Яке свято 16 травня в Україні: церковні святі, іменини та традиції цього дня

16 травня в Україні вшановують преподобного Феодора Освяченого, святителя Олександра Єрусалимського, мучеників Віта, Модеста та інших святих.

За новим церковним календарем в Україні 16 травня вшановують преподобного Феодора Освяченого, а також преподобних отців, які загинули в лаврі святого Сави. Крім того, цього дня згадують святителя Олександра, єпископа Єрусалимського, мучеників Віта і Модеста, мученицю Крискентію та блаженну отроковицю Музу, пише MigNews з посиланням на джерело News.liga.net.

Преподобний Феодор Освячений жив у IV столітті в Єгипті. Він обрав шлях чернецтва та став учнем Пахомія Великого у монастирі Тавенні. Після смерті наставника Феодор очолив усі обителі Фиваїди. Помер святий у 368 році.

Преподобні отці, що жили у лаврі святого Сави неподалік Єрусалима, загинули у 614 році під час нападу персів. У монастирі було близько 44 ченців, які були вбиті варварами, хоча в храмі не було жодних скарбів.

Священномученик Олександр був єпископом у Флавії (Каппадокія) на початку III століття. Після гонінь і ув’язнення він переїхав до Єрусалима, де керував церквою протягом 38 років. Під час переслідувань християн за правління імператора Декія його знову ув’язнили, де він і помер.

Мученики Віт, Модест і Крискентія були страчені за віру у 303 році за наказом імператора Діоклетіана. Віт — юний хлопець, Модест — його наставник, а Крискентія — годувальниця, які разом пройшли через тортури за свою віру.

Блаженна отроковиця Муза жила у V столітті. Вона отримала видіння про прихід Богородиці, щоденно молилася і відмовлялася від розваг. Незабаром тяжко захворіла і померла через 30 днів після видіння.

Іменини 16 травня

За новоюліанським календарем 16 травня святкують іменини Муза, Федор, Сава та Олександр.

  • Ім’я Федор походить з давньогрецької і означає «Божий дар».
  • Муза в міфології — богиня, покровителька мистецтва, науки і поезії.
  • Сава — давньоєврейське ім’я, яке перекладають як «старий мудрець».
  • Олександр — з грецької «захисник».

Народні прикмети на 16 травня

  • Південний вітер віщує спекотне літо.
  • Ясна погода — знак доброго врожаю в кінці літа.
  • Дощ у цей день передбачає дощове літо.
  • Роса зранку обіцяє хорошу погоду до кінця місяця.
  • Солов’їний спів — ознака багатого врожаю.

Що не можна робити 16 травня

У цей день не рекомендується сваритися, лаятися та вживати грубі слова. Також слід уникати надмірного вживання алкоголю. Народні традиції радять не йти на полювання чи риболовлю.

Оскільки 16 травня припадає на п’ятницю, цей день є пісним для християн — заборонено вживати продукти тваринного походження.

Дізнайтесь, коли буде Вознесіння Господнє в Україні у 2025 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.