Якщо ви коли-небудь на середині пробіжки відчували це гостре відчуття, що вам терміново потрібно в туалет, то ви не самотні. Понад 800 осіб на місяць шукають відповіді на запитання «Чому через біг вам хочеться в туалет по-великому?».
MigNews знайшов відповідь у гастроентерологині Лінди Нгуєн. Ба більше, ви дізнаєтеся, як запобігти таким симптомам з боку ШКТ.
Чому через біг вам хочеться в туалет по-великому
За словами докторки Нгуєн, це відбувається тому, що напружене фізичне навантаження (наприклад, біг) викликає відповідну реакцію симпатичної нервової системи. Симпатична нервова система – це частина вегетативної нервової системи, яка контролює такі непідконтрольні вам функції організму, як серцебиття, потовиділення і травлення.
Симпатична нервова система також контролює реакцію «боротися або бігти» і приводить організм у рух, «коли ви перебуваєте в стані стресу». Наприклад, під час інтенсивних фізичних вправ, таких як біг. Ця реакція також може вплинути на травлення, збільшуючи моторику (скорочення м’язів у шлунково-кишковому тракті), що призводить до діареї.
Що інтенсивніший біг, то сильнішими можуть бути симптоми. «Марафонський біг пов’язаний із більшою кількістю проблем зі шлунково-кишковим трактом, ніж повільна, звичайна пробіжка», – каже докторка Нгуєн. Дослідження насправді показали, що дуже довгі забіги, такі як марафони, змушують ваш організм переспрямовувати кров зі шлунково-кишкового тракту (ШКТ) у м’язи.
Це може бути проблемою, тому що «вам потрібен приплив крові до кишківника, щоб перетравлювати і розщеплювати їжу», – каже докторка Нгуєн. «Без нього травлення може порушитися, що призведе до розладу ШКТ».
Як запобігти діареї у бігуна
Кожен організм індивідуальний. Але є кілька загальних прийомів і порад, які докторка Нгуєн пропонує для запобігання діареї. Для початку, за її словами, стежте за тим, коли ви їсте. Відмова від їжі перед пробіжкою може допомогти вам уникнути бажання сходити в туалет по-великому.
Однак якщо ви біжите довше години, вам, найімовірніше, знадобиться перекусити, щоб підтримати енергію. У цьому разі докторка Нгуєн радить уникати наступних продуктів – усі вони можуть викликати негайну реакцію шлунково-кишкового тракту:
- Молочні продукти.
- Фрукти та соки.
- Цибуля.
- Часник.
- Солодкі продукти або продукти зі штучними підсолоджувачами.
Здебільшого, ви хочете уникнути вживання продуктів із FODMAP. FODMAP – це абревіатура, що позначає ферментовані олігосахариди, дисахариди, моносахариди і поліоли – всі інгредієнти, які, за словами докторки Нгуєн, можуть спричинити розлад шлунково-кишкового тракту перед пробіжкою, особливо якщо ви страждаєте на синдром подразненого кишківника.
Замість цього докторка Нгуєн пропонує наступне:
- Легкі білки, наприклад, горіхове масло.
- Складні вуглеводи, наприклад, хліб із цільного зерна або кіноа.
Про що ще потрібно пам’ятати
Буде потрібно трохи проб і помилок, щоб зрозуміти, які перекуси перед пробіжкою найкраще підійдуть саме вам. Деякі люди вважають, що невеликий шматочок фрукта з арахісовою олією добре працюють, хоча якщо у вас проблеми з СРК або вживанням FODMAP, ці варіанти можуть вам не підійти. Спробуйте кілька різних варіантів і подивіться, що вам найбільше подобається.
Якщо ви зіткнулися з бажанням сходити до туалету номер два під час пробіжки, докторка Нгуєн каже, що ви не можете нічого зробити, окрім як вирушити до найближчого туалету. Якщо це відбувається регулярно, спробуйте змінити свій перекус перед пробіжкою або обійтися без їжі, якщо пробіжка не надто довга.
Стрес також може спричинити проблеми зі шлунково-кишковим трактом під час бігу, додає докторка Нгуєн. Згадайте, як ви нервуєте перед забігом. У цьому разі вона рекомендує медитацію і глибоке дихання, які заспокоять кишківник і знімуть спазми. Також може допомогти м’ятний чай.
Помітили кал із кров’ю? На жаль, цей симптом небезпечний. Дізнайтеся, що він означає і на яку хворобу вказує.