Наприкінці року всі підбивають підсумки, зокрема й Google. Згідно з пошуковою системою та її звітом, у 2024 українці часто шукали відповідь на питання, «що таке МСЕК». Пошуковий запит був таким популярним, що увійшов до ТОП-10.
MigNews вирішив розповісти, як розшифровується МСЕК, для чого вона потрібна і що в ній зміниться в Україні у 2025.
Що таке МСЕК в Україні та для чого вона потрібна
Для початку, як розшифровується МСЕК? МСЕК – це медикосоціальна експертна комісія. Вона з’явилася 1992 року і замінила радянські лікарсько-трудові експертні комісії.
Цей орган встановлює причину інвалідності людини, визначає її групу та відсоток непрацездатності. МСЕК надає довідку, завдяки чому понад півтора мільйона людей в Україні (станом на 2024 рік) отримують пенсії по інвалідності.
Це стало особливо важливим під час війни. Адже через неї в нашій країні різко збільшилася кількість людей, які стали інвалідами. І йдеться не тільки про військових, а й про цивільних, які отримали поранення через ті чи інші ворожі атаки. У 2024 році, згідно зі статистикою, інвалідність мають близько 7% жителів України.
Висновок? Головна мета і завдання МСЕК – рішення про те, чи варто людині надавати статус інваліда.
Як працює МСЕК
Щоб краще зрозуміти, що таке МСЕК, потрібно поетапно побачити, як працює ця система. Опишемо просто, але зрозуміло: людина звертається до лікарні, проходить низку обстежень, її здоров’я оцінює спеціальна комісія (ЛКК), створена при лікарні.
Коли ЛКК складає свій висновок, його згодом скеровують до МСЕК. Проводиться медико-соціальна експертиза та обстеження МСЕК, людина отримує результати, які підтверджують або не підтверджують її інвалідність.
Чому і коли ліквідують МСЕК в Україні
Про реформу МСЕК і мінуси роботи комісії почали говорити вже давно. Багато людей скаржилися, що проходження комісії займає іноді до трьох місяців, містить у собі величезні черги, переоформлення різноманітних форм і довідок (непотрібну бюрократію), зневажливе ставлення тощо. Але відправною точкою для реформ стали корупційні скандали про оформлення фіктивних інвалідностей прокурорам кількох областей – тобто інвалідність давали людям, які не мають серйозних захворювань.
Із цим потрібно було боротися і щось робити. І уряд України ухвалив рішення про ліквідацію МСЕК наприкінці 2024 року. З 1 січня 2024 року замість МСЕК з’явиться експертна команда та оцінка повсякденного функціонування.
Процедуру визначення статусу інвалідності спростять, багато процесів скоротять (приміром, буде впроваджено один комплексний документ замість 12 довідок) і цифровізують (пацієнт заноситиме дані не в паперовий журнал, а в електронну систему). Крім того, передбачається перегляд системи і механізму нарахувань пенсій посадовим особам держорганів.
Процес унормування документів і впровадження нової моделі вже запущено. Також проводиться перевірка та аудит щодо інвалідності посадових осіб.
Як повідомляє прем’єр-міністр Денис Шмигаль, це буде «цифрова, прозора, європейська модель».
Якщо вам цікаво дізнатися про це більше, пропонуємо почитати інтерв’ю міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.
Крім цього, популярним у Google був пошуковий запит «що таке ЦНАП». Тут ми ділилися відповіддю.
Залишити відповідь