15 травня яке свято сьогодні в Україні: пам’ять Пахомія Великого, святителя Ісаї Києво-Михайлівського і святителя Ахиллія

В народі цей день називають Днем Пархомія Теплогрія з давніми прикметами та заборонами на сварки і борги.

15 травня православна церква вшановує одразу кількох святих: преподобного Пахомія Великого, святителя Ісаю Києво-Михайлівського, преподобного Ісаю Києво-Печерського та преподобного Ахиллія — єпископа Ларисійського, пише MigNews з посиланням на джерело News.liga.net.

Преподобний Пахомій Великий — засновник чернецтва

Пахомій Великий — один із засновників монашого життя в пустелі Єгипту. Спочатку він ріс серед язичників і служив у війську. Змінивши свої погляди після зустрічі з християнами, які з любов’ю допомагали воїнам, він прийняв хрещення. Після багатьох років чернечого подвигу Пахомій заснував власний монастир у пустелі, куди стікалися тисячі послідовників. Його учні збудували кілька обителей, а сам святий помер у 348 році й був похований неподалік заснованої обителі.

Святитель Ісая Києво-Михайлівський і преподобний Ісая Києво-Печерський

Святитель Ісая народився на Київщині у XI столітті. Він постригся в чернецтво в Києво-Печерському монастирі і згодом став ігуменом. Пізніше його призначили єпископом Ростовської кафедри. Преподобний Ісая Києво-Печерський — чернець, мощі якого зберігаються в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Про його життя відомо мало, однак церковні джерела згадують його як сумлінного й працелюбного.

Преподобний Ахиллій — єпископ Ларисійський

Святий Ахиллій жив у IV столітті. Він був єпископом у місті Лариса (Греція) і прославився боротьбою з єресями. Його святі мощі зберігаються у соборі святого Ахиллія в Ларисі.

Іменини 15 травня та значення імені Ісая

Згідно з церковним календарем, 15 травня святкують іменини Ісаї. Це стародавнє єврейське ім’я означає «спасіння Господа» або «Господь — це спасіння».

Народні традиції та прикмети на 15 травня

У народному календарі цей день відомий як День Пархомія Теплогрія. В українських селах існувала приказка: «Прийшов Пархом — тішся теплом». Люди пильно спостерігали за погодою:

  • Якщо день теплий — і літо буде теплим.
  • Дощ 15 травня віщує грозовий червень.
  • Яскравий червоний схід сонця обіцяє сухе літо.

Що не можна робити 15 травня

У цей день категорично не рекомендується сваритися чи ображатися. Особливо обережним слід бути з грошима: давати або брати в борг 15 травня вважається поганою прикметою, яка може принести бідність. Також заборонено зловживати алкоголем.

Цей день у церковному та народному календарях сповнений духовного змісту, а також давніх традицій, які варто шанувати.

Дізнайтесь, коли буде Вознесіння Господнє в Україні у 2025.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.