Медіа Інформаційний Гід

Що таке м’язова пам’ять? Як вона працює і чому важлива для фітнесу

Багато людей вже стикалися з цим феноменом – дивовижною і довготривалою пам'яттю на навички, яку часто називають м'язовою пам'яттю, Джерело: pexels.com

Ви напевно чули фразу «м’язова пам’ять», але вона може означати зовсім не те, що ви думаєте. Що ж таке м’язова пам’ять? Правда в тому, що ваші м’язи насправді нічого не пам’ятають, каже фізіолог Олександр Ротштейн. М’язова пам’ять – це те, що допомагає вам відновлюватися після перерви, опановувати нові навички та заново відкривати для себе старі захоплення.

Неважливо, женетеся ви за особистим рекордом у важкій атлетиці чи тенісі, м’язова пам’ять може стати секретною зброєю, що дає змогу рухатися краще і з меншими зусиллями. MigNews пропонує розібрати, що вона вам може дати і чому її потрібно розвивати.

Що насправді таке м’язова пам’ять

Всупереч поширеній думці, м’язова пам’ять – це не те, що ваші м’язи щось пам’ятають, а те, як ваш мозок і тіло працюють разом, створюючи ефективні рухові патерни шляхом багаторазових тренувань, каже нейрохірург Артур Л. Дженкінс III. «М’язова пам’ять – це трохи неправильна назва. Насправді це неврологічний процес, у якому беруть участь насамперед головний і спинний мозок», – каже він. Її правильніше називати «пам’яттю командного центру», яка управляється центральною нервовою системою, додає Ротштейн.

Але це тільки половина історії. Крім нейронних шляхів, м’язова пам’ять також включає в себе зміни в самих м’язах. Під час силових тренувань ваші м’язи стають більшими і сильнішими, у них з’являються міоядра (центри управління всередині окремих м’язових волокон, які допомагають регулювати ріст і відновлення), каже тренер Люк Карлсон. Ці міонуклеї не зникають, коли ви припиняєте тренуватися. Навпаки, вони залишаються, допомагаючи вам швидше відновити силу і м’язову масу, коли ви повертаєтеся до тренувань. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому цього року в журналі The Journal of Physiology.

М’язову пам’ять можна уявити як систему GPS вашого тіла: частково неврологічну, частково структурну, каже Ротштейн. Коли ви пробуєте рух уперше, ви «дотримуєтеся вказівок», – каже він. Але під час багаторазових тренувань ці системи працюють разом, щоб зробити маршрут більш легким і автоматичним. Згодом це стає другою натурою – чи то поїздка в продуктовий магазин, чи то бездоганне виконання мертвої тяги. Це економить ваші сили і допомагає вам швидше відновитися після перерви.

Скільки часу потрібно для формування м’язової пам’яті?

Час, необхідний для розвитку м’язової пам’яті, залежить від складності навички і від того, як часто ви її практикуєте. Коли ви повторюєте будь-який рух – наприклад, піднімаєте важкі речі або виконуєте позу йоги, – центр управління руховою активністю організму (що включає премоторну кору, мозочок і спинний мозок) активно працює. Він створює і зміцнює нейронні шляхи, щоб зробити дію ефективнішою з плином часу.

Повторення перебудовує мозок, роблячи рухи плавнішими, ефективнішими і менш стомлюючими, каже Дженкінс. Це підтверджує дослідження, опубліковане 2019 року в журналі Frontiers in Systems Neuroscience, у якому вивчали чинники, що роблять нейрореабілітацію після інсульту ефективнішою.

Прості рухи в одному суглобі, такі як розгинання біцепса, можуть здатися природними вже після кількох занять. «Мозку потрібно координувати тільки одну групу м’язів, тому шляхи формуються швидше», – каже Ротштейн. На освоєння складних, багатосуглобових рухів можуть піти місяці або навіть роки.

Що більше суглобів і м’язів задіяно, то більше часу потрібно вашому мозку, щоб створити ефективні нейронні шляхи, каже Ротштейн. Проте, послідовність є ключовим фактором – особливо для новачків.

За словами фізіотерапевтки Крістен А. Леттенбергер, можна прискорити розвиток м’язової пам’яті, якщо цілеспрямовано практикувати рухи, наприклад, активно задіювати сідниці під час присідань, щоб зміцнити зв’язок між м’язами і свідомістю.

Використання зв’язку між розумом і м’язами не тільки підвищує залученість м’язів, а й зміцнює нейронні шляхи, потрібні для плавніших і ефективніших рухів із плином часу. «Прагніть до тренувань для всього тіла, які задіюють всі рухові патерни, тричі на тиждень», – каже вона. «Коли нові навички закріплені, вам може знадобитися практикувати рухи всього один або два рази на тиждень, щоб підтримувати м’язову пам’ять».

Правильне повторення руху або навички вкрай важливе для того, щоб м’язова пам’ять сформувалася таким чином, щоб це було корисно. Знаєте приказку «Досконалість досягається постійним тренуванням»? У випадку з м’язовою пам’яттю «досконалість досягається ідеальною практикою» буде більш точною», – каже він. «Якщо ви неправильно відпрацьовуєте рух, ви закріплюєте неефективні патерни».

Що таке м’язова пам’ять: що вона може і не може зробити для вас

Що таке м'язова пам'ять? Як вона працює і чому важлива для фітнесу
Тренуючи м’язову пам’ять, ви знижуєте ризик травм і покращуєте точність рухів, Джерело: pexels.com

М’язова пам’ять допомагає швидше повернутися у форму після перерви, робить складні рухи більш інтуїтивними і дає змогу легше переходити від одного виду діяльності до іншого (наприклад, від тенісу до піклболу). Але це не диво – у неї є свої обмеження.

Що м’язова пам’ять може зробити для вас:

Що м’язова пам’ять не може зробити:

Як використовувати м’язову пам’ять для набору м’язової маси

Хочете максимально використовувати м’язову пам’ять у своїх тренуваннях? Ось перевірені експертами стратегії, які допоможуть вам її використовувати:

Хочете підкачати м’язи рук? Тут ми публікували найкращі вправи для цього з гантелями.

Вийти з мобільної версії сайту