Медіа Інформаційний Гід

Як можна зрозуміти, що тебе зламали? 7 ознак

Витоки даних можуть відбуватися по-різному, тому важливо знати, на що звертати увагу, Джерело: unsplash.com

У наших сучасних умовах усе переходить у цифровий формат. Ваша ідентифікація, банківські операції та особиста інформація – невід’ємні складові вашої особистості, і, як правило, вони доступні в Інтернеті. Хакери знають, наскільки цінною є ця інформація, і робитимуть усе можливе, щоб отримати доступ до неї або зберегти її. Як же можна зрозуміти, що тебе зламали?

MigNews перерахує кілька ознак, щоб ви були до них готові та могли вжити заходів негайно.

Як можна зрозуміти, що тебе зламали: повідомлення про скидання пароля

Явною ознакою того, що хтось намагається отримати доступ до вашого облікового запису, є отримання SMS-повідомлення про скидання пароля або електронного листа, коли ви його не запитували.

Також імовірно, що хтось використовує фішинг, щоб змусити вас ввести свої особисті дані. Завжди перевіряйте адресу відправника і змінюйте свої дані безпосередньо на сайті або в застосунку (а не за наданим посиланням), якщо ви підозрюєте, що хтось намагається отримати доступ до вашого облікового запису.

Ознака 2: ваш Wi-Fi працює повільніше

Якщо ваш Wi-Fi або інтернет-з’єднання працює значно повільніше, ніж зазвичай, це може бути ознакою того, що ваша система зламана. Якщо хакер намагається передати мережею великі файли або використовувати ресурси системи, це може призвести до зниження швидкості інтернет-з’єднання.

Safewise рекомендує запустити антивірусне програмне забезпечення, щоб спробувати виявити шкідливі програми або віруси, оскільки це може бути основною причиною повільного Wi-Fi.

Як можна зрозуміти, що тебе зламали: спливаючі вікна в браузері

Як можна зрозуміти, що тебе зламали? 7 ознак
Хакер може перенаправляти вас на шкідливі сайти, спливаючу рекламу і стежити за вашими діями в Інтернеті, Джерело: unsplash.com

Ці випадкові, дратівливі спливаючі вікна в браузері – явна ознака того, що вас зламали або, принаймні, заразили вірусом. Вони можуть пропонувати вам ввести особисту інформацію, щоб позбутися спливаючих вікон, або повідомляти, що ви виграли конкурс і вам потрібно надати дані банківської картки, щоб отримати свій приз. Вам також можуть повідомити, що ваш комп’ютер заражений і його необхідно очистити. Будьте обережні, не натискайте ні на що і не повідомляйте жодних особистих даних.

Існує також фішингова техніка, що імітує ці спливаючі вікна в браузері. На вашому пристрої може з’явитися повідомлення про те, що він заражений, із закликом натиснути на нього. Воно видає себе за повідомлення від відомої антивірусної компанії, наприклад Norton або McAfee, а потім перенаправляє вас на інший шкідливий сайт, якщо ви на нього натиснете.

Ознака 4: нове програмне забезпечення на вашому комп’ютері

Ви можете увійти в комп’ютер і виявити, що на ньому встановлено нове програмне забезпечення, причому ви навіть не пам’ятаєте, що встановлювали його. Це привід для занепокоєння, особливо якщо йдеться про абсолютно незнайому програму. Важко сказати, що може робити ця програма після встановлення на ваш комп’ютер. Вона може замінити всі наявні програми, позбавивши вас контролю над власним комп’ютером, або відключити всі антивірусні засоби захисту, зробивши вашу систему вразливою для інших атак.

Хакери зазвичай шукають неактуальне програмне забезпечення і використовують його для проникнення в систему і зараження комп’ютера. Одна з основних причин, через яку необхідно оновлювати програмне забезпечення, – це усунення вразливостей у системі безпеки.

Якщо ці вразливості не усунути, вони можуть дати зловмисникам можливість отримати доступ до ваших даних і встановити шкідливе ПЗ, яке зашифрує ваші конфіденційні файли. Під час кожного оновлення програмного забезпечення ми рекомендуємо створювати новий пароль для додаткового рівня безпеки.

Іноді нове програмне забезпечення може таємничим чином з’явитися на вашому комп’ютері. В інших випадках ви можете завантажити щось, знаючи, що воно не вселяє довіри. У дев’яти випадках із десяти програма не є шкідливою. Але, якщо ви не знаєте або не довіряєте сайту, з якого завантажуєте програму, це може поставити під загрозу вашу безпеку. Безкоштовні програми, зокрема, використовують стороннє програмне забезпечення під час завантаження початкового пакета, що може наразити на ризик усю вашу систему.

Завжди стежте за тим, щоб знати джерело, звідки ви завантажуєте програмне забезпечення, і читайте (або побіжно переглядайте) умови та положення.

Як можна зрозуміти, що тебе зламали: програми-вимагачі

Ви дізнаєтеся, що вас зламали, якщо отримаєте повідомлення про те, що всі ваші файли зашифровані, а для їхнього розблокування потрібно заплатити. Це може бути лякаючим повідомленням, особливо якщо врахувати, що шифрування зазвичай є хорошою річчю. Шифрування дає змогу захистити ваші дані від крадіжки або компрометації, зашифрувавши їх у секретний код, який можна розблокувати тільки за допомогою цифрового ключа.

Однак, коли хакер встановлює на вашу систему шкідливе ПЗ з функцією викупу, він може зашифрувати ваші файли і зберігати цифровий ключ у недоступному для вас місці. В обмін на ваші файли вони часто вимагають заплатити гроші. У відповідь на цю вимогу часто звучить погроза знищити ваші файли, якщо ви відмовитеся платити. Однак навіть якщо ви заплатите, немає жодної гарантії, що вони розблокують вашу систему або файли, і вам доведеться витрачати кілька днів на розшифрування всіх своїх файлів.

Ознака 6: перенаправлений пошук в Інтернеті

Якщо ви натискаєте на результат пошуку і потрапляєте на зовсім іншу сторінку або отримуєте результати, абсолютно не пов’язані з тим, що ви шукали, можливо, ваша пошукова система або браузер заражені шкідливим ПЗ. Мета цього шкідливого ПЗ – перенаправити вас на небезпечні сайти, які можуть завдати додаткової шкоди вашій системі.

Як можна зрозуміти, що тебе зламали: незнайомі платежі або незвичайна активність на банківському рахунку

Хакер може скористатися вашою кредитною карткою або банківським рахунком компанії, щоб влаштувати собі шопінг за ваш рахунок. Слідкуйте за будь-якими підозрілими або постійними списаннями з вашої картки.

Як захистити себе від хакерів

Дізнатися, що вас зламали, може бути дуже страшно. Хороша новина полягає в тому, що цього можна уникнути. Ми рекомендуємо вжити деяких профілактичних заходів, щоб підвищити рівень безпеки та вберегти себе і свої конфіденційні дані:

Ми також ділилися порадами, як не стати жертвою шахраїв в інтернеті. На жаль, багато хто потрапляє до них на вудку в 2024.

Вийти з мобільної версії сайту