Українська енергосистема серйозно постраждала внаслідок масових обстрілів під час війни. Для того, щоб зменшити дефіцит (це коли рівень споживання електроенергії вищий за вироблену та імпортовану), було ухвалено рішення запровадити систему відключень світла. Але що таке черги відключення світла? Скільки їх? І як вони працюють?
MigNews пропонує у всьому цьому зараз розібратися, щоб ви підготувалися до відключень і розуміли, чому все це взагалі відбувається.
Що таке черги відключення світла?
Як ми говорили вище, існує дефіцит, який потрібно збалансувати до рівня електроенергії, яка є в нашій енергосистемі. Для цього і запроваджуються, а також визначаються черги споживачів, у яких потрібно відключити світло. Графіки кожного регіону формують саме обленерго, а не Укренерго, як прийнято вважати. Укренерго відповідальне за визначення кількості черг.
Черга – це група бізнесу та побутових споживачів, які споживають певну кількість електроенергії/мегават. Під час відключень це – група споживачів, у яких немає світла в ті чи інші години.
Чому черг відключення світла шість і як вони працюють
У добі – 24 години. Їх поділили на 6 груп, щоб вирівняти між собою споживання електроенергії і в усіх була приблизно однакова кількість годин без світла. Одна черга відключень – це 4 години без світла. Якщо застосовують одразу дві черги, то у користувачів може не бути до 8 годин, 3 – 12, 4 черги – понад 12 годин.
Ось детальна інфографіка від Yasno:
Усе залежить від дефіциту електроенергії. Якщо він невеликий, то можуть відключити тільки одну чергу. Якщо великий, то 2 і більше.
Припустимо, кількість споживання становить 600 мегават. Черг 6, отже кожна споживає по 100 мегават. Що ж робити, якщо дефіцит електроенергії теж 100 мегават? Хтось скаже, що можна просто відключити одну чергу на цілий день. Але це було б нечесно. Тому дефіцит у 100 мегават буде рівномірно розподілений між 6 чергами.
Якщо дефіцит електроенергії становить 2 черги, то ми ділимо 24 години на 6 і множимо на 2. Виходить 8. Тобто 8 годин без світла.
У чому різниця між стабілізаційними та екстреними відключеннями
Стабілізаційні відключення називають ще графіками погодинних відключень. Ви можете перейти на сайт обленерго і побачити графік. Ці відключення є плановими і прогнозованими, до них можна підготуватися. Ліміт заздалегідь визначається для кожного міста/області. Їхнє завдання – збалансувати роботу енергосистеми України.
З екстреними все інакше. Це – графіки аварійних відключень, і вони відбуваються без попередження і раптово. Причинами можуть бути аварії через обстріли або зношення обладнання, або різкий стрибок споживання. У цьому разі можуть відключити відразу більше споживачів.
Є ще й спеціальні графіки аварійних відключень – їх вводять, коли ситуація з електроенергією стає критичною. Кількість споживачів без світла буде ще більшою.
На жаль, поки що невідомо, коли повністю відновиться електроенергія України. Тому доведеться набратися терпіння.
Що можете зробити ви? Постарайтеся знизити споживання в пікові години. А саме: 6:00-11:00 та 17:00-23:00. Крім того, дуже важливо не вмикати кілька потужних електроприладів одночасно, адже через це зростає навантаження на мережу.
Якою буде зима для України? Експерт поділився своїм прогнозом щодо відключень світла.