Чому від стресу у вас діарея? Причини та як полегшити свій стан

Це більш поширене явище, ніж ви думаєте.

Коли на вас звалюється новий проєкт на роботі або ви проливаєте каву на улюблене вбрання, ви напевно впізнаєте типові ознаки підвищення рівня стресу. Це звичайні головні болі та дратівливість. Ви також можете виявити, що частіше бігаєте в туалет і у вас не зовсім нормальна робота кишківника. Звичайно, підвищений рівень тривожності іноді призводить до таких проблем, як нетравлення шлунка, але чому взагалі від стресу у вас діарея?

MigNews вважає, що знання того, що відбувається у вашому кишківнику, важливе. Адже знаючи причини, ви можете на них вплинути (і запобігти діареї в майбутньому).

Стрес і діарея: який зв’язок

Виявляється, існує зв’язок між кишківником і мозком (так звана вісь «кишківник-мозок»), каже гастроентерологиня Саманта Назарет. По суті, ці два органи спілкуються один з одним. І мікробіом кишківника має різні лінії зв’язку з мозком.

Як саме це працює? Гормони, такі як запальні цитокіни, нейротрансмітери та кініни, взаємодіють між мозком і локальною зоною кишківника, яка називається міентеричним сплетінням, пояснює гастроентерологиня Синтія Куайноо.

Коли ви відчуваєте стрес, ваше тіло готується перейти в режим «бій або втеча». «Щоб зробити це, воно гальмує все, що відбувається під час травлення», – пояснює докторка Назарет. «Травлення стає непріоритетним, а ресурси перенаправляються, щоб підготувати вас до дій у відповідь».

Як великі, так і маленькі стресові чинники можуть вплинути на вас таким чином. Іноді це може бути ситуативним, наприклад, якщо на вас чекає велика презентація на роботі, каже докторка Куайноо. У цьому разі діарея (і стрес) минуть, щойно ситуація вирішиться.

Хронічна тривога, депресія і фобії також можуть проявлятися як проблеми, пов’язані з кишківником. «За хронічного стресу немає часу на відновлення, оскільки ви переживаєте його без перерви і відпочинку», – каже докторка Назарет.

Чому від стресу у вас може з’явитися діарея

Чому від стресу у вас діарея? Причини та як полегшити свій стан
На щастя, існують способи впоратися з діареєю, викликаною стресом. Насамперед потрібно позбутися самого стресу, Джерело: unsplash.com

Діарею можна визначити як ситуацію, коли «випорожнення виходять надто часто і надто вільно», – каже докторка Назарет. Загальне правило: якщо ви випорожнюєтеся більше трьох разів на день, це вважається діареєю.

Самі випорожнення можуть бути як зовсім рідкими, як вода, так і дуже м’якими або не сформованими, каже докторка Куаїнлоо.

Запуск реакції «бій або втеча» може призвести до збільшення частоти або нерегулярності скорочень кишківника, що призведе до діареї. Таким чином, час спорожнення шлунка може скоротитися, що спричинить розлад шлунка, печію, нетравлення шлунка, нудоту і блювоту, а також прискорить рухи в товстій кишці.

Для людей, які вже страждають на такі захворювання шлунково-кишкового тракту, як хвороба Крона або виразковий коліт, додатковий стрес може посилити симптоми або спричинити загострення.

Коли вам потрібно звернутися до лікаря? Якщо діарея триває більше одного-двох тижнів і сильно турбує вас, вам слід звернутися до лікаря, каже докторка Куайноо. Будь-які ознаки крові, втрата ваги або біль мають спонукати вас якнайшвидше звернутися до лікаря, оскільки діарея, спричинена стресом, не повинна супроводжуватися такими симптомами.

Як зупинити діарею, спричинену стресом?

На думку експерток, якщо стрес усе ж таки вплинув на вашу систему шлунково-кишкового тракту, ось кілька способів впоратися з неприємностями в шлунку.

  • Впорайтеся зі стресом. Спробуйте зайнятися легкими фізичними вправами, ходьбою, йогою, медитацією або іншим видом діяльності, який вам подобається, каже докторка Назарет. Інші методи, такі як гіпноз і когнітивно-поведінкова терапія (КПT), теж можуть допомогти.
  • Відмовтеся від деяких продуктів. Деякі продукти і напої можуть посилити діарею, наприклад, кава, жирна або смажена їжа, складні вуглеводи, прості цукри, гостра їжа і алкоголь, якщо у вас нервовий шлунок, тому спробуйте виключити їх.
  • Спробуйте пробіотики. Це допоможе швидко зупинити діарею, каже докторка Куайноо.
  • Збільште споживання клітковини. Розчинна клітковина вбирає воду в травному тракті, що робить випорожнення твердішими та повільнішими, кажуть у Mount Sinai. Хорошими джерелами розчинної клітковини є овес, горох, квасоля, яблука, цитрусові, морква і ячмінь.

Помітили, що у вас кал став жирним? Цей симптом може лякати. Ось що він означає насправді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.