Відповідно до останніх змін у законодавстві, з 1 червня мобілізаційні заходи здійснюються згідно з законом №10449, який набрав чинності 18 травня. Варто зазначити, що ці норми стосуються також і жінок.
Розглядаючи ці нововведення, M.I.G. пояснив, чи буде здійснюватися мобілізація жінок, та які представниці жіночої статі можуть бути оштрафовані за порушення вимог військового обліку.
Відповідно до першої статті оновленого закону про мобілізацію, вимоги щодо військового обліку жінок залишаються незмінними. Жінки, які працюють у медичній сфері, повинні стати на військовий облік. Інші категорії жінок можуть бути зареєстровані за власним бажанням.
Принцип добровільності мобілізації жінок залишається в силі, і навіть жінок-медиків не можуть залучати до військової служби без їхньої особистої згоди.
Читайте також: ТЦК вимагає повернення 17-річних українців з-за кордону
Серед змін у законі – вимога про актуалізацію особистих даних. Жінки, які підлягають військовому обліку, мають оновлювати свої дані в ТЦК та СП у зручний для них спосіб. Невиконання цього обов’язку може спричинити штрафи, аналогічні тим, що застосовуються до чоловіків.
Жінкам, які бажають служити добровільно, можуть відмовити у підписанні контракту з наступних причин:
- виховання трьох і більше дітей;
- догляд за дитиною з інвалідністю або опіка над прийомною дитиною до 18 років;
- наявність інвалідності у чоловіка або батьків;
- статус матері-одиначки;
- навчання у вищому навчальному закладі або робота, на якій працівник має бронювання.
Закон також скасовує обов’язкову строкову службу, замінюючи її базовою військовою підготовкою для чоловіків віком від 18 до 25 років. Жінки можуть пройти таку підготовку добровільно.
Військовий облік для жінок в Україні – список професій
В Україні військовий облік є обов’язковим для жінок, які здобувають освіту у медичній сфері. До цієї категорії належать особи з такими спеціальностями:
- фізична терапія;
- медична та психологічна реабілітація;
- громадське здоров’я;
- фізична реабілітація;
- промислова фармацевтика;
- фармацевтика;
- санітарія та експертиза;
- стоматологія;
- медицина;
- медсестринство;
- технології медичної діагностики та лікування;
- біомедична інженерія;
- біотехнології та біоінженерія;
- професіонали патології;
- токсикологія;
- фармакологія;
- фізіологія та епідеміологія.
Варто підкреслити, що взяття на облік жінок не означає їх автоматичну мобілізацію. Ця процедура необхідна для забезпечення Генерального штабу інформацією про кількість медичних працівників, які можуть бути залучені у разі необхідності.
Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Україна отримає другу систему ППО SAMP/T, але з умовами.