Якщо у йоги є піарник, то він відмінно справляється зі своєю роботою. У телепередачах і фільмах ця практика завжди здається такою ніжною і простою. І багато в чому так воно і є. М’яка музика, розтяжка, зосередженість на диханні та теперішньому моменті… це може заспокоювати. Але йога може бути складнішою, ніж здається. Приміром, те, як ви дихаєте під час занять йогою, має значення. Не здогадувалися про це? Хочете знати, як правильно дихати під час вправ йоги?
MigNews поділиться з вами простими порадами інструкторки з йоги, а також її думкою про те, навіщо взагалі правильно дихати під час цього тренування.
Чому правильне дихання важливе під час занять йогою
Як уже говорилося, дихання – важлива частина йоги, і на те є кілька причин. Перша з них – фізична, і вона справедлива для всіх видів руху. «На фізичному рівні дихання приносить у тіло кисень, який допомагає кровообігу і підтримує здатність рухатися впродовж усієї практики», – каже Кейт Ломбардо, тренерка та інструкторка з йоги.
Друга – ментальна і більш специфічна для йоги. Йдеться про один із головних плюсів йоги: перебування в теперішньому моменті. Ломбардо каже, що увага до свого дихання – це спосіб упорядкувати цей процес.
«Коли ви зосереджуєтеся на диханні, думаючи про кожний вдих і кожний видих, ви з’єднуєте розум із тілом, привертаючи увагу до того, що відбувається просто зараз, у реальному часі», – пояснює вона. «Це допомагає зосередитися і заспокоїти розум, що в кінцевому підсумку благотворно впливає на нервову систему».
І останнє, але не менш важливе. Деякі види дихальних технік кращі за інші залежно від виду йоги. Подумайте про це: Тип дихання, необхідний для активнішого виду йоги, наприклад віньяса-йоги, відрізнятиметься від більш медитативного виду, наприклад інь-йоги. У кожного виду йоги (і техніки дихання) є своя мета і користь.
Як правильно дихати під час вправ йоги
Перш за все, Ломбардо радить стежити за тим, щоб ви дихали, і крапка. «Якщо ви дихаєте в цілому, це вже половина успіху», – каже вона.
Деякі пози вимагають більшого фізичного навантаження, і в них ви можете помітити, що затримуєте дихання або погано дихаєте. Або ж ви можете так зосередитися на правильному диханні, що це призведе до зворотного ефекту. У таких випадках вам слід ретельніше стежити за тим, щоб дихання було рівномірним.
Потім переконайтеся, що ваші дихальні патерни відповідають вашому тілу (яке може відчувати себе природно, а може й не відчувати). За словами Ломбардо, вдихайте, коли ваше тіло розширюється, і видихайте, коли тіло стискається. Легкий спосіб запам’ятати це – уявити, як ваше тіло наповнюється повітрям під час вдиху, і навпаки.
Правильне дихання в тих чи інших видах йоги
Не забувайте, що правильна техніка дихання може залежати від типу йоги, якою ви займаєтеся:
- Пранаяма, напрямок йоги, що стосується саме дихання, містить у собі всі види дихальних практик, призначених для різного часу.
- Для віньяса-йоги та інших практик, які більш фізично активні, чудовим початком буде пов’язування одного дихання (вдиху або видиху) з кожним рухом.
- У повільніших видах йоги, як-от відновлювальна або іньська, почніть із бокс-дихання (вдих на чотири рахунки, затримка на чотири рахунки, потім видих на чотири рахунки), щоб заспокоїти свою нервову систему і з’єднатися з диханням.
Коли ви наберетеся досвіду й опануєте дихальні техніки, ви зможете застосовувати складніші види пранаями, наприклад, дихання через ніздрі або швидке дихання Капалабхаті. Зрештою, дихання складніше, ніж може здатися. Тому, якщо вам важко або ви дотримуєтеся «легших» технік, не картайте себе за це.
«У восьмеричному шляху йоги пранаяма – або практика, яка фокусується саме на диханні, – йде після асан, тобто фізичних поз», -– каже Ломбардо. «Якщо подивитися на йогу через цю призму, то дихання фактично вважається більш просунутою практикою, ніж фізичні рухи».
Болить спина? Із цим впорається звичайна йога! Виконайте такі безпечні вправи на розтяжку.