У житті кожного любителя рослин настає момент, коли ви замислюєтеся над тим, які рослини потрібно перенести в будинок на зиму. Однорічники, наприклад, генетично запрограмовані на те, щоб цвісти і вмирати протягом одного вегетаційного сезону, каже Юлія Омельченко, експертка з ботаніки в додатку Plantum. «Якщо ви занесете однорічник у горщику на зиму, він закінчить цвітіння, виробить насіння і помре, завершивши свій життєвий цикл». Іншими словами, це не має сенсу. Те ж саме стосується і дворічників, каже Ерік Престон, майстер-садівник і ландшафтний дизайнер освітнього сайту TeachMe.To. «Дворічник цвіте не більше двох разів або два роки, а потім помирає. І все».
Натомість краще зупинитися на нестійких до морозів багаторічниках, «оскільки вони погано переносять морози», – каже Омельченко. Але перш ніж перетягувати всі рослини у вітальню, варто врахувати ще кілька факторів. MigNews поділиться найкращими порадами.
Що потрібно враховувати при занесенні рослин у приміщення
Від того, де ви живете і наскільки холодні у вас зими, багато в чому залежить, чи варто заносити рослини в приміщення і які рослини будуть там процвітати. Очевидно, що, якщо ви живете в місці з цілорічною теплою температурою, ваші рослини будуть щасливі на вулиці. Але люди, які живуть у районах з помірними і суворими зимами, захочуть пересадити свої рослини на нове місце, каже Омельченко. «Якщо температура часто опускається нижче нуля, чутливі до морозів рослини не зможуть вижити на вулиці».
Якщо ви живете там, де холодно, взимку, вам слід занести вразливі рослини в будинок до настання перших заморозків. Занісши рослини в будинок, постарайтеся максимально імітувати їхнє проживання на відкритому повітрі. «Підвіконня, що виходять на південь, ідеально підходять для світлолюбних рослин, оскільки вони отримують найбільше сонячного світла протягом дня», – каже Омельченко. «Але ви також повинні пам’ятати про рослини, які віддають перевагу більш прохолодним і затіненим місцям».
Знання цих деталей про ваші рослини допоможе їм процвітати в новому приміщенні, каже старший директор з об’єктів і стратегічних ініціатив у Ботанічному саду Сан-Дієго Бренді Ейде.
Які рослини потрібно перенести в будинок на зиму: трави
Наприклад, базилік, розмарин, шніт-цибуля і м’ята. Якщо ваші трави вже ростуть у горщиках, ви можете занести в будинок весь горщик. Якщо ні, то обов’язково пересадіть трави в горщик, досить великий, щоб вмістити кореневу систему і додатковий ґрунт.
- Поради щодо транспортування. Заносячи трави в будинок, намагайтеся не упускати їх і не трясти занадто сильно.
- Рекомендації щодо догляду. Більшості трав потрібно багато яскравого світла, в ідеалі – південне або західне вікно з повним сонячним світлом. Якщо такої можливості немає, можливо, вам знадобиться додаткове освітлення рослин. Що стосується поливу, то найкраще робити це кожні три-чотири дні або коли верхня третина ґрунту стає сухою.
Бегонії, герані та колеуси
Однорічні рослини в горщиках, такі як бегонії, пеларгонії та колеуси, зазвичай добре ростуть у приміщенні, каже експертка з садівництва Донна Лейтнер.
- Поради щодо транспортування. «Обов’язково поступово переводьте їх у кімнатні умови, щоб уникнути шоку», – каже Лейтнер. Наприклад, можна почати з того, що заносити рослини в приміщення на кілька годин, і з кожним днем збільшувати час перебування в приміщенні. І обов’язково поставте їх на сонячні місця, щоб імітувати умови на відкритому повітрі.
- Рекомендації з догляду.
- Перевірте, чи немає шкідників (наприклад, лускокрилих і попелиці), обробіть усі вогнища зараження, а потім поставте рослини біля вікон, щоб підтримувати їхнє здорове зростання. Тримайте їх подалі від прямого джерела тепла і стежте за тим, щоб вони добре пропускали повітря. Для бульбових бегоній необхідно викопати цибулини після перших заморозків і обрізати пагони, каже Омельченко.
- Потім помістіть рослини на папір у тепле сухе місце. Після висихання цибулини потрібно зберігати в паперовому пакеті або коробці в гаражі або підвалі.
Які рослини потрібно перенести в будинок на зиму: папороті
Тропічні рослини, такі як гібіскус і папороть, потребують тепла і вологості. Тому вони зазвичай добре себе почувають у приміщенні.
