Експерти в галузі охорони здоров’я хочуть покінчити з епідемією ВІЛ до 2030 року. Але до цього, на жаль, ще дуже далеко. Понад 40 мільйонів людей у всьому світі, як і раніше, живуть із цим вірусом. Коли в липні 2024 року на Всесвітній конференції зі СНІДу було представлено результати випробувань ленакапавіру, з’явилася надія. Ленакапавір був названий довгоочікуваним проривом у боротьбі з ВІЛ/СНІДом. Але що таке Ленакапавір?
MigNews розповість, що являє собою цей препарат, як він працює, яка його ціна і коли його можна буде купити в Україні.
Що таке ленакапавір?
Ленакапавір належить до класу ліків, які називаються інгібіторами капсиду. Його дія спрямована на капсид, який містить РНК ВІЛ та інші білки, що використовуються ВІЛ для проникнення і реплікації в клітинах.
Ліки зупиняють вірусну реплікацію, не дозволяючи ВІЛ досягти ядра інфікованої клітини, а також перешкоджаючи виробництву вірусу, щоб він не міг заразити інші клітини.
Ленакапавір – це підшкірна ін’єкція, тобто вводиться під шкіру. Її вводять лише двічі на рік.
Що таке ленакапавір: унікальні особливості препарату
Люди, чиї партнери заражені ВІЛ, повинні пам’ятати про необхідність приймати антиретровірусні таблетки щодня, інакше вони самі ризикують заразитися. Але дослідники придумали спосіб уникнути цих щоденних клопотів – ін’єкційний препарат, який пацієнти повинні приймати лише двічі на рік. Ба більше, новий препарат працює навіть краще, ніж наявні на сьогодні таблетки, як показали результати клінічних випробувань.
Ін’єкції Sunlenca (ленакапавір) знижують ризик зараження ВІЛ на 96%, що значно ефективніше, ніж пероральна доконтактна профілактика (PrEP) за допомогою таблеток, таких як Трувада. Інші профілактичні препарати, такі як каботегравір (CAB), вводяться кожні один-два місяці. А Труваду потрібно приймати щодня у вигляді таблеток.
Згідно з результатами нового клінічного випробування, 99% пацієнтів, які приймали Sunlenca, не заразилися ВІЛ. Отримані результати показують, що препарат також може бути використаний людьми без ВІЛ для профілактики інфекції.
Дослідниця Астрід Бернер-Родореда каже, що ін’єкції двічі на рік можуть стати великим полегшенням для людей, які стикаються зі стигматизацією або коли обмеження в догляді не дають змоги людині вживати пігулки щодня.
Що таке ленакапавір: як діє препарат і допомагає в лікуванні ВІЛ?
По суті, ленакапавір бореться з капсидом – конічною структурою, що містить РНК (рибонуклеїнову кислоту) ВІЛ та інші білки, які ВІЛ використовує для проникнення і реплікації в клітинах людини. Ліки діють двома способами. По-перше, вони переривають вірусну реплікацію, не даючи змоги ВІЛ дістатися до ядра інфікованої клітини, що блокує розмноження.
Другий механізм діє в тих випадках, коли інтеграція геному ВІЛ уже відбулася. У цьому випадку ленакапавір втручається у виробництво вірусних нащадків, «роблячи їх дефектними, щоб вони не могли заражати інші клітини». Таким чином, він діє як на ранніх, так і на пізніх стадіях життєвого циклу ВІЛ, порушуючи реплікацію.
Доктор Оньєма Огбуагу каже, що ці ліки, які борються зі штамом ВІЛ-1, також мають унікальну здатність запобігати розвитку ВІЛ-1. Зараз він та інші дослідники набирають пацієнтів для участі в інших дослідженнях з метою подальшої оцінки їхньої ефективності.
Крім того, це дуже потужні ліки, тож «невеликої кількості вистачає надовго», – каже Огбуагу. Пацієнтам потрібно буде робити ін’єкцію ленакапавіру кожні 26 тижнів, тобто приблизно раз на шість місяців.
Але ленакапавір може викликати «побічні ефекти». Про це повідомляється на американському урядовому сайті clinicalinfo.hiv.gov. До них можуть належати зміни у вашій імунній системі та незначні реакції в місці ін’єкції. Тому обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
Огбуагу також наголосив, що ін’єкції ленакапавіру слід поєднувати з одним або двома іншими препаратами для лікування людей із множинною лікарською стійкістю ВІЛ.
Поки неясно, чи стане ленакапавір тим довгоочікуваним поворотним пунктом у боротьбі зі СНІДом. Експерти кажуть, що ленакапавір стане проривом тільки в тому разі, якщо його почнуть широко використовувати. А для цього, за їхніми словами, він має стати набагато доступнішим.
Коли ленакапавір можна буде купити в Україні
Компанія Gilead веде переговори з кількома виробниками непатентованих ліків про ліцензії на виробництво і продаж препарату дешевше в країнах з низьким рівнем доходу. Ліцензії можуть охоплювати 120 країн, зокрема деякі країни Африки на південь від Сахари.
Але деякі країни, такі як Аргентина, Бразилія, Мексика і Перу, можуть не увійти в цю спеціальну ліцензійну зону, незважаючи на те, що Gilead тестувала препарат у цих регіонах.
Виробник, компанія Gilead, заявляє, що очікує схвалення препарату як противірусного засобу доконтактної профілактики (HIV-PrEP). І очікується, що це відбудеться найближчим часом.
Згідно зі статистикою, на січень 2024 року в Україні проживало 158 803 людини з ВІЛ. Ось чому нашій країні як ніколи важливо отримати цей препарат для допомоги хворим. Але коли точно з’явиться ленакапавір в Україні, поки невідомо.
Як говорили у вересні 2024 року представники організації «100% Життя», вони роблять усе можливе, щоб отримати доступ до препарату.
«В Україні вже є два діючі патенти на Ленакапавір. Наразі Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій розглядає патентну заявку на продраг Ленакапавіру», «Ми проводимо переговори з компанією виробником», – зазначила юрист-консультантка «100% Життя».
Яка вартість ленакапавіру
Компанія Gilead бере за лікування понад 37 870 євро (близько 40 000 доларів) на рік на людину. Для порівняння, вартість інших профілактичних препаратів проти ВІЛ становить у середньому 50-60 євро на місяць, або близько 600-700 євро на рік.
Фармацевтична компанія стверджує, що їй необхідно окупити витрати на розробку препарату. Однак експерти та активісти боротьби зі СНІДом із цим не згодні. Астрід Бернер-Родореда, наприклад, посилається на розрахунки британського фармаколога Ендрю Гілла.
Гілл заявив, що навіть за норми прибутку в 30% ленакапавір можна продавати всього за 40 доларів на рік – це одна тисячна частина того, що хоче стягувати Gilead.
Раніше ми пояснювали, чому у вас пече піхва під час сечовипускання після сексу. Чи вказує це на інфекцію?
Залишити відповідь