Чи бувало у вас, коли ви сякаєтеся, а з носа нічого не виходить? Або коли ви застуджені й не можете нормально дихати? Якщо ви ставите питання, як зняти закладеність носа в домашніх умовах, не хвилюйтеся – полегшення вже на підході. Інфекції, алергія і неалергічний риніт часто є винуватцями закладеності носа, каже отоларинголог Стівен Олександр. Інфекції, такі як COVID-19 і звичайна застуда, спричиняються вірусами або бактеріями, тоді як алергія часто буває сезонною і пов’язана з поширеними алергенами, такими як пилок, пил і лупа тварин. Неалергічний риніт спричиняється забрудненням довкілля і перепадами температури.
Чхання, нежить або свербіж, сльозотеча, найімовірніше, означають, що ваш закладений ніс спричинений алергією або неалергічним ринітом. Але якщо у вас густі, жовті або зелені виділення з носа, можливо, у вас інфекція. Готові знову дихати легко? MigNews поділиться порадами.
Що викликає закладеність носа?
Медичний термін для позначення закладеності носа – «риніт», що означає запалення слизових оболонок (слизової оболонки) всередині носа, говорить доктор Крейг Полінскі. «Коли людина вдихає алерген у носовий хід, чи то вірус, бактерія, чи то будь-який інший алерген, клітини виділяють хімічну речовину під назвою гістамін», – пояснює він.
Ви можете подумати, що у вашому дискомфорті винен слиз. Але закладеність здебільшого спричинена набряком вен у носі, каже доктор Олександр. «Багато людей постійно сякаються, намагаючись вигнати слиз. Тоді як насправді проблема полягає в набряку», – зазначає він. «Висякатися корисно. Але, якщо нічого не виходить, значить, слизу не так вже й багато».
Як зняти закладеність носа в домашніх умовах: сольовий назальний спрей
Сольовий назальний спрей – це простий, стерильний розчин солоної води, який добре допомагає в разі закладеності носа. Цей безрецептурний препарат витягує воду із закладеної слизової оболонки носа, у підсумку зменшуючи набряклість тканин носа й усуваючи закладеність.
Спрей із сольовим розчином безпечний для всіх дорослих і може використовуватися так часто, як це необхідно для полегшення симптомів. Але надмірне використання може призвести до того, що частина рідини буде капати з носа.
Спробуйте назальне зрошення сольовим розчином
Назальне зрошення (також відоме як зрошення пазух) – це різновид сольового назального спрею. У ньому використовують сольовий розчин, але застосовують його за допомогою більшої пляшечки для зрошення пазух, наприклад, неті-поту. Сольовий розчин проникає глибше в носову порожнину і проходить навколо спинки носа, щоб вийти з іншого боку. Цей безрецептурний метод може бути більш ефективним, ніж сольовий спрей. Оскільки більший об’єм розчину покриває більшу площу носа, промиваючи його.
Для приготування домашнього розчину доктор Олександр рекомендує додати ¼ чайної ложки кошерної солі (щоб у ній не було йоду) і ¼ чайної ложки харчової соди в 230 мл стерильної води (або дистильованої, або прокип’яченої протягом 10 хвилин і охолодженої). «Ніколи не використовуйте водопровідну або бутильовану воду без стерилізації», – зазначає він.
Зрошення носа безпечне для будь-якого віку. Але, якщо у вас ослаблений імунітет, перш ніж приступати до цього, проконсультуйтеся з лікарем. Проблеми з носом можуть свідчити про щось більш серйозне.
Як зняти закладеність носа в домашніх умовах: антигістамінний засіб
Антигістамінні препарати також можуть допомогти позбутися закладеності носа. «Ці ліки блокують вироблення гістаміну, який є основним фактором запалення і вироблення слизу», – каже доктор Полінскі. А якщо у вас також чхання і тиск у пазухах, він рекомендує використовувати антигістамінні препарати разом із назальним спреєм.
Антигістамінні препарати безпечні для більшості людей. Але порадьтеся з лікарем, перш ніж приймати їх, якщо ви вагітні, плануєте вагітність або годуєте грудьми.
Дістаньте лікарський назальний спрей
Якщо вам потрібно терміново зняти закладеність, то найшвидшим безрецептурним засобом є Афрін (також відомий як оксиметазолін), каже доктор Олександр. «Він діє протягом декількох хвилин, звужуючи кровоносні судини в слизовій оболонці носа, зменшуючи набряк і відкриваючи носові дихальні шляхи».
