Медіа Інформаційний Гід

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером?

Існує кілька можливих проблем, які можуть виникнути через занадто довгий погляд у монітор, Джерело: unsplash.com

Якщо у вас болять очі від монітора, а цю проблему іноді називають синдромом комп’ютерного зору, винуватцем може бути не тільки одна річ. Хочете про них дізнатися? Це дасть вам змогу зрозуміти, що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером.

MigNews перерахує цілу низку проблем, які можуть впливати на ваші очі, і як їх вирішити, щоб уберегти здоров’я.

Як ваш монітор шкодить очам

Зі зростанням кількості комп’ютерних робіт ті, хто відчуває біль в очах, сьогодні частіше, ніж будь-коли, звинувачують у цьому свій монітор. Це не зовсім безпідставна думка. В одному з досліджень, опублікованому в журналі Nature, припускають, що використання електронних пристроїв, як-от комп’ютери, ноутбуки, телефони та планшети, протягом лише трьох годин на день може сприяти розвитку «синдрому комп’ютерного зору».

Симптоми включають сльозотечу, двоїння в очах, сухість в очах, загальний біль в очах та інші. Іншими словами, будь-який біль або дискомфорт, пов’язані з використанням екранів, є частиною синдрому. Якщо ви виявили, що у вас болять очі, коли ви дивитеся на екран (або відразу після погляду на екран), то, можливо, про це варто сказати лікарю.

Однак важливо розуміти, що помітити кілька симптомів – це ще не означає поставити реальний діагноз. Можливо, у вас просто розвинулася інша проблема під час використання екранів, адже більшість із нас регулярно користуються екранами.

Наприклад, BlueCross BlueShield визнає «сухе око» найпоширенішою проблемою очей, посилаючись на те, що воно може призвести до свербежу, почервоніння очей і нечіткості зору.

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером: розмістіть монітор правильно

Якщо ваш монітор розташований на неправильній висоті, ви, ймовірно, в якийсь момент відчуєте, як напружується ваша шия. Дослідження, проведене в офісному середовищі, також показало, що вищі екрани спричиняють напруження очей частіше, ніж низькі.

Більшість людей віддають перевагу екрану, на який вони можуть дивитися головою вперед або який розташований трохи нижче (до -16 градусів) для зручності. Найімовірніше, ваш монітор має функцію регулювання висоти, тому, якщо ви виявили, що він занадто високий, знайдіть час і відрегулюйте його саме зараз.

Чому монітори шкодять нашим очам: відстань до монітора

«Якщо ти будеш сидіти занадто близько до телевізора, то осліпнеш!» – звучить як батьківська порада минулої епохи, особливо з огляду на те, як близько ми перебуваємо до моніторів і телефонів щодня. Але чи є щось погане у відстані перегляду?

У згаданому вище дослідженні учасники воліли дивитися на відстані від 60 до 100 см. Виявилося, що екрани, розташовані ближче від бажаної відстані, викликають підвищене зорове навантаження.

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером: виберіть правильний розмір монітора

Розмір монітора – досить складне завдання, і ви почуєте кілька думок з цього приводу, кожна з яких підкріплена власними дослідженнями. На думку докторки Дженніфер Лайерлі, висловлену в інтерв’ю OCuSOFT, невеликі екрани набагато комфортніші для очей. В інтерв’ю вона посилається на дослідження, яке показало, що працівники, які використовують маленькі екрани ноутбуків, відзначають менше очних симптомів, ніж ті, хто використовує великі монітори.

Вона пояснює це нашою поведінкою під час роботи з екранами. Великі екрани означають, що наші очі відкриті ширше і ми менше моргаємо. Через це в нас менше захисних «сліз» на поверхні очного яблука.

Чому монітори шкодять нашим очам: частота оновлення та мерехтіння екрана

Частота оновлення та мерехтіння екрана можуть бути проблемою, але не факт. Людина починає сприймати зображення як плавні об’єкти приблизно на частоті 50 Гц, або 50 унікальних зображень на секунду. Собаки, навпаки, бачать унікальні зображення приблизно до 75 Гц, тому в минулому собаки не могли дивитися телевізор. Нижче цієї частоти ви можете страждати від мерехтіння екрана, яке часто не сприймається. Однак типова нижня межа для моніторів сьогодні становить 60 Гц, що повинно значно зменшити, а то й повністю усунути мерехтіння екрана, яке дратує око, від джерел з такою частотою оновлення.

