Коли співрозмовник говорить вам щось, з чим ви згодні, ви можете кивнути йому у відповідь або сказати «Гаразд». Це слово знайоме всім і кожному, але чи знаєте ви історію його походження? Упевнені, що ні. Ось і ми вирішили розібратися в тому, чому ми говоримо «гаразд» і яке походження у цього слова.
MigNews дійшов несподіваних і дуже цікавих висновків, якими поспішає з вами поділитися. Чому це важливо? Етимологія допомагає нам краще зрозуміти особливості нашого народу і його історію.
Чому ми говоримо «гаразд»: несподіване походження слова
Дякувати за появу слова «гаразд» нам варто готам – давньогерманському союзу племен, у яких уже в 4 столітті нашої ери почало поширюватися християнство. Вони довгий час розселялися Європою і опинилися, зокрема, на території сучасної України. Це не могло не позначитися на традиціях і культурі слов’ян, зокрема на їхній мові.
В одному з роликів каналу «Твоя Підпільна Гуманітарка» на YouTube зазначено, що слово було запозичене нами приблизно в 4 столітті нашої ери.
Згідно з етимологічним словником української мови, «гаразд» містить у собі готський префікс «ga-» та «razda» (означає мову, говірку). Garazds же означає «здатний гарно говорити» і «гарно сказано», тобто згоду з тим, що говорить співрозмовник.
Слово «гаразд» одразу прижилося в українській мові
Це слово з’явилося практично в усіх слов’янських мовах, каже «Твоя Підпільна Гуманітарка». Але саме в нашій мові «гаразд» не дало інших когнатів і залишилося у своєму первісному вигляді/формі. А це досить-таки рідкість з огляду на те, що мови змінюються й обростають новими нормами, щоб бути сучасними.
Тобто ми з вами продовжуємо погоджуватися на фонетичному та лексичному рівні зі співрозмовником так, як це робили наші предки.
Приклади вживання слова «гаразд»
- Гаразд, сьогодні ми туди поїдемо! Більше відкладати не можна.
- Гаразд, я був не правий. Але ще це не пізно все виправити.
А ви знаєте, як перекласти українською «На безрыбье и рак рыба»? У нас є свої прекрасні аналоги.