13 травня яке свято сьогодні в Україні: день святого Георгія Сповідника, мучениці Глікерії та пам’яті преподобного Євфимія Іверського

Цей день нагадує нам про мужність і віру людей, які віддали своє життя за Христову віру у різні часи історії Церкви.

13 травня за новоюліанським календарем Церква в Україні вшановує кілька святих осіб, серед яких мучениця Глікерія, мученик Лаодикій, мученик Олександр Римський, святий Георгій Сповідник та преподобний Євфимій Іверський, пише MigNews з посиланням на джерело News.liga.net.

Мучениця Глікерія була родом із Риму, з благородного роду. У період гонінь на християн вона свідомо вирішила прийняти мученицьку смерть за свою віру. Після тортур в темниці, де її охороняв вартовий Лаодикій, цей воїн також став християнином і був страчений. Глікерія була віддана на поталу левам, і одна з тварин убила її. Ці події відбулися в II столітті.

Мученик Олександр постраждав у IV столітті. Юний військовий, який служив у Римі, також не приховував своєї віри, за що зазнав тортур і був страчений. Його мати забрала останки сина і поховала їх біля річки Єригони.

Святий Георгій і його дружина Ірина стали мучениками за часів іконоборчої єресі в IX столітті. Їхній маєток був пограбований, а самі вони спочатку були ув’язнені, а пізніше засланні, де й померли.

Преподобний Євфимій Іверський походив із багатої грузинської родини. Його освіта отримана в Константинополі, після чого він присвятив своє життя перекладу Святого Письма з грецької на грузинську мову. Пізніше він став настоятелем Лаври святого Афанасія на Афоні, однак залишив цю посаду, щоб продовжити свою роботу з перекладами. Євфимій помер у 1028 році.

Іменини 13 травня

Сьогодні святкують іменини Олександр, Ірина та Григорій. Ім’я Олександр має давньогрецьке походження і означає «захисник». Це ім’я є одним з найбільш поширених у світі. Ірина походить з грецької міфології, де це було ім’я богині миру. Ім’я Григорій має латинське коріння і означає «уважний» або «зосереджений».

Народні традиції та прикмети 13 травня

У народі день Глікерії асоціюють із початком активності комарів. Вважається, що з цього дня ночі стають теплими і вологими. Також існують кілька народних прикмет:

  • Якщо в цей день комарів немає, то дощів не буде до кінця травня.
  • Якщо виявлено багато дрібних мошок, чекайте хорошого врожаю грибів.
  • Якщо гримить гроза, літо буде дощовим, а осінь – врожайною.
  • З 13 травня традиційно починають сіяти гречку.

Що не можна робити 13 травня

У цей день не рекомендується сваритися, злословити або плакати. Вважалося, що вбивство комарів принесе нещастя. Також не варто знаходитися поблизу водойм.

Дізнайтесь, коли буде Вознесіння Господнє в Україні у 2025.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.