Згадайте, що ви бачили на навчальних транспортних засобах автошкіл, коли були в місті. Букву «У»? Так, це так, і означала вона «учбовий». Це слово стало таким популярним, що всі дружненько забули, що є інше – навчальний. Але яке з них обрати і як правильно писати українською – навчальний чи учбовий? Виникає плутанина. Багато хто помиляється і навіть не здогадується про це.
MigNews пропонує розібратися і поділиться з вами правописом, актуальним на 2025 рік. До речі, з 2024 року на машинах автошкіл тепер вказано не «У», а «Н». І зараз ви дізнаєтеся чому.
Як правильно говорити і писати українською мовою: навчальний чи учбовий
Як каже мовознавиця Світлана Ковтюх, слова «учбовий» взагалі немає в українській мові. Правильно говорити і писати лише «навчальний» (прикметник, утворений від іменника «навчання»). Ось тому розпізнавальні знаки автошкіл у 2024 році змінилися на «Н».
Чому взагалі в Україні почали говорити «учбовий»
Учбовий – росіїзм і калька з російського слова «учёба» і «учебный». В українській мові немає слова «учба», є слово «навчання», тож ми говоримо і пишемо виключно «навчальный», винятків немає.
В ужиток воно ввійшло вже давно (його використовували ЗМІ, додавали навіть у словники): точний час і рік навіть важко назвати. Але, як запевняє Світлана Ковтюх, вона з 1991 року говорила всім про те, що потрібно забути таке слово «учбовий».
Приклади вживання слова «навчальний»
Сподіваємося, тепер ви говоритимете і писатимете правильно та без помилок. А щоб закріпити знання, прочитайте ці речення зі словом «навчальний».
- Цей приватний навчальний заклад скоро закриється. А шкода, свого часу я вважав його одним із найперспективніших в Україні.
- Навчальний рік тільки розпочався, а я вже втомився. Це тому, що все літо я працював і жодного дня не відпочивав.
А як щодо слів «правильно» і «вірно»: вони є синонімами чи треба говорити лише один варіант?