Україні вдалося просунутися в напрямку Курська завдяки бліц-операціям радіоелектронної боротьби, які вивели з ладу російські розвідувальні безпілотники та збили їхні FPV-дрони. У відповідь Росія застосовує нові безпілотні літальні апарати, керовані за допомогою оптоволокна, які стійкі до радіоперешкод. Така зброя вперше використовується в бою, пише MigNews з посиланням на джерело Forbes.
Це ще одне нагадування про те, як швидко еволюціонують маленькі дрони. І попередження для решти світу, який значною мірою покладається на глушіння, щоб захиститися від атак безпілотників терористів.
FPV-дрони зазвичай потребують радіозв’язку з оператором. Це передає відеосигнал з дрона та командні сигнали на дрон по іншому каналу. Втрата будь-якого сигналу зазвичай означає миттєвий збій.
Ось чому ми бачили велику кількість пристроїв перешкод у траншеях, валізах і автомобілях на передовій, які вибухають радіоперешкоди на вибраних частотах. Якщо вони ефективні, вони створюють міхур захисту, що досягає п’ятдесяти чи ста ярдів. Це, як правило, тримає FPV подалі, хоча досвідчені оператори FPV наближаються під крутим кутом, щоб їхній дрон пройшов на швидкості.
Безпілотники постійно змінюють свої робочі частоти, а пристрої перешкод постійно оновлюються, щоб зупинити їх у нескінченній грі в кішки-мишки. Ось чому потрібен такий бліц, як той, що був у Курську, з тривалим періодом підготовки, щоб визначити всі частоти, що використовуються, і достатньою концентрацією перешкод, щоб заблокувати все в певній зоні, щоб на деякий час заблокувати всі дрони.
Дрони також можуть втратити зв’язок з інших причин. Радіозв’язок по суті потребує прямої видимості. Це нормально, коли дрон знаходиться значно над землею, але як тільки він опускається низько, зв’язок починає перериватися. Літаючі реле допомагають, але вони повинні пікірувати низько під час останньої атаки, і майже завжди є перешкоди у відеосигналі в останню секунду, що погіршує огляд у критичний момент.
Одним із рішень проблеми перешкод/зв’язку є наведення терміналів із підтримкою штучного інтелекту: оператор націлюється на ціль з певної відстані, а потім дрон переслідує її, навіть якщо з’єднання втрачено. Ці системи вже розгортаються в невеликих кількостях обома сторонами.
Іншим підходом є проводове наведення: безпілотник намотує волоконно-оптичний кабель, подібно до керованих по дроту ракет, таких як TOW, які перебувають на озброєнні кілька десятиліть, але також передають відеосигнал високої роздільної здатності.
Україна зафіксувала російський прототип оптоволоконного безпілотника ще в березні, але він виявився єдиним у своєму роді. Відомо, що українські розробники працюють над подібною конструкцією, а
цього місяця німецька компанія HIGHCAT
демонструє в Україні свій волоконно-оптичний дрон HMX.