- Поради щодо транспортування. Хоча спеціальних інструкцій з перевезення папоротей не існує, Лейтнер каже, що завжди обрізає свої рослини і оновлює ґрунт, перш ніж занести їх у приміщення.
- Рекомендації з догляду. Оскільки папороті вологолюбні, варто додати в кімнату зволожувач повітря, каже Лейтнер, і не забувайте скорочувати полив. «Рослинам, природно, потрібно менше вологи, коли вони перебувають у приміщенні», – каже вона.
Цитрусові дерева в горщиках
Цитрусові дерева в горщиках, такі як лимон, лайм і апельсин, дуже чутливі до низьких температур. Мороз може не тільки пошкодити їхні плоди і квіти, а й погубити все дерево, каже Омельченко. Перенесення їх у приміщення допоможе їм зберегти здоровий ріст.
- Поради щодо транспортування. Перш ніж заносити цитрусові дерева в приміщення, перевірте їх на наявність шкідників і обробіть від будь-яких інфекцій. Якщо ваше дерево досить велике, використовуйте візок або блюдце з коліщатками для безпечного транспортування.
- Рекомендації щодо догляду. За словами Омельченка, ці дерева потребують восьми-дванадцяти годин прямого сонячного світла на день, а також приміщення з досить теплою температурою (17-22° вдень і трохи прохолодніше вночі). Поливати потрібно тільки тоді, коли верхній шар ґрунту висохне, а для зволоження можна використовувати туман або зволожувач повітря.
Які рослини потрібно перенести в будинок на зиму: кактуси і сукуленти
Ці рослини відомі тим, що виживають у суворих умовах. Але у них є одна слабкість – мороз. Занесіть їх у приміщення, і вони перейдуть у період спокою, поки температура знову не потеплішає.
- Поради щодо транспортування. Будьте обережні, щоб не пошкодити стебла і голки кактусів, а при роботі з колючими видами використовуйте щільні рукавички або спеціальні інструменти, щоб захистити руки. Перед тим як заносити кактуси і сукуленти в приміщення, перевірте їх на наявність комах-лускокрилих або борошнистих жуків.
- Рекомендації з догляду. Цим поганим хлопчикам потрібно багато сонячного світла. Тому найкраще поставити їх на підвіконня, що виходить на південний бік, де вони зможуть отримувати кілька годин прямого сонця щодня. Взимку ці рослини впадають у сплячку і потребують мінімального поливу. Між поливами дайте ґрунту просохнути на дві третини або навіть повністю.
- ОБЕРЕЖНО: надмірний полив призведе до кореневої гнилі, яка є найпоширенішою проблемою сукулентів, особливо взимку. «Ці рослини набагато краще переносять пересушку, ніж надлишок вологи», – каже Омельченко.
Канна
Якщо ви вважаєте себе більш досвідченим садівником, висадка лілій канна на сезон – це варіант, але він може вимагати від вас трохи більше роботи. В іншому разі низькі температури зруйнують кореневу систему цих квітів, а отже, наступного сезону вони вже не з’являться.
- Поради щодо транспортування. Після перших заморозків обріжте стебла, залишивши близько 2,5 см над ґрунтом. Потім акуратно викопайте кореневища і видаліть зайвий ґрунт, не промиваючи їх. Залиште рослини в сухому, прохолодному і добре провітрюваному місці на кілька днів, перш ніж прибрати їх на зберігання, каже Омельченко. І переконайтеся, що вони не піддаються впливу протягів.
- Рекомендації з догляду. Помістіть кореневища в картонні коробки так, щоб вони не торкалися одне одного, і заповніть контейнери сухим вермикулітом, торфом або піском, щоб запобігти висиханню рослин. Час від часу оглядайте кореневища і викидайте всі підгнилі. Деякі канни можуть не пережити зиму», – каже Омельченко. «Але, коли закінчаться морози, ви зможете пересадити вцілілі кореневища у відкритий ґрунт».
Не лякайтеся, якщо ваші рослини раптом трохи зів’яли
Якщо ви помітили, що ваші рослини стали коричневими або поникли після того, як ви занесли їх у будинок, не хвилюйтеся. Рослинам потрібно звикнути до кімнатних умов, каже Омельченко. «Різкі перепади світла, температури і вологості можуть викликати пожовтіння, опадання листя та інші ознаки стресу».
За її словами, ви можете допомогти своїм рослинам акліматизуватися до кімнатних умов, заносячи їх у приміщення на кілька годин щодня протягом тижня або двох. В іншому, якщо ви забезпечите рослинам необхідне сонячне світло і воду, а також, можливо, колискову чи дві – це все, що потрібно, щоб зберегти вашу флору ще на один сезон.
А ви знали, що ніколи не можна садити поруч із кінзою? У це важко повірити, але мова піде про цю рослину.