Дмитро Дубілет — український підприємець, співзасновник monobank та колишній міністр Кабінету Міністрів зробив новий допис в своєму Facebook, повідомляє MigNews.
Дубілет виклав свої думки на тему, як нарешті реалізувати найважливішу реформу в Україні, і як обігнати весь світ.
Дуже складно писати про щось, окрім війни. Але тема, про яку йдеться нижче, настільки важлива для України, що я наважився на цей пост.
Одна з найважливіших реформ, яку раз за разом провалювала кожна наша влада, — це судова реформа. Неефективні та корумповані суди — одна з головних причин, через які до нас не надходили інвестиції, а економіка розвивалась занадто повільно (звісно, до війни).
Скільки ж було спроб виправити ситуацію! Але які б реформи ми не проводили, головна проблема залишається незмінною — це людина… З низькою ефективністю, з низькою мотивацією і, на жаль, часто з низькими моральними якостями.
І ось нарешті ми можемо вирішити проблему радикально. Спочатку на доповнення, а згодом — на заміну більшості учасників судових процесів має прийти Штучний Інтелект (ШІ). І я запевняю вас, це — найефективніше і, можливо, єдине рішення. І чим раніше ми почнемо роботу в цьому напрямку, тим краще.
Перш ніж коротко описати саму реформу, дозвольте поділитися своїм досвідом у бізнесі. Після monobank я заснував компанію, яка будує банки по всьому світу. Ми використовуємо ШІ у багатьох процесах вже багато років (передусім — у кредитних рішеннях). Але справжній прорив, як і в усіх, стався завдяки мовним моделям (LLM).
Найочевиднішим застосуванням LLM стала служба підтримки. Зараз наші клієнти все частіше обирають спілкування з ШІ замість живих операторів — і залишаються задоволеними! (за потреби вони можуть переключитися на людину). Це стало результатом тривалої та кропіткої роботи, яку ми проводили протягом останнього року.
Звісно, впровадження ШІ в судову систему — тема значно складніша. Але етапність і загальні принципи тут дуже схожі.
Чотири стадії реформи…
- Цифровізація судового процесу. Усе має перейти в цифровий формат, щоб ШІ мав доступ до повної інформації. Скановані документи, звукові записи — усе вже можна легко “згодувати” машинам. На щастя, цей процес в Україні вже почався, але ШІ робить його ще актуальнішим.
- Навчання ШІ. Як і людина, він має засвоїти Конституцію, закони, розвинути спеціалізацію (так звані “агенти”), тренуватись на прецедентах і постійно вдосконалюватись.
- Практичне застосування. Спершу — як помічник для суддів, прокурорів і адвокатів. Аналогічно до банківських чернеток, які ШІ готував для клієнтів, тут він буде готувати висновки й аналізи.
- Контроль і моніторинг. ШІ починає відстежувати формальні порушення, сигналізувати про них і навіть робити їх публічними. Це стане потужним антикорупційним кроком.
… і п’ята — найрадикальніша!
Коли попередні чотири етапи буде реалізовано — починається заміна людей. Спочатку — у простих завданнях (прийом документів), потім — дедалі глибше. Бо ШІ працює швидше, точніше і справедливіше.
ШІ також вирішує глобальну проблему — судові затори. Уявіть суди, де справи не тягнуться роками! Це — величезний поштовх для економіки.
Починати потрібно з місцевих судів. Далі — створити людський контроль за ШІ, систему апеляцій, механізми тюнингу… Це складно, але можливо.
Я усвідомлюю, що з викладеним вище погодиться далеко не кожен. У когось це викличе обурення. Це природно і це правильно. Дискусії про доречність та способи впровадження ШІ точаться в найрізноманітніших сферах — від війни до мистецтва.
До речі, у банківській сфері такі дискусії також колись велись. Деяким банкам здавалося, що кредитні рішення повинні ухвалювати живі люди (“поціновувачі шоколадок”). Але сьогодні такі банки майже зникли.
Можливо, з п’ятим етапом погодяться не всі, але щодо перших етапів розбіжностей має бути значно менше. Впровадження ШІ — це шанс побудувати нову судову систему України, у якій справедливість справді працює. І проводити цю реформу потрібно якнайшвидше.
Раніше політичний експерт та радник МВС Віктор Андрусів у своєму блозі пояснив, чому розмови про вибори в Україні поки що передчасні.
Залишити відповідь