Нещодавно вчені виявили, що кофеїн може протидіяти деяким впливам алкоголю на систему мозку, зокрема шляхом блокування певних реакцій дофаміну, які зазвичай викликаються алкоголем, пише MigNews з посиланням на джерело Psypost.org.
Їхнє нове дослідження, опубліковане в Translational Psychiatry, надає докази того, що кофеїн може запобігти виробленню певних хімічних речовин у мозку, пов’язаних із корисним ефектом алкоголю, підкреслюючи потенціал кофеїну як профілактичного засобу у вирішенні проблеми алкогольної залежності.
Обґрунтування дослідження зосереджувалося на дослідженні того, як кофеїн може порушити вплив алкоголю на мезолімбічний дофамінергічний шлях мозку, який є вирішальним для обробки винагороди та посилення поведінки, що викликає залежність. Цей шлях включає вентральну тегментальну область і прилегле ядро, зони, де вивільнення дофаміну створює відчуття задоволення та винагороди.
Коли алкоголь вживається, він викликає вивільнення дофаміну вздовж цього шляху, посилюючи поведінку та підвищуючи ймовірність її повторення. Цей сплеск дофаміну є фундаментальним компонентом у розвитку алкогольної залежності, оскільки він заохочує повторне вживання, роблячи споживання алкоголю корисним.
З іншого боку, кофеїн по-іншому впливає на мозок, блокуючи рецептори аденозину, зокрема рецептори A2A, які відіграють роль у сповільненні активності дофаміну. Антагонізуючи рецептори A2A, кофеїн потенційно може зменшити надмірну передачу сигналів дофаміну в мезолімбічному шляху. Дослідники були заінтриговані можливістю того, що кофеїн через свою дію на ці рецептори може послабити або навіть запобігти вивільненню дофаміну, яке зазвичай викликається алкоголем.
Автор дослідження Ріккардо Маккіоні, науковий співробітник Дослідницького інституту Скріппса, пояснив:
У 2020 році ми продемонстрували, що кофеїн може запобігти деяким поведінковим і біохімічним ефектам алкоголю у гризунів. Ми припустили, що цей антагонізм кофеїну щодо активності алкоголю може бути опосередкований дією на мезолімбічний дофамінергічний шлях, який був сильно залучений у процеси винагороди та на початкових фазах наркотичної залежності. Коли цей шлях активується, дофамін вивільняється в деякі критичні ділянки мозку, і сприймається винагорода. Тому в цьому останньому дослідженні ми досліджували, чи може кофеїн ефективно запобігти опосередкованій алкоголем активації цього фундаментального шляху винагороди.
Дослідники досліджували самців щурів і вплив кофеїну на вивільнення дофаміну та інших речовин у мозку за наявності алкоголю. Щурів розділили на групи, які отримували різне лікування: деяким давали лише алкоголь, деяким давали і алкоголь, і кофеїн, а іншим давали селективні препарати, які блокують певні рецептори аденозину, щоб порівняти з ефектами кофеїну. Дослідники вимірювали рівень дофаміну та хімічні речовини в мозку, зосереджуючись на прилеглому ядрі та активності дофамінових нейронів у вентральній тігментальній області.
Результати показали, що кофеїн ефективно блокує сплески дофаміну, викликані алкоголем, особливо в прилеглому ядрі. Крім того, кофеїн перешкоджав утворенню хімічної речовини під назвою сальсолінол, яка пов’язана з корисним ефектом алкоголю, а також міг перешкоджати стимуляції дофамінових нейронів, яка інакше була спровокована алкоголем.
Дослідники також провели метаболомічний аналіз, який розглядає невеликі молекули в мозку, щоб з’ясувати, чи впливає кофеїн на інші шляхи. Вони виявили, що кофеїн запобігає спричиненим алкоголем змінам у сигнальних молекулах ліпідів, які мають вирішальне значення для функціонування клітин мозку та спілкування. Зміни сигналізації ліпідів пов’язують із посиленням ефектів речовин, що викликають залежність, і вплив кофеїну на ці зміни вказує на потенційну роль у порушенні циклу винагороди залежності.
Навіть коли дослідники вводили сальсолінол і морфін безпосередньо, щоб перевірити, чи можуть вони активувати дофамін незалежно від алкоголю, кофеїну все одно вдалося заблокувати їхні ефекти. Цей результат свідчить про те, що блокуюча активність кофеїну досить широка, щоб пригнічувати вивільнення дофаміну від різних тригерів, крім алкоголю.
Дослідження висвітлює кофеїн як багатообіцяючий кандидат у запобіганні реакцій на алкоголь, викликаних дофаміном. Однак дослідження також мало деякі обмеження. Воно проводилось виключно на самцях щурів і враховувались лише початкові стадії впливу алкоголю, а не довготривалі стадії залежності. Дослідники визнали необхідність розширити ці висновки пізніше.
Днями нове дослідження також показало, що більше 4 годин з навушниками на день небезпечні для мозку.