5 лютого за новим церковним календарем православні християни вшановують пам’ять святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського, а також чудотворної Єлецько-Чернігівської ікони Божої Матері. Це день молитви та роздумів, сповнений вікових традицій і народних прикмет, пише MigNews.
Розповідаємо, які релігійні події згадують у цей день, які народні повір’я з ним пов’язані, що можна та не можна робити.
Православний календар: яке церковне свято відзначають 5 лютого
За новим стилем, 5 лютого віряни згадують святителя Феодосія Чернігівського. Він народився у XVII столітті в дворянській родині Полоницьких-Углицьких. Навчався у Києво-Братській школі та прийняв чернечий постриг.
Серед його найбільших заслуг – відновлення Києво-Видубицького монастиря, архімандритство в Єлецькому монастирі Чернігова та активний розвиток чернечого життя в регіоні. За його підтримки духовні школи Чернігівщини пережили значний розквіт.
Святитель Феодосій помер у 1696 році, а його мощі покоїлися в Борисоглібському соборі Чернігова. У 1896 році він був канонізований, і з того часу віряни звертаються до нього з молитвами про зцілення та захист.
Також 5 лютого вшановують чудотворну Єлецько-Чернігівську ікону Божої Матері. За переказами, у XI столітті преподобний Антоній Печерський, якого вигнали з Києва, знайшов цей образ на ялинковій гілці в Чернігові. Саме там він заснував монастир, а ікона стала символом Божої милості.
Яке свято відзначають 5 лютого за старим стилем
Ті, хто продовжує дотримуватися юліанського календаря, сьогодні вшановують пам’ять священномученика Климента, єпископа Анкірського, та мученика Агатангела.
Народні прикмети на 5 лютого
Наші предки уважно спостерігали за погодою в цей день і складали прогнози на майбутнє:
- Якщо на дворі міцний мороз, весна прийде рано, а літо буде спекотним.
- Якщо сніг не випав, варто чекати посухи влітку.
- Якщо ж день видався теплим, значних холодів уже не буде.
У народному календарі 5 лютого відоме як свято Агафії Скотниці. Свята мучениця Агафія вважається покровителькою домашньої худоби, особливо корів.
Що не можна робити 5 лютого
У цей день не варто допускати негативних думок і вчинків. Заборонено:
- лихословити, сваритися та пліткувати;
- відмовляти у допомозі нужденним;
- ображати тварин;
- займатися важкою фізичною роботою.
Що можна робити у цей день
У цей день віруючі моляться святителю Феодосію, просячи зцілення від хвороб, захисту від наклепів і вирішення складних життєвих ситуацій.
До Єлецької ікони Божої Матері звертаються з проханнями про здоров’я, мир у сім’ї та захист від лих. Вона допомагає у важких життєвих випробуваннях, даруючи надію і підтримку.
У давнину в цей день освячували хліб і сіль, якими годували худобу для захисту від хвороб, а вдома зберігали як оберіг.
Цей день сповнений молитовного спокою та духовного очищення. Православні християни звертаються до святих за допомогою та дотримуються народних традицій, що зберігають пам’ять поколінь.
Дізнайтесь, якого числа і коли буде Православний Великдень 2025 в Україні.