Ці напої бувають червоними, білими або рожевими, але всі їх відрізняють характерні бульбашки та смачне шипіння у келиху. Найбільш упізнаваними й популярними вважаються сорти з регіону Шампань у Франції, але локальні різновиди виготовляють скрізь — від Австралії до Італії. В Україні також існує традиція виробництва «шипучих» напоїв. Які нюанси варто знати про ігристе вино кожному гурману — далі у матеріалі.
Тонкощі виробництва ігристих вин
Основою процесів є друга ферментація напоїв. Після першої виноградний сік перетворюється на базове вино, яке потім розливають у тару, додаючи дріжджі та цукор. Під час другого етапу інгредієнти трансформуються в алкоголь і вуглекислий газ, який відповідає за створення тих самих бульбашок. У ламбруско та просеко друга ферментація відбувається методом Шарма — у великих резервуарах, що забезпечує легший, більш фруктовий профіль. Для виробництва шампанського, кави й франчакорти використовують традиційний метод — вторинне бродіння проходить безпосередньо в пляшці, що дає дуже дрібні й довготривалі бульбашки. Інколи процес обмежується першою ферментацією, при цьому вона зупиняється раніше, щоб солодке вино не втратило свій характер і зберегло високий вміст цукру. Так виробляють різновиди асті та москато.
Як смакує ігристе вино
Дегустація ігристого — це чуттєвий досвід, що охоплює візуальну картинку, звук, аромат, смак і відчуття у роті. Подих вина з верхньої частини келиха викликає пощипування в носі, а перший ковток приносить приємні відчуття свіжості та бадьорості. Первинні аромати мають легкі відтінки винограду, цитрусових і фруктів, а вторинні, які з’являються в процесі бродіння, описують як квіткові, трав’яні, медові, горіхові та навіть хлібні.
Поживна цінність ігристого варіюється залежно від двох факторів: алкоголю та цукру. Наприклад, у брюті та екстрабрюті весь цукор вже зброджений, тому це найнижчий варіант калорійності серед усіх вин. А вміст алкоголю у цій категорії напоїв зазвичай низький або середній.
Купили ігристе: додайте у коктейль
Вино з бульбашками використовують у кулінарії для створення різних страв і напоїв. До найпопулярніших коктейлів з ігристим належать:
- Мімоза — з апельсиновим соком;
- Белліні — зі свіжим персиковим пюре;
- Апероль шприц — з Aperol і содовою.
Багато оригінальної якісної продукції можна знайти за посиланням: https://goodwine.com.ua/ua/igristye.html. На десерт можна подати фруктовий сорбет або желе з додаванням ігристого. Також вино наливають у вершкові креми й муси, що надає їм легкого аромату.