Site icon Медіа Інформаційний Гід

Крайній чи останній: як правильно писати і говорити українською мовою

Крайній чи останній: як правильно писати і говорити українською мовою

Чи можна питати, хто крайній у черзі, чи ні, Джерело: pexels.com

Уявімо ситуацію. Ви прийшли в лікарню і бачите перед собою велику чергу. Ви, найімовірніше, запитаєте: «Хто крайній?». Чи все ж таки «Хто останній»? Багато хто плутається і не знає, як правильно говорити і писати українською мовою – крайній чи останній.

MigNews хоче вам допомогти розібратися і поділиться думкою експертів, щоб ви надалі говорили і писали без помилок.

Крайній чи останній: як правильно говорити і писати

Насправді ці два слова – це не синоніми. Давайте зазирнемо в тлумачний словник. Крайній – це той, хто перебуває з краю, на межі чогось, радикальний. Останній – це те, що закінчує собою низку однорідних предметів, явищ, дій тощо; єдиний, який зберігся, залишився; найновіший; антонім – перший. Як бачимо, різниця є.

Тому мовознавець Олександр Авраменко і каже, що треба питати, хто останній у черзі, а не хто крайній.

Чому ми так часто говоримо «крайній»?

Чому взагалі люди так часто використовують «крайній» у значенні «останній»? Одна з причин – у нашому менталітеті. Ми боїмося наврочити і не хочемо, щоб щось стало останнім разом у житті, тому говоримо «крайній». Особливо це часто відбувається у сферах, де є ризик для життя: військова справа, авіація тощо. «Учора в мене був крайній рейс у цьому місяці».

Інша причина – вплив соцмереж і сарафанне радіо: ми прочитали й побачили, що хтось так сказав, і тепер ми робимо те саме.

Але редакторка Юлія Мороз вважає використання сленгу в літературному мовленні ненормативним і просить замість цього вживати останній.

Приклади вживання «крайній» і «останній»

Раніше ми писали, як пишеться слово батьківщина: з великої чи маленької літери? Дізнайтеся відповідь просто зараз.

Вийти з мобільної версії сайту