Політичний експерт та радник МВС Віктор Андрусів у своєму блозі пояснив, чому розмови про вибори в Україні поки що передчасні, повідомляє MigNews. Попри постійний суспільний інтерес до цієї теми, реальні умови для проведення голосування можуть з’явитися не раніше 2026 року.
Про це він написав у новій публікації в Telegram, зазначивши, що це питання він чує частіше за «коли закінчиться війна». Андрусів аргументовано описав, чому вибори наразі не можуть бути оголошені, і чому навіть після завершення бойових дій процес триватиме довго.
Вибори можливі лише після сталого перемир’я
На думку експерта, головна умова для початку підготовки до виборів — це стале перемир’я, яке має тривати щонайменше три місяці без жодного порушення тиші. Якщо ж фіксується навіть незначне порушення — відлік починається спочатку.
Слово “стале” є ключовим. Мінімально розумний термін цієї сталості — 3 місяці тиші. Будь-яке порушення — обнуляє перемир’я.
Після перемир’я — тривала демобілізація
Навіть після укладення миру, за словами Андрусіва, демобілізація відбуватиметься поступово і триватиме щонайменше пів року. Це обумовлено як безпековими міркуваннями, так і логістикою процесу. Крім того, частина військовослужбовців може залишитися в армії, а от питання їх участі у виборах як кандидатів поки залишається відкритим.
Необхідність оновлення реєстру виборців та змін до закону
Політик звернув увагу й на неактуальність старого реєстру виборців, оскільки велика кількість громадян змінили місце проживання або виїхали за кордон. Відтак, потрібно формувати новий реєстр, що у звичайних умовах займає рік, а в термінових — щонайменше шість місяців. Також, за його словами, чинне виборче законодавство потребує перегляду відповідно до воєнної реальності.
Голосування за кордоном — виклик без рішення
Особливо складною Андрусів називає організацію голосування для українців за кордоном, яких налічується від 3 до 5 мільйонів. Він скептично оцінює ідею голосування через застосунок «Дія», оскільки це суперечить принципу таємності голосування.
Є адепти “голосування через Дію” — це не можливо. Таємність голосування — базова цінність.
Коли реально чекати вибори?
Загалом, з урахуванням усіх етапів — від перемир’я до виборчого процесу — Андрусів прогнозує найреальніші строки на літо або осінь 2026 року, якщо перемир’я буде досягнуто в грудні 2025-го та протримається до весни 2026-го. Водночас, він оцінює шанси на таке перемир’я вже цього року як малі.
Чому політики постійно говорять про вибори?
На думку автора, є дві групи політиків, які активно підтримують тему виборів. Перша — старі політики на кшталт Тимошенко чи Порошенка, для яких це спосіб зберегти партійні структури. Друга — не залучені до оборони представники влади, які прагнуть готувати ґрунт для можливої переобрання Зеленського.
А що з “технічними” виборами?
Андрусів згадав і про сценарій так званих “формальних” виборів Президента під час воєнного стану. Такий варіант, за його словами, справді розглядався на початку року через побоювання, що Дональд Трамп може підтримати заяви Путіна про нелегітимність української влади. Але оскільки це питання не було порушено під час перемовин, і Трамп не став його просувати, тема втратила актуальність.
Коли Путін згадав цю шарманку, Трамп розлютився. Станом на зараз це питання не стоїть на порядку денному.
За словами радника МВС, говорити про вибори варто лише після перемоги або принаймні тривалого перемир’я. А поки цього немає — політичні спекуляції навколо теми лишаються лише способом мобілізації команд і піару.
Нагадаємо, що нещодавно Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital, у своєму блозі висловив думки про економічну ситуацію в Росії, і заявив, що російська економіка тримається на війні і тому Путін не хоче її завершувати.