Під час читання новин на сайтах або перегляду соцмереж ви можете не раз натрапляти на слово «терикони». Наприклад, що якийсь терикон на Донбасі тепер перебуває під контролем ЗСУ. Але що таке терикони на війні? Де вони знаходяться в Україні і чи дійсно вони важливі?
Спойлер: так, їх взяття відіграє вирішальну роль у бойових діях. MigNews зараз пояснить чому і поділиться значенням цього терміна.
Що таке терикони взагалі і на війні
Насправді, якщо ви бували в якомусь гірничо-промисловому регіоні, то могли їх бачити, але не знати, що перед вами – терикон. Виглядають вони незвично, і їх складно не помітити – це конусоподібні пагорби. Але що це таке?
Це утворення, які виникли штучним шляхом унаслідок накопичення відходів від видобутку корисних копалин: вугілля, руди тощо. Хоча може здатися, що породи териконів цінні для промисловості, це не зовсім так. Адже це, по суті, відходи від первинної обробки матеріалів, видобутих у шахтах.
Під час війни про них часто говорять, тому що вони вважаються вигідною позицією для будь-якої зі сторін.
Де терикони знаходяться в Україні
Ці насипи породи є звичайним явищем для нашої країни, особливо для східних регіонів. Наприклад, у Донецькій області їх понад 700. У Луганській області їх також дуже багато. До речі, Донецький терикон (один із найвідоміших у нашій країні) є свого роду символом Донбасу.
Але ви також можете побачити їх, наприклад, у Кривому Розі або у Львівсько-Волинському вугільному басейні.
Чому ЗСУ так важливо зайняти терикони: думка військовослужбовця
Попри те, що промислової цінності пагорби не становлять, вони не є марними. У деяких містах і країнах їх використовують для спортивних заходів (як трасу для велосипедів, приміром), туристичних цілей (з них роблять туристичний об’єкт, куди можна прийти і подивитися на навколишню місцевість). Терикони, на жаль, негативно позначаються на стані екології, але за умови належного догляду та рекультивації ці наслідки можна послабити.
Під час війни значення териконів більш важливе. Навіть людина, яка погано розуміється на бойових діях, розуміє, що зайняття висот вигідне. А терикони, як ми з’ясували, це пагорби. Їхня висота може сягати кілька десятків і сотень метрів. Терикон Горлівки, про взяття якого стало відомо 12 грудня, має довжину 200 м і вважається одним із найбільших у Європі.
Як повідомив військовий Євген Ієвлєв 24 Каналу, будь-яка височина, зокрема й терикон, допомагає бачити і контролювати під’їзні – об’їзні шляхи. Це відіграє вирішальну роль для подальшого руху в глибину оборони противника і зводить нанівець можливість ворога вести розвідку з цієї вигідної (високої) позиції. На териконах перебуває невелика розвідувальна група, тому що розміщувати великі сили і багато техніки там не вдасться, але перед нею стоїть відповідальне завдання – відстежувати переміщення російських військ.
Противник теж розуміє це і намагається на них залізти і вивести якусь техніку, нашкодити логістиці наших військовослужбовців. Тому, коли пишуть, що ЗСУ зайняли або відбили терикон, це насправді перемога.
Раніше ми розповідали, що таке черги відключення світла і як вони працюють. Вам буде простіше розібратися у всьому завдяки цьому матеріалу.