Незважаючи на його ефективність, дуже важливо використовувати його тільки час від часу і протягом коротких періодів часу. «Коли він звужує кровоносні судини в носі, тканини отримують менше кисню. А за тривалого використання це може призвести до пошкодження тканин», – пояснює доктор Олександр. У відповідь на пошкодження слизова ще більше розпухає, що погіршує ваше самопочуття». «Найкраще використовувати його не більше двох разів на день не більше трьох днів поспіль», – каже він. «Після цього слід утриматися від застосування принаймні на місяць».
Кортикостероїдні назальні спреї також працюють за рахунок звуження слизових оболонок у носі та зменшення запалення. «Одна з переваг кортикостероїдних назальних спреїв у тому, що вони легкодоступні, а ліки діють тільки в носовому проході». Іншими словами, вони не викликають сонливості.
Доктор Полінскі рекомендує використовувати один або два спреї на день. І, хоча в слизу може з’явитися трохи крові, якщо ви висякаєтеся після цього, турбуватися нема про що. Якщо кровотеча стане сильною, припиніть використання і проконсультуйтеся з лікарем.
Як зняти закладеність носа в домашніх умовах: купіть евкаліптову олію
Якщо ви шукаєте натуральний домашній засіб, доктор Полінскі пропонує евкаліптову олію. За даними досліджень, вона може діяти як болезаспокійливий засіб. Вона також має антибактеріальні та протизапальні властивості, зменшуючи кількість слизу і запалення носа. «Евкаліптову олію можна вдихати у вигляді пари через дифузор, щоб зменшити носові симптоми. Або можна додати кілька крапель олії в миску з гарячою водою», – каже доктор Полінскі. Існують також евкаліптові пастилки і парові протирання, які допомагають очистити ніс».
Евкаліптова олія безпечна для нюху і вдихання. Але не приймайте її всередину і не наносьте безпосередньо на обличчя. Крім того, зберігайте її в сухому прохолодному місці, оскільки тепло і прямі сонячні промені можуть змінити склад цієї ефірної олії.
Увімкніть зволожувач повітря
За словами доктора Полінскі, зволожувачі повітря можуть зменшити закладеність носа і біль у пазухах. Вони виділяють у повітря водяну пару і розріджують слиз у носі. Сон з увімкненим зволожувачем повітря також підвищує вологість, усуваючи сухе повітря, яке може подразнювати і запалювати носові проходи.
Завжди використовуйте модель із прохолодним містом, щоб уникнути опіків, і тримайте його на відстані кількох метрів від ліжка. Використовуйте дистильовану воду в приладі та не забувайте часто зливати воду і чистити його. Адже в застояній воді можуть розмножуватися бактерії.
Як зняти закладеність носа в домашніх умовах: використовуйте пакет із льодом
Ще один простий домашній засіб для позбавлення від закладеності носа? Лід. «Прикладайте пакет із льодом, загорнутий у тонку тканину, до перенісся на 10-15 хвилин за раз», – каже отоларинголог Аарон Флетчер. Холод допомагає звузити опухлі кровоносні судини та зменшити застійні явища.
Підніміть голову
Ви відчуваєте, що ваш ніс забитий? Доктор Флетчер рекомендує підняти голову і підперти її подушками під час сну або відпочинку. Це просто, але невелике підвищення допоможе поліпшити дренаж із пазух і полегшити закладеність.
Як зняти закладеність носа в домашніх умовах: уникайте подразників
Доктор Флетчер радить уникати таких подразників, як дим, пил, парфумерія, освіжувачі повітря або сильні запахи. Чому? Ці аромати та подразники можуть потрапити в ніс і спричинити подальше подразнення та закладеність, пояснює він. Сильні запахи також можуть спровокувати кашель і симптоми астми. Тому, якщо ви помітили закладеність носа після впливу певного запаху, порадьтеся з лікарем.
Добре спіть
Коли ви почуваєтеся недобре, достатній сон і повноцінний відпочинок – запорука гарного самопочуття. Коли ви спите, ваша імунна система виділяє білки, звані цитокінами. А коли ви хворі, ваш організм виробляє більше цитокінів, щоб допомогти боротися з інфекцією або запаленням, згідно з даними клініки Майо. Іншими словами, якісний сон допомагає запустити імунну реакцію на хвороби та інфекції й одночасно поліпшити загальний стан здоров’я.
У вас грип, і ви не знаєте, як довго будете заразні? Тут ми ділилися посібником про все, що потрібно знати.
Залишити відповідь