Можливо, ви вже приймаєте полівітаміни і знаєте, наскільки важлива для здоров’я достатня кількість певних вітамінів і мінералів (наприклад, вітаміну D, заліза і цинку). Але час від часу ви можете наштовхнутися на такий вітамін, про користь якого ви трохи не знаєте. Наприклад, на гучну останнім часом у соціальних мережах добавку – берберин, рослинну сполуку, яку на TikTok нещодавно охрестили «природним Оземпіком». Але як діє берберин на організм людини?
Якщо ви трохи не знаєте про корисні властивості берберину (а також про те, що це взагалі таке і чи дійсно він допомагає схуднути), ви не самотні. MigNews пропонує в усьому розібратися.
Що таке берберин
По суті, берберин – це сполука рослинного походження, яка впливає на білок, що бере участь у резистентності до інсуліну й утворенні цукру в крові. «Берберин – це алкалоїд, що добувається з певної групи рослин», – пояснює дієтолог Скотт Кітлі. «Ця жовта речовина використовується рослиною для захисту від хижаків і регулювання росту». До відомих алкалоїдів належать морфін, хінін і нікотин, додає він.
Згідно з дослідженнями, берберин може допомогти за високого рівня холестерину, діабету 2 типу, синдрому полікістозних яєчників (PCOS) та ожиріння. Причому особлива увага приділяється використанню добавки для боротьби з серцево-судинними проблемами, пов’язаними з цими захворюваннями.
Берберин «також був показаний для помірної підтримки зусиль зі зниження ваги», – зазначає дієтологиня Соня Анджелоне. Завдяки своєму жовтому кольору він навіть використовується для фарбування тканин.
Як діє берберин на організм людини: зниження рівня цукру в крові
Берберин пов’язаний зі зниженням рівня цукру в крові. І є деякі дослідження, які дають змогу припустити, що це справді працює – причому кількома різними способами. Берберин може знижувати резистентність до інсуліну, допомагати організму розщеплювати цукор усередині клітин, сповільнювати розщеплення вуглеводів у кишківнику і навіть збільшувати кількість хороших бактерій у кишківнику.
Дослідження 116 осіб з діабетом показало, що ті, хто приймав один грам берберину на день, знизили рівень цукру в крові на 20%. Крім того, берберин допоміг знизити рівень A1C – звичайний спосіб відстеження рівня цукру в крові – на 12 відсотків, виявили дослідники. Берберин – ефективний засіб для лікування діабету, що потенційно навіть не поступається таким популярним препаратам, як метформін, показав метааналіз 14 досліджень.
Важливе застереження: більшість включених в аналіз досліджень були невеликими. Тому робити серйозні висновки з отриманих результатів складно.
«Однак загалом берберин «може принести користь хворим на діабет 2 типу, знижуючи рівень глюкози та А1С у крові», – каже експертка з харчування Дебора Коен. Крім того, він «відносно недорогий і не має серйозних побічних ефектів», додає вона.
Але якщо у вас діабет 2 типу, не припиняйте приймання ліків – завжди спочатку порадьтеся з лікарем.
Як діє берберин на організм людини: зниження ваги
Тут у гру вступає «природний Оземпік». Вважається, що берберин володіє тими ж перевагами для схуднення, що й вірусний препарат семаглутид, Ozempic, який допомагає підшлунковій залозі виділяти необхідну кількість інсуліну за високого рівня цукру в крові та імітує гормон шлунково-кишкового тракту, що допомагає травленню. Проте, незважаючи на те, що деякі люди можуть використовувати берберин як добавку для схуднення, дані, що підтверджують його ефективність, обмежені.
В одному з досліджень люди, які страждають на ожиріння, приймали по 500 міліграмів берберину тричі на день. Учасники втратили в середньому близько 2,» кг і 3,6 відсотка жиру в організмі. В іншому невеликому дослідженні протягом трьох місяців спостерігалися люди з метаболічним синдромом, які приймали по 300 міліграмів берберину тричі на день. Учасники дослідження перейшли з категорії людей з ожирінням у категорію людей з надмірною вагою і при цьому втратили жир на животі.
Але, знову ж таки, обидва дослідження були невеликими. Тому важко сказати, чи буде така ж користь у більшій групі людей.
З іншого боку, протягом першого тижня прийому Ozempic люди зазвичай втрачають від 2,2 до 5 кг ваги. А після кількох місяців прийому максимальної дози втрачають близько 15 відсотків маси тіла.
Берберин може знижувати рівень холестерину
Він інгібує фермент PCSK9, який дозволяє виводити з крові більше холестерину ЛПНЩ (він же «поганий»), як показали дослідження. Згідно з мета-аналізом 11 досліджень, берберин може знижувати загальний рівень холестерину, знижувати рівень холестерину ЛПНЩ і підвищувати рівень холестерину ЛПВЩ, «хорошого» холестерину.
«Берберин видається ефективним засобом для зниження рівня холестерину в крові», – каже Коен. Ця добавка є безпечною альтернативою статинам, які зазвичай призначають за високого рівня холестерину.
Як діє берберин на організм людини: допомога в разі СПКЯ
Берберин і СПКЯ викликають неабиякий інтерес, оскільки можуть допомогти впоратися із симптомами та ускладненнями цього захворювання. В одному рандомізованому дослідженні жінок із СПКЯ берберин «показав більш значні відмінності в клінічних, гормональних і жирових відкладень у крові параметрах» порівняно з метформіном і міоінозитолом, фактором, що стимулює ріст. У результаті берберин може знизити ризик серцево-судинних захворювань у жінок із СПКЯ.
Однак дослідження не виявили, що берберин сам по собі може допомогти поліпшити фертильність у жінок із СПКЯ.
Кому не слід приймати берберин?
Дієтологиня Кері Ганс каже, що перед початком приймання будь-якої нової добавки слід порадитися з лікарем. «Особливо якщо ви вагітні, годуєте грудьми, страждаєте високим кров’яним тиском або діабетом».
За словами Коен, вам також слід перевірити, чи може берберин взаємодіяти з будь-якими ліками, які ви приймаєте. «Той, хто приймає циклоспорин, не повинен приймати берберин, тому що берберин може посилити його дію і побічні ефекти цих ліків», – каже вона. «Крім того, люди, які страждають на гіпоглікемію, повинні уникати берберину».
Берберин також може викликати діарею, закреп і газоутворення. Тому він може не підійти людям із СПК, додає Коен.
У яких продуктах багато берберину?
Ви не отримаєте дозу берберину, надкусивши, скажімо, яблуко. Але він є в деяких рослинах. «Берберин можна знайти в стеблі, корі та корінні деяких трав, таких як жовтокорінь, магонія падуболиста та індійський барбарис», – каже Анджелоне.
Якщо ви хочете спробувати берберин, спочатку проконсультуйтеся з лікарем. «Важливо, щоб ті, хто розглядає можливість прийому берберину, проінформували про це свого лікаря і не припиняли прийом будь-яких призначених ліків, якщо на це немає вказівок», – каже Коен.
Отримавши дозвіл, Ганс рекомендує шукати добавку, сертифіковану третьою стороною. Це, за її словами, «допомагає переконатися, що те, що зазначено в списку інгредієнтів, дійсно знаходиться в пляшці».
Можливо, у вас не ожиріння, а здуття? Дізнайтеся, через що насправді живіт став більшим.
Залишити відповідь