Сьогодні, 9 травня, за новим церковним календарем, Україна відзначає перенесення мощів святителя і чудотворця Миколая з Мир Лікійських у місто Барі, а також вшанування мученика Христофора, преподобного Шіо Мгвимського та преподобного Йосифа Оптинського, пише MigNews з посиланням на джерело News.liga.net/ua.
Перенесення мощів Святого Миколая
У 1087 році було здійснено перенесення мощів Святого Миколая з турецького міста Мир Лікійських до італійського Барі, щоб врятувати їх від турецьких загарбників. З того часу мощі Святого Миколая перебувають у базиліці Святого Миколая в Барі. Святитель Миколай є особливо шанованим святим, який в Україні вважається національним покровителем.
Історія мученика Христофора Лікійського
Про Христофора Лікійського існують дві основні легенди. Одна з них розповідає, що Христофор був величезним воїном, який, незважаючи на жорстокі тортури язичників, зберіг свою віру в Христа. Інша ж легенда стверджує, що Христофор ніс через річку самого Ісуса, коли той був немовлям. В його честь на острові Егіна побудовано монастир.
Преподобний Шіо Мгвімський
Шіо Мгвімський народився в Антіохії і обрав чернече життя. Він разом з Іоаном Зедазнійським проповідував християнство в Грузії, а пізніше оселився в лісах, де заснував монастир. Він став відомим за свою духовну мудрість, а після смерті був похований у монастирі, заснованому ним.
Преподобний Йосиф Оптинський
Йосиф Оптинський, родом з Луганщини, в молодості осиротів і став ченцем у Свято-Введенському монастирі. Після смерті наставника він очолив Оптину пустинь, а в 2000 році був канонізований. Його вшановують як одного з 14 преподобних Оптинських старців.
Іменини 9 травня
Цього дня іменини святкують Микола та Йосиф. Микола — давньогрецьке ім’я, яке означає «переможець народів», а Йосиф — єврейське ім’я, що перекладається як «він примножить».
Народні традиції та прикмети
9 травня в Україні відзначають народне свято — Весняного Миколи. В народі кажуть: “На першого Миколи не буває холодно ніколи, а на другого Миколи не буває тепло ніколи”. Також починається стрижка овець, і багато інших народних прикмет пов’язаних із врожаєм та погодою.
У гуцулів це свято проходить урочисто: вони влаштовують “полонинську ходу”, виводячи худобу на полонини.
Що не можна робити 9 травня
Згідно з християнськими традиціями, 9 травня — це пісний день, тому слід утримуватися від продуктів тваринного походження. Також в цей день не можна сваритися, ображати інших, лихословити чи пліткувати. Це час для молитви та роздумів, а також для проведення часу з родиною.
Також сьогодні в Україні і світі відзначають Другий день пам’яті та примирення, вшановуючи жертв Другої світової війни.
Дізнайтесь, коли буде Вознесіння Господнє в Україні у 2025.