Можливо, ви вже чули, що зовнішній вигляд ваших випорожнень багато що говорить про здоров’я вашого кишківника. Це дійсно так: колір і консистенція ваших фекалій можуть вказувати на такі проблеми, як інфекції або хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Тому наступного разу, коли ви помітите, що ваші випорожнення прилипають до стінок унітазу, ви можете замислитися про те, що відбувається всередині. Чому ж випорожнення стають липкими?
Виявляється, липкі випорожнення можуть бути ознакою безлічі причин, починаючи від нешкідливих дієт і закінчуючи більш серйозними захворюваннями. MigNews поділиться думкою гастроентерологині Олени Іваніної з цього приводу.
Чому випорожнення стають липкими: жирова мальабсорбція
Липкі випорожнення можуть бути ознакою того, що ваш організм не засвоює жири належним чином – цей стан відомий як жирова мальабсорбція. Це призводить до появи в калі надмірної кількості жиру, що в медицині називається стеатореєю. «Якщо жир не всмоктується в кишківнику і в підсумку виявляється в надлишку в калі, то жирова консистенція робить кал жирним і липким», – каже лікарка Іваніна. Це також може призвести до більш смердючих, пухких випорожнень, які мають блідий колір (як глина) і плавають в унітазі.
До липких випорожнень можуть призводити багато можливих причин мальабсорбції жирів, зокрема:
- Екзокринна недостатність підшлункової залози (дефіцит травних ферментів, що засвоюють жири, наприклад, ліпази);
- Целіакія (аутоімунне захворювання шлунково-кишкового тракту, що спричиняє нездатність правильно перетравлювати глютен);
- Запальні захворювання кишківника (такі захворювання, як хвороба Крона і виразковий коліт, що спричиняють запалення і пошкодження кишківника).
«Тому ретельне обстеження – це ключ до лікування», – додає вона.
Чому у вас липкі випорожнення: занадто багато жирів у раціоні
Навіть якщо ваша травна система перебуває в ідеальному стані, ви все одно можете зазнати розладу, з’ївши за короткий проміжок часу багато продуктів із високим вмістом жирів, включно зі смаженою їжею, деякими видами та сортами м’яса або молочними продуктами з високим вмістом жиру. «Якщо ви перевантажуєте свій кишківник здатністю перетравлювати і засвоювати жири, вони будуть у надлишку присутні у ваших випорожненнях», – каже лікарка Іваніна. Подібно до стеатореї, надлишок жиру може зробити ваші випорожнення маслянистими і липкими.
Як лікувати: Зверніть увагу на кількість продуктів із високим вмістом жиру, які ви їсте протягом дня. Потім «зменшіть вміст жирів у їжі, особливо насичених жирів із тваринних продуктів (наприклад, червоного м’яса) і молочних продуктів», – каже лікарка Іваніна. Звичайно, можна час від часу насолоджуватися рясною їжею. Просто подумайте про те, щоб зробити інтервал між прийомами їжі, щоб дати шлунку можливість відпочити.
Чому кал стає липким: непереносимість лактози
Після вживання молочних продуктів у вас з’являються болісні гази, діарея і здуття живота? Можливо, у вас непереносимість лактози (тобто нездатність правильно перетравлювати цукор, званий лактозою, який міститься в молоці). Але іноді замість діареї після вживання сиру або морозива у вас можуть з’явитися липкі випорожнення.
«Якщо ваш організм не може перетравити лактозу, молочні продукти проходитимуть через кишківник неперетравленими, спричиняючи приплив рідини», – каже лікарка Івананіна. За її словами, це може призвести до діареї та липких випорожнень. Хоча існує кілька можливих причин такої непереносимості, найчастіше вона пов’язана з недостатнім виробленням організмом травного ферменту, який допомагає розщеплювати лактозу в кишківнику.
Як лікувати: «Виключіть молочні продукти зі свого раціону на кілька тижнів або спробуйте замінити фермент лактази (наприклад, Lactaid). Подивіться, як відреагують ваші випорожнення, – каже лікарка Іваніна. Це допоможе вам визначити, наскільки серйозна ваша непереносимість і чи можете ви, як і раніше, час від часу ласувати молочними продуктами».