Ви також помітите, що багато хто з наших улюблених моніторів для боротьби з напругою очей працюють на частоті 60 Гц і вище. Це пов’язано з тим, що мерехтіння екрана можна зменшити не тільки збільшенням частоти оновлення, а й іншими способами. Наприклад, технологія ViewSonic flicker-free використовує одне безперервне джерело світла замість швидкої циклічності джерел світла для зміни рівня яскравості.

Висновок: вища частота оновлення, найімовірніше, допоможе вам у роботі з екраном. Якщо ви підберете екран, у якому особлива увага приділяється відсутності мерехтіння або його зниженню, це допоможе вам ще більше.

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером: налаштуйте роздільну здатність

Більшість людей віддають перевагу зображенням з високою роздільною здатністю за чіткіші деталі та ясне зображення, але чи є в цьому щось більше? Згідно з науковими даними, результати досить непереконливі.

В одному зі звітів, опублікованому 2022 року в журналі Review of Optometry, йдеться про те, що екрани з вищою роздільною здатністю можуть зменшувати втому очей від цифрових технологій, оскільки вони зменшують акомодаційне запізнювання. Це час, необхідний оку, щоб сфокусуватися на об’єкті, що знаходиться ближче, ніж той, на який воно дивилося раніше.

Дослідження 2016 року, в якому вигнутий телевізор 4K порівнювали з телевізором FHD, привело дослідників до висновку, що роздільна здатність 4K (на телевізорах!) може бути гіршою для людей з деякими відносно рідкісними патернами руху очей.

Крім того, хоча останні дослідження показують, що люди оцінюють і насолоджуються 8K-зображеннями більше, ніж 4K-зображеннями, мало що дозволяє однозначно стверджувати, що вони взагалі впливають на втому очей.

Чому монітори шкодять нашим очам: синє світло

Синє світло часто засуджується за будь-який вид напруги очей, але все набагато складніше. Якщо виробники, у монітори яких вбудовано фільтр синього світла, називають його «шкідливим» або навіть «смертельно небезпечним», легко впасти в паніку.

Дослідження показують, що синє світло – не такий уже й ворог, яким його прийнято вважати. Однак воно може впливати на фізіологію сну, а безсоння може відбиватися на стані ваших очей.

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером: зменшіть яскравість

Якщо від монітора болять очі, це може бути пов’язано з рівнем яскравості екрана. Американська асоціація офтальмологів (AAO) радить просто зменшити відблиски та яскравість. Екрани з матовим покриттям зменшують яскравість від відблисків. А регулятори яскравості та контрастності екрана можуть приглушити яскраве світло.

Чому монітори шкодять нашим очам: стиль підсвічування

QLED, OLED і міні-світлодіодне підсвічування – усе це модні тенденції в споживчих телевізорах. І вам буде важко знайти якісний телевізор без однієї з них. Але чи можуть вони нашкодити нашим очам?

Відповідь, найімовірніше, «ні», але всі дослідження ще не завершені. Наприклад, дослідження 2020 року показало, що, хоча OLED-технології все ще пошкоджують клітини очей, вони менш шкідливі, ніж світлодіодне освітлення. Однак наразі існує ще мало доступних досліджень, присвячених цій технології, QLED та їхньому довгостроковому впливу на очі.

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп’ютером: частіше дивіться вдалину

Що робити, щоб не зіпсувати собі зір за комп'ютером?
Ваші очі втомлюються дивитися на один і той самий предмет довгий час. Частіше дивіться на предмети на різній відстані, Джерело: unsplash.com

Як останню пораду хотілося б сказати, що причиною того, що ваш монітор шкодить вашим очам, може бути зовсім не монітор, а ваша поведінка. Якщо ваші очі зосереджені на чомусь поблизу занадто довго без перерви, напруга наростає. Періодичний погляд вдалину допомагає це послабити.

Тривалий час, коли йшлося про профілактику напруження очей, діяло правило 20-20-20. «Кожні 20 хвилин переводьте погляд на предмет, що знаходиться на відстані 20 футів (6 м), і дивіться на нього не менше 20 секунд». Працює воно чи ні, поки точно невідомо. Але загалом робити перерви і дивитися вдалину справді корисно.

Висновок

Пам’ятайте, що здоров’я ваших очей дуже важливе. І, хоча може здатися, що джерелом ваших проблем з очима є монітор, можливо, справа в чомусь іншому, тому обов’язково проконсультуйтеся з офтальмологом, якщо проблеми зберігаються.

Відрегулюйте свій поточний монітор, змініть налаштування або купіть новий монітор, щоб він підходив саме вам.

А ви знали, чому корисно пити вишневий сік? Вченими доведено, що він допомагає краще спати і не тільки.

Вийти з мобільної версії сайту