми – чоловіче ім’я по батькові від Бориса має суфікс -ович. Ми говоримо: Борисович. Декому здається, що, раз у чоловічому патронімі є буква «о», то вона має бути в жіночому. Але це не так.
Приклади вживання по батькові Борисівна в українській мові
Тепер ви знаєте, що ця форма по батькові є правильною і відповідає фонетичним та граматичним нормам сучасної української мови. Щоб її було швидше і легше запам’ятати, прочитайте ці речення з «Борисівна».
- Олено Борисівно, підійдіть, будь ласка, до нас. Ці два учні знову розбили вікно. Мені викликати їхніх батьків до школи?
- Доброго ранку, Тетяно Борисівно. Як добре, що ви приїхали. Ваш син зводить мене з розуму своїм ниттям!
До речі, а ви знаєте, як правильно говорити: бувший у використанні чи уживаний. Перейдіть за посиланням, щоб переконатися, що не робите помилки.
Залишити відповідь