12 травня в Україні розпочинається четвертий тиждень після Великодня. Цей день має особливе значення у церковному календарі, багатий на іменини, а також супроводжується народними традиціями та прикметами, пише MigNews з посиланням на джерело News.liga.net.
Церковний календар на 12 травня
У цей день вшановують святителя Єпіфанія, єпископа Кіпрського; святителя Германа, патріарха Константинопольського; святителя Савина, архієпископа Кіпрського, а також преподобного Амфілохія Почаївського.
Святитель Єпіфаній жив у IV столітті. Починав як чернець і пустельник, однак згодом був обраний єпископом міста Саламіна. Його вважають одним із отців християнської церкви.
Святитель Герман походив із родини візантійського сенатора і став патріархом Константинополя у VII столітті. Відомий своєю боротьбою з єресями, а також церковними творами. Після 14 років служіння його було вигнано, і він дожив життя у монастирі.
Святитель Савин був учнем Єпіфанія. Він детально описав життя свого вчителя і після його смерті очолив Кіпрську єпархію. Помер у V столітті.
Преподобний Амфілохій Почаївський народився на Тернопільщині у 1894 році. Відомий своїми цілительськими здібностями, допомагав пораненим воїнам УПА. За протидію закриттю Почаївської Лаври радянська влада помістила його у психіатричну лікарню. Після звільнення Амфілохій пережив замах, але вижив і продовжив служіння. Помер у 1971 році, а у 2002 році був канонізований Українською православною церквою.
Хто святкує іменини 12 травня
Іменини сьогодні святкують чоловіки на ім’я Герман. Це ім’я латинського походження, популярне у Візантійській імперії. Перекладається як “рідний” або “близький”.
Народні прикмети і традиції
У народному календарі 12 травня називали днем Єпіфанія. Згідно з книгою “Місяцелик” Василя Скуратівського, ранкове червоне небо вважалося ознакою посушливого літа. Існували й інші прикмети:
- похмурий ранок передвіщав дощове літо
- велика кількість хрущів — ознака майбутньої засухи
- рясне цвітіння горобини — до щедрого врожаю ягід
Що не можна робити 12 травня
У день святого Єпіфанія не рекомендують проявляти скупість. Якщо хтось просить допомоги чи грошей у борг — краще відгукнутися. Вважається, що щедрість цього дня принесе успіх. Також не радять сваритися чи вживати грубі слова.
Дізнайтесь, коли буде Вознесіння Господнє в Україні у 2025.