Чому випорожнення стають липкими: целіакія
Як уже говорилося вище, люди з целіакією можуть бути схильні до жирних і липких випорожнень. Целіакія – це аутоімунне захворювання. При ньому в організмі виникає запальна реакція на вживання глютену – білка, що міститься в пшениці та інших зернових продуктах. Ця реакція змушує вашу імунну систему виробляти антитіла для «боротьби» з глютеном, які, на жаль, можуть пошкодити вистилку тонкого кишківника.
Коли це відбувається, ваш кишківник не може належним чином засвоювати поживні речовини з їжі, каже лікарка Іваніна. Це призводить до діареї або липких випорожнень. Фонд боротьби з целіакією зазначає, що у вас можуть бути й інші симптоми з боку ШКТ, наприклад
- біль у животі;
- здуття живота;
- Гази;
- Запор;
- Жирні випорожнення;
Ви можете відчувати такі симптоми, як біль у суглобах, втома і дефіцит поживних речовин, наприклад, анемію (через нестачу заліза).
Як лікувати: Якщо ви відчуваєте біль і діарею після вживання глютену, «пройдіть обстеження на целіакію у гастроентеролога», – каже лікарка Іваніна. Зазвичай це включає в себе аналіз крові (щоб підтвердити наявність антитіл до глютену) і невеликий зразок тканини з тонкого кишківника, щоб визначити, чи є у вас пошкодження в кишківнику.
Щойно вам поставлять діагноз, вам потрібно буде почати сувору безглютенову дієту. Більшість людей почуваються краще відразу після відмови від глютену. Але може знадобитися деякий час (читай: кілька місяців), щоб ваш кишківник відновився.
Чому випорожнення стають липкими: запальне захворювання кишківника (ЗЗК)
Як і в разі целіакії, при запальних захворюваннях кишківника (ЗЗК) у вас теж можуть бути липкі випорожнення. За словами лікарки Іваніної, це загальний термін для опису захворювань – хвороби Крона і виразкового коліту, – які виникають, коли ваша імунна система атакує кишківник і викликає запалення.
Якщо це запалення пошкоджує тканини в кишківнику, воно може порушити вашу здатність засвоювати поживні речовини. Така мальабсорбція (тобто нездатність засвоювати поживні речовини) може проявлятися у вигляді постійної діареї та липких випорожнень. Можуть спостерігатися й інші симптоми, включно з такими:
- Біль у животі;
- Ректальна кровотеча або кривавий стілець;
- Втрата ваги;
- Втома;
Як лікувати: «Існує безліч варіантів лікування: від зміни раціону харчування до біопрепаратів (тобто групи ліків, які отримують із живих організмів, як антибіотики)», – каже лікарка Іваніна. «Тому порадьтеся зі своїм гастроентерологом, який із них найкраще підійде саме вам».
Чому у вас липкі випорожнення: виразка шлунка або подразнення стравоходу
«Запалення, таке як езофагіт (запалення, що ушкоджує стравохід, або трубку, яка з’єднує горло зі шлунком) або виразкова хвороба (відкриті виразки в підкладці шлунка або верхній частині тонкої кишки), може змінити консистенцію випорожнень. Особливо якщо є кровотеча», – каже лікарка Іваніна.
