Яке свято 31 березня в Україні: кого вшановують в церкві та чому сьогодні не можна ходити в гості

Сьогодні віряни вшановують кількох святих.

У неділю, 31 березня, віряни вшановують кількох святих, серед яких особливо важливе місце займає священномученик Іпатій Гангрський. Окрім цього, віряни відзначають день преподобного Іпатія Печерського та святого Аполлонія Єгипетського. Цей день також відкриває п’ятий тиждень Великого посту, що передує святу Воскресіння Христового. В українській традиції ця дата обросла низкою прикмет, заборон та релігійних обрядів, пише MigNews з посиланням на джерело Glavred.net.

У православній традиції Іпатій Гангрський був єпископом у місті Гангра, відомим своїм даром зцілення. Його життя обірвалося мученицькою смертю: на єпископа напали послідовники розкольницької секти, які його вбили. Тіло святого було знайдено й поховано з великою пошаною.

Ще один подвижник, якого згадують 31 березня — Іпатій Печерський. Він був ченцем Києво-Печерської лаври й уславився глибоким духовним життям, строгим постом і молитвою. Вважалося, що він мав дар зцілення хворих. Його мощі покояться у Дальніх печерах.

Преподобний Аполлоній Єгипетський, якого також згадують цього дня, ще юнаком залишив звичайне життя і пішов у пустелю, де провів 14 років у повній самотності. Згодом він заснував обитель, до якої приєдналися сотні монахів. Його приклад надихав і навертав до християнства багатьох язичників.

У народі 31 березня вважалося особливим днем, сповненим сакрального сенсу. Доброю прикметою було купити нову річ, адже вважалося, що це приносить добробут у дім. Святого Іпатія в народній уяві сприймали як захисника оселі від нечистої сили та конфліктів. З цієї причини господарі часто влаштовували ритуал очищення: палили старі речі або сміття на городі. Вогонь, за повір’ям, допомагав очистити простір та залучити врожайність.

Цей день також асоціювали з покровительством майбутніх матерів. Жінки молилися Іпатію з проханнями про зачаття, легку вагітність і пологи. Вірили, що саме цього дня небеса відкриті до таких прохань.

Якщо 31 березня стояла тепла погода, вважалося, що влітку буде спека і гарний урожай. Такі прикмети допомагали селянам орієнтуватися в сезонних роботах і планувати майбутній рік.

Однак цей день мав і свої заборони. Під час Великого посту вірянам слід утримуватися від сварок, надмірних емоцій та вживання алкоголю. Не можна було їсти м’ясні та молочні продукти. Уникали гучних святкувань, танців і шумних компаній. Також у народі вірили, що 31 березня не варто ходити в гості — інакше можна втратити власну удачу. Замість цього день варто було провести вдома, у спокої та праці з родиною.

Таким чином, 31 березня — це не лише чергова дата в календарі, а день з глибоким духовним змістом, який поєднує церковні традиції, народні обряди та життєву мудрість.

Дізнайтесь, коли буде День матері 2025 в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.