Чи то після веселої нічної вечірки, сповненої солоних закусок і піци, чи то, здавалося б, без жодної причини, ви, напевно, колись прокидалися зі здутим животом і тісними штанами. Але як зрозуміти, що у вас здуття, а не жир? Може, ви все-таки набрали зайві кілограми?
Зараз, перед святами, це питання дуже актуальне. Ми хочемо бути стрункими і влізти в улюблену сукню/костюм. MigNews пропонує розібратися в цих двох явищах і поділиться думкою експертів.
Як зрозуміти, що у вас здуття, а не жир: відмінності у відчуттях
«Здуття – це відчуття повноти та стягнутості живота», – каже Еллісон Кох, дієтологиня з Running Dietitian. Це може статися, коли ви їсте, п’єте або маєте забагато газів. Відчуття можуть бути різними в різних людей. Але вони можуть варіюватися від легкого дискомфорту до сильного болю».
Жир, особливо якщо він накопичується в ділянці живота, утворюється з часом і має тенденцію затримуватися там на довше. «Він здається м’яким, а не щільним», – додає Кох.
Але пам’ятайте: не весь жир в організмі шкідливий для здоров’я. Він зігріває вас і зберігає вітаміни A, D, E і K, які необхідні для роботи органів і тканин. Жир також важливий для правильного функціонування цукру в крові, мозку, гормонів і метаболізму.
«Жир на животі належить до підшкірного жиру, який накопичується під шкірою в ділянці живота», – каже дієтологиня Мері Сабат. «Це жир, який ви можете фізично відчути і вщипнути». За словами Сабат, цей тип жиру зазвичай вважається менш шкідливим для здоров’я загалом, ніж вісцеральний жир, який розташований глибше в організмі.
Здуття живота зазвичай минає саме собою. У той час як жиру потрібно позбавлятися, знижуючи відсоток жиру в організмі за допомогою фізичних вправ і дієти.
Як зрозуміти, що у вас здуття, а не жир: тривалість симптомів
Ще раз. Збільшення ваги через надлишок жиру проявляється на вагах поступово. У той час як збільшення ваги внаслідок здуття живота може проявитися швидко, наприклад, за ніч або навіть протягом одного дня, каже Кох.
Ось ще кілька порад, які допоможуть вам визначити, що ви маєте справу зі здуттям або надлишком жиру в ділянці живота:
- Перевірте себе в дзеркалі в першій половині дня. «Коли ми прокидаємося в стані голодування, їжа вже покинула наш шлунок і, ймовірно, перебуває в товстій кишці. Тому ми не відчуваємо такого здуття живота», – каже дієтолог Алекс Касперо. «Якщо ви прокидаєтеся з животом, який на два розміри менший, ніж, коли ви лягаєте спати, значить, у вашому кишечнику щось відбувається».
- Згадайте, як ви ходите в туалет. «Закреп призводить до збільшення ваги, поки організм не випустить відходи, які він затримує», – каже консультантка з харчування Ліза М. Девіс. Це може буквально збільшити ваш живіт». Синдром подразненого кишківника (СПК), недостатнє споживання клітковини, ПМС, зміни сну, стрес і навіть подорожі – все це може сприяти виникненню закрепів.
- Зневоднення також може спричинити здуття живота. «Ваша сеча має бути світло-жовтого кольору. Вона не повинна бути прозорою або дуже блідою. Але й не повинна бути схожа на холодний чай або темний лимонад», – каже Касперо.
- Знайте своє тіло. «Коли ви набираєте вагу, вона рідко знаходиться в одній ділянці», – каже Касперо. Вона розподіляється по руках, животі, попі, обличчю, стегнах тощо. Здуття живота пов’язане з животом.
- Враховуйте свій цикл. Протягом менструального циклу зміни в жіночих статевих гормонах, особливо в естрогені та прогестероні, можуть призвести до серйозної затримки води. «Рідина може розподілятися по всьому тілу. Але найбільше вона впливає на живіт», – каже Девіс.
- Проведіть переоцінку після їжі. «Здуття зазвичай відбувається під час і після їжі та змінюється протягом дня. Якщо ви обідаєте і відчуваєте здуття живота, але це відчуття минає, коли ви вирушаєте до спортзалу, то, найімовірніше, це здуття», – пояснює Касперо.
- Те, що ви їсте, теж має значення. Споживання великої кількості вуглеводів або солі може призвести до того, що тканини затримуватимуть воду.
Як швидко позбутися здуття живота
Кох зазначає, що найкраще виявити й усунути причину здуття живота, а також запобігти йому до того, як воно виникне.
Ось кілька порад, які варто взяти до уваги:
- Скоротіть споживання деяких видів продуктів. У разі надмірного скупчення газів вам може допомогти скорочення споживання тих продуктів, які сприяють здуттю живота. До них належать волокнисті продукти, такі як боби, броколі, капуста, цвітна капуста та овес, а також газовані напої та жувальна гумка.
- Їжте більше корисних для кишківника продуктів. Вживання ферментованих або таких, що містять пробіотики, продуктів, таких як кефір, кімчі, комбуча, темпе, квашена капуста і йогурт, допоможе зміцнити кишкові бактерії, які сприяють розщепленню їжі та травленню. «Я рекомендую своїм клієнтам вживати хоча б один ферментований продукт або пробіотик на день», – каже Кох.
- Не поспішайте під час їжі. «Відкладайте виделку або ложку між укусами, будьте уважні, намагайтеся не перемикати увагу під час їжі. І намагайтеся загалом їсти меншими порціями. Це допоможе сповільнити процес вживання їжі, що вплине на кількість повітря, яке ковтається, і зменшить здуття живота», – каже Кох.
- Прогуляйтеся. Невелика прогулянка або легкий рух після їжі також може сприяти проходженню газів через травну систему, приносячи полегшення. Лежаче або сидяче положення сприяє скупченню газів і здуттю живота.
- Розгляньте варіант безрецептурного препарату. Доктор Брайан Куртін каже, що деякі безрецептурні препарати, такі як симетикон, можуть допомогти. Але він підкреслює, що найкраще намагатися загалом налагодити роботу кишківника й уникати продуктів, що містять багато вуглеводів і цукру.
Подбайте про свій імунітет взимку. Такі корисні речі, як не дивно, його послаблюють.