І езофагіт, і виразкова хвороба можуть бути спричинені багатьма причинами, включно з інфекціями та тривалим застосуванням деяких ліків, особливо нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як ібупрофен. Інші ознаки езофагіту можуть включати:
- Біль у горлі;
- Печія;
- Утруднене ковтання;
- Біль у грудях;
- Кислотний рефлюкс;
- Відрижки;
- Їжа застряє в горлі;
- Нетравлення шлунка;
- Утруднення при годуванні (у дітей);
- Нудота і блювота;
- Кров у блювоті;
- Виразки в роті;
До інших ознак виразкової хвороби можна віднести:
- Епігастральний біль (біль у центральній верхній частині живота);
- Нетравлення шлунка (диспепсія);
- Здуття живота;
- Відрижка;
- Втрата апетиту;
- Нудота і блювота;
Як лікувати: Обидва стани можна вилікувати, якщо усунути першопричину подразнення. Ось чому вам слід «негайно пройти обстеження», якщо ваші липкі випорожнення мають «вигляд кавової гущі або містять кров», – каже лікарка Іваніна. З’ясувавши причину запалення, ви зможете зупинити його. Більшість методів лікування цих станів включає прийом ліків, які захищають і сприяють загоєнню пошкоджених тканин.
Чому випорожнення стають липкими: кров у випорожненнях
Присутність крові може надати калу липкого вигляду. Залежно від того, звідки йде кров, вона може виглядати як «мелена» (тобто липкі, схожі на дьоготь, чорні випорожнення) або як яскраво-червона кров, каже лікарка Іваніна. Наприклад, якщо кровотеча йде з нижньої частини прямої або товстої кишки, кров матиме яскраво-червоний вигляд. А якщо зі шлунка або верхнього відділу шлунково-кишкового тракту, вона може мати вигляд чорного дьогтю.
Хоча все це може здатися страшним, кривавий кал не завжди серйозний. Іноді вони можуть бути викликані чимось нешкідливим, наприклад, гемороєм (набряклими венами в нижній частині прямої кишки) або поліпами товстої кишки (зазвичай нешкідливими наростами на внутрішній поверхні товстої кишки). Але в інших випадках це може вказувати на такі проблеми, як запалення товстої кишки.
Як лікувати: «Якщо в калі є кров, потрібно негайно звернутися до лікаря», – каже лікарка Іваніна. Важливо знайти місце кровотечі й зупинити її. Лікування залежатиме від місця, тяжкості та причини кровотечі».
Чому у вас липкі випорожнення: рак, у рідкісних випадках
Рак товстої кишки (який зазвичай починається з аномальних поліпів у товстому кишківнику) може вплинути на зовнішній вигляд вашого калу. Консистенція калу може стати липкою і чорною, як дьоготь, через «мікроскопічну втрату крові з пухлин», – каже лікарка Іваніна. Кал також може змінити форму, додає вона. До інших ознак раку товстої кишки можна віднести:
- зміну звичок кишківника, наприклад, частіші проноси або закрепи.
- Ректальна кровотеча або кров у калі.
- Постійний дискомфорт у ділянці живота, наприклад, спазми, гази або біль.
- Відчуття, що кишківник не спорожняється під час випорожнення.
- Слабкість або втома.
- Втрата ваги без зусиль.
Проте, у багатьох людей з раком товстої кишки симптоми проявляються не відразу. Тому так важливий ранній скринінг.
Як лікувати: «Якщо з’явилися нові зміни у формі або консистенції випорожнень, вам слід поговорити з гастроентерологом про проведення колоноскопії», – каже лікарка Іваніна. Під час цієї процедури лікар використовує довгу тонку трубку, з’єднану з камерою, щоб зазирнути в товсту і пряму кишку. Якщо він виявить аномальні поліпи, їх можна видалити і перевірити. Якщо буде виявлено рак, вам може знадобитися операція з видалення частини товстої кишки (так звана часткова колектомія) або хіміотерапія, залежно від ступеня прогресування захворювання.
Як зробити випорожнення менш липкими
Ви не завжди можете запобігти захворюванням, що викликають липкі випорожнення. Але ви можете вжити заходів, щоб звести ризик до мінімуму за допомогою здорових звичок для кишківника. Ось кілька порад, схвалених експертами:
- Регулярно виконуйте фізичні вправи.
- Зосередьтеся на клітковині.
- Запитайте свого лікаря про пробіотики.
- Пийте багато води.
- Керуйте рівнем стресу.
Помітили, що кал став жовтим? Це не може не дивувати. Тут ми писали про те, чому виникає цей симптом.
Залишити